Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

04 Şubat '15

 
Kategori
Fotoğraf
Okunma Sayısı
1407
 

5D mark 4 geliyor...

5D mark 4 geliyor...
 

Çoğumuzun bildiği gibi Canon dijital fotoğraf makineleri içinde son çıkan amiral gemisi EOS 5D Mark 3 modeliydi. 5D Mark 3'ü bu kadar popüler ve önemli yapan özelliği, tüm modellerde çeşitli kusurlara ve eksikliklere rastlanmasına rağmen bu modelde neredeyse hiç rastlanılmaması. Gerçekten de 5D Mark 3 kullanıcıları, fazlasıyla tatmin olmuş durumdalar.

Canon firmasının Ar-Ge çalışmaları sonucunda 5D Mark 3 modelinde revize edilmesi gerektiği düşünülen özellikler eklenmiş bu defa Mark 4 modeline.

Bunun yanında 5D Mark 3 modelini bu kadar popüler ve güçlü kılan bir diğer özellik te Full Frame (Tam kare 35 mm) sensörü ve ciddi ISO başarısı nedeniyle sinema sektöründe de yer edinmiş olmasıydı. Zaten bunun da etkisiyle Mark 4 modeline 4K video kayıt özelliği eklenmiş.

Genel anlamda özelliklerine bakılırsa 5D Mark 4 modeli şöyle:

- 36 Megapiksel Full Frame CMOS sensör: EOS 5D Mark 3 modelinde megapiksel değeri 22 iken bu modelde 36ya çıkarılmış. Bilindiği gibi 30 ve daha üstü megapiksel değerleri orta format makinelerde mevcut (tabi sensör boyutları full frame makinelerden bile çok daha büyük). 36 megapiksel değerinin avantajı; yakaladığınız kare içinde yeni kareler oluşturabilecek kadar büyük bir görüntü ve azalan netlik kaygısı iken, dezavantajı çözünürlüğe bağlı olarak çok fazla dosya boyutu olmasıdır.

- Saniyede 7 kare çekim: Mark 3 modelinde seri çekim hızı 6 idi. Bu modelde bir basamak daha yukarı çıkılmış. Ancak 36 megapiksel gibi bir değerde saniyede 7 kare gerçekten çok çok iyi.

- ISO hassasiyeti: Mark 4 modelinde ISO hassasiyeti 50-204800 aralığında. Çok ciddi bir aralık ve full frame olması sebebiyle yüksek ISO değerlerinde meydana gelen gürültüler çok az. Işığın az olduğu ve gece çekimlerinde çok ciddi başarılı sonuçlar ortaya çıkarıyor bu durum. Mark 3 modelinde ISO en fazla 102400 değerine kadar çıkabiliyordu...

- Diğer Özellikler: Bu modelde iki adet CF kart yuvası mevcut. Shutter süresi 1/8000'e kadar kısaltılmış. Yaklaşık 850 gram gövde ağırlığı. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 57
Toplam yorum
: 22
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 5004
Kayıt tarihi
: 16.06.12
 
 

27 mart 1989 yılında Konya'nın Ereğli ilçesine bağlı Zengen kasabasında doğdu. İki yaşına kadar B..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster