Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Mayıs '13

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
292
 

53 yıl önce bugün...

53 yıl önce bugün...
 

Tarih 27 Mayıs 1960. Günlerden cuma.

 Kız çocuğu Ortaokula gidiyordu. Büyük bir şehirde gene o şehrin ismini taşıyan ünlü bir lisenin orta okuluna giden kız çok çalışkandı. Bütün derslerinden son derece yüksek notlar alan çoıcuk sedece Beden Eğitimi dersi ve öğretmeni ile sorunlu idi. O gün okulun son günü idi. Bir kaç gün sonra da karne alacaklardı.Eğer Beden Eğitimi öğretmeni geçer not verirse takdir alacaktı. Günlerdir bu sebepten uykuları kaçıyordu. Zira en son Beden dersinde takla atamamış ve öğretmeninden bir güzel azar işitmişti. Ayrıca okulunun  o günün şartlarına göre çok mükemmel spor aletleri ile dolu salonunda o aletler üzerinde hiçbir etkinliği gerçekleştirememişti. Yaşıtlarına göre biraz kilolu olması ve hareket yerine,kitap okumayı seven karekteri onun beden dersinde başarılı olamamasının sebebi idi. Eğer Öğretmeni o kızgınlıkla söylediği gibi karnesine kırık not verirse, takdir alamayacağı gibi Beden Eğitimi dersinden ikmale de kalabilirdi. Ne komik olur diye düşündü. Herkes Fizik, Kimya, Matematik gibi derslerden ikmale girerken, eylül ayında Beden Eğitiminden ikmale girmek komik olacaktı. Hem bakalım ikmal sınavı için öğretmenler de toplanacakmıydı Beden dersinde.

  Son günlerde takdir konusundan başka çok önemli bir konu daha zihnini meşgül ediyordu. Sınıfındaki bütün arkadaşları genç kızlığa adım atmış ama onda daha hiç bir haber yoktu bu konuda. Annesi ile babasının ona duyurmamak için sessizce yaptıkları bir konuşmaya şahit olmuştu geçen gece. Annesi 'Acaba diyordu.Bir doktora mı götürsek çocuğu.' Doktora gitmek fikri onu çok korkutmuştu. Hem utanmış hem de korkmuştu. O gece yattığında dua etmişti uyumadan. Bu işin doktora gidilmeden kendi kendine halolması için yakarmıştı Tanrıya.

  Sanırım onun sesini duymuştu Tanrı. 26 Mayıs günü okuldan geldiğinde bu mutlu olayın gerçekleştiğini gördü. Zaten sabahtan beri karnı ağrıyor ve hali yoktu. Büyük bir sevinçle annesine koşup müjdeyi verdi. Annesi de rahatlamış ve sevinmişti. Muhakkak akşama babama da söyler, ben babamın yüzüne bu gece nasıl bakacağım diye kara kara düşündü.

  O gece hiç de korktuğu gibi olmadı. Zira annesi babası, radyo başında haber dinliyorlar ve derin derin düşünüyorlardı. Onun sorununu unutmuş gibi gözüküyorlardı. Zaten günlerdir heryer, herkes bir tuhaf diye düşündü. Neredeyse bir aydır okuluna giderken geçtiği yolda gördüğü olaylardan çok etkilenmişti.  Yol boyunca Üniversitenin önünde askerler ikişer metre ara ile ellerinde silahları dikilmiş duruyorlardı. Sanki birisi bir şey söylese silahlarını çekecek gibi idiler. O güne kadar bu kadar askeri sadece filmlerde ve törenlerde gören küçük kız bu durumdan tedirgindi. Zaten büyükleri de akşam bir araya gelince heyecanlı heyecanlı  konuşuyorlardı. Ortalıkta onun anlamadığı bir olaylar vardı.

  O gece günlerdir olmadığı kadar mutlu ve sakin bir uyku uyudu.Rüyasında harika bahçelerde koştu, oynadı.Sabah uyandığında penceresinden giren güneş ışınlarını görünce ne kadar mutlu olduğunu düşündü. Nihayyet o da bir genç kızdı. Hem bugün karne alacaklar ve tatile gireceklerdi. Sonra yaz tatili için deniz kıyısına gideceklerdi. Onu çok güzel günler bekliyordu. O sırada annesi oda kapısını açtı ve mutlu bir ses tonu ile' Bugün okul tatil, sokağa çıkma yasağı var, ihtilal oldu.'dedi.

  İşte o zaman küçük kız yatağında gerindi ve biraz daha uyuyabileceğini düşündü ve daha da mutlu oldu. Tekrar uykuya dalmadan salondaki radyodan gelen marşlar kulağına çalındı. Evet bugün olağanüstü bir şeyler olmuştu. Daha sonra, daha mutlu bir güne uyanmak üzere derin bir uykuya daldı.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli kardeşim güzel bir paylaşım, ah ne günlerdi o günler, neler yaşandı neler.Selam ve sevgiler, sağlık ve mutluluklar.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 27.05.2013 20:35
Cevap :
Sevgili Nahide Hanım. her zamanki gibi beni motive eden yorumunuz için teşekkür ederim. Sevgi ve saygılarımla  27.05.2013 21:16
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 825
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1023
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster