Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Eylül '11

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
506
 

6. Uluslararası Kapadokya Şairler buluşması

6. Uluslararası Kapadokya Şairler buluşması
 

Bu yıl 16,17, 18 Eylül 2011 tarihleri arasında Kapadokya’da 6.Uluslararası şairler buluşması gerçekleşti. Bu şair buluşmasında 6 bölgeden 15 Belediye başkanı ve 10 ülkeden gelen şairlerin ve halk ozanlarının katılımıyla şiir şöleni gerçekleşti. 6. Uluslararası geleneksel şiir etkinliği Nevşehir Ürgüp ilçesinde Ürgüp Fm radyosu Kültür Bakanlığı, İl Kültür Müdürlüğü ve Ürgüp Belediyesi’nin destekleriyle yapıldı. Kapadokya’da gelenek haline gelen bu şairler şöleni Şairler ve Yazarlar Derneği başkanı Ayşe Paslanmaz'ın gayret ve çabalarıyla doruk noktasına ulaştı. Her yönüyle takdir ve beğeni kazandı.

Gazeteci şair - yazar Ayşe Paslanmaz altı yıldır bu şairler buluşmasını hazırlıyor. Nevşehir’in adını Anadolu’ya ve hatta Azerbaycan’dan Türkmenistan’a, Özbekistan’dan Kazakistan’a, Bulgaristan’dan Moldova’ya, İran’dan Kuzey Kıbrıs’a kadar onurla taşıyor ve yaşatıyor. Çalışkan ve üretkendir. Halk arasında “Peri Kızı veya Atom Karınca “ diye adlandırılıyor. Nevşehir ve ilçelerinde çokta sevilip, sayılıyor. Çünkü sanatımız adına, kültürümüz adına güzel ve başarılı işler yapıyor. Tuttuğunu  koparan bir hanımefendidir Ayşe Paslanmaz. “ Dünyanın kalbi Kapadokya’da atacak, 17 Eylül’de 2011 de Ürgüp’te buluşalım, dillere destan şiir şölenimizde buluşalım. Türkiye Markası Kapadokya şiir şölenimiz ülkemizden ve yurtdışından gelen şairlerimizle Yaşayan bir Türkçe ve kardeşçe yaşayan bir Türkiye sloganıyla “  ortaya çıktıklarını ifade ediyordu Ayşe Paslanmaz.

Ülke çapında ve hele uluslararası düzeyde bir şiir etkinliğini düzenlemek elbette kolay değildir. Alma Ayşe Paslanmaz bunu gerçekten başarıyor. Öyle yurt içinde ve yurtdışından 60’şa yakın şair ve yazarı ve yine çevre illerin valileri, Kaymakamları ve ayrıca Nevşehir dışından 15 belediye başkanlarını ağırlamak her yiğidin harcı değildir.   Ama sanatçı ve peri kızı Ayşe Paslanmaz bunu gönül rahatlığı içinde başardı diyebilirim. Peki, bu görkemli programda kimler vardı?

Önce Onur konuklarını yazıyorum:  İstanbul’dan Türk Şiirimizin duayeni ve kültürümüzün koca çınarı, Konya eski Senatörü Feyzi HALICI, eşi şair Fatma Bahar Halıcı, Tokat / Niksar Kaymakamı Uğur TURAN, Yozgat Belediye Başkanı Yusuf BAŞER, Bilecik Belediye Başkanı Selim YAĞCI, Osmaniye Belediye Başkanı Kadir KARA, Mersin / Tarsus Belediye Başkanı Burhanettin KOCAMAZ,   Adana  / Ceyhan Belediye Başkanı Hüseyin SÖZLÜ, Antalya / Kemer Belediye Başkanı Turhan ANATÜRK, Kütahya / Simav Belediye Başkanı Kasım KARAHAN,  Bursa / Yıldırım Belediye Başkanı Dr. Özgen KESKİN, Ordu / Perşembe Belediye Başkanı Selami ÇARKÇI,  Tokat / Niksar Belediye Başkanı Duran YAĞDİGAR, 22.Dönem Bursa Milletvekili Faruk AMBARCIOĞLU, Prof. Dr. Hayrettin İVGİN,  İLESAM Genel Başkanı Mehmet Nuri PARMAKSIZ, Türk Sanat Müziği sanatçısı Engin ÇIR, Arif DELEN, Halk Ozanlarımızdan Âşık Temel TURABİ, Abdullah GİZLİCE, Muğla  /  Fethiye- Ölüdeniz Belediye Başkanı Keramettin YILMAZ, Yrd. Doç. Dr. Bekir Sami OZSOY,  Sanatçı Kadir TURAN  onur konukları arasında yer almışlardı.  

Programın 1. günü 16 Eylül 2011, gelen konukların otellere yer alması, tanışmaları ve saat 11.30 ‘da Uçhiser Oba Restauran’ta öğle yemeği birlikte yedik. Uçhisar Belediye Başkanı Osman Süslü’nün konuklarla tanışması ve bir hoş geldiniz karşılanmazsı. Öğle yemeğinden sonra Forum Kapadokya’da Şiir dinletisi ve Müzik, kitap imza anları, Akşam yemeğinden sonra saat 20’00 de Nevşehir Ticaret ve Sanayi Odası Konferans salonunda şiir dinletisi.

Ertesi gün 17 Eylül 2001. de sabah kahvaltısından sonra Ürgüp kaymakamlığını ziyaret ve şairlerin toplu halde yürüyüşü, Atatürk Anıtına Çelenk konulması saygı duruşu ve İstiklal Marşı. Saat 11 00’ de Bursa Yıldırım Belediyesi’nin hazırlamış olduğu fotoğraf sergisi. Serginin açılışı saat 13.00 de Nevşehir Valisi Abdurrahman SAVAŞ’IN konuklarını yani bizleri Topuzlu Handa bir öğle yemeği. Yalnız Vali’nin özel bir işi nedeniyle aramızda bulunmadı Vali Yardımcısı ve Vali Vekili M. Kemal KESKİN bizleri güleç bir yüzle karşıladı ve sanatımız, kültürümüz adına bir konuşma yaptı.

Vali Vekili   Sayın M. Kemal Keskin’in  18.09.2001 günü Topuzlu Han’da bizlere  verdiği öğle yemeği sırasında özetle şunları vurguladı:

“  Anadolu ve Yurtdışından gelen şairlerimize ve halk ozanlarımıza  “hoş geldiniz “ diyorum. Sizlerle olmam bana gurur veriyor. Şair de bir ressam gibidir.  Şair kelimelerin avcısıdır. Güzel ve anlamlı kelimeler peşinde koşar. Anlamlı kelimelerle şiirini yazar. Topluma mal edilen şiirler güzel ve anlamlı kelimelerden oluşur. Şair kelimeleri arayan en güzel kişidir. Şiir duygularımızın dildir. Güzeli ve yeniyi görmek şairlerin işidir. Herkes şiiri yazar, şiirin güzelini yazamaz. Şiirde güzellikler vardır. Şair bu güzellikler peşinde koşar. Bu güzellikleri yakalayanlara ne mutlu” sözlerini tamamladı.

Türk şiirinin duayenlerinden Eski Konya Senatörü ve Çağrı Dergisini 55 yıldır çıkaran Sayın Feyzi Halıcı ise konuşmasında şunları söylüyordu: Annem beni Hz. Mevlana’nın dergâhına yakın bir evde dünyaya getirdi. Hz. Mevlana’nın terbiyesiyle büyüdük. Ben daha yedi yaşında iken şiir yazmaya başladım. İlkokuldaiken yazdığım bir şiirimi öğretmenim beğenmiş ve okul duvar gazetesinde haftalarca yer almıştı. İlhamımı Hz. Mevlana’dan aldım. Mevlana’nın şiirlerini okumaya başladım. O yıllarda ( 1949 ) ’larda yazdığım şiirlerimin çoğunu aruzla yazdım.  35 gün içinde 530 sayfayı aşan aruzla şiirler yazdım. Tam 35 yıl Konya’da Âşıklar Bayramını gerçekleştirdim, Şimdi Bursa / Yıldırım Belediyesi Başkanı Dr. Özgen Keskin Bey yapıyorlar. Bu işi onlara emanet ettim. Dr. Özgen Keskin Bey’i kutluyorum.  

Anadolu topraklarında yaşayan yüzlerce halk ozanına bağrımı açtım ve onları yazmaya teşvik ettim. Her yıl yaptığımız yarışmalarda âşıklarımıza birçok ödüller verdim. Hz. Mevlana’yı yurt içinde ve yurt dışında ve özellikle Japonya’da  tanıttım. 38 yıl Hz. Mevlana’ya hizmet verdim. Japonlar Mevlana’yı çok sevdiler. Bizi ve Mevlana semahlarını heyecan ve sevgiyle karşıladılar. . Bizi 45 bin seyirci izledi.  Şiir hayatımda Şair Orhan Seyfi Orhon, Yusuf Ziya Ortaç İle tanıştım. Bize bu günü yaşatan Ayşe Paslanmaz gönülden tebrik ediyorum. Her yıl geleceğim bu şölenlere. “  dedikten sonra bu güzel ve manidar sözlerden sonra konuşmasının sonunda  “ZAMANI ÇAĞRIŞAN GÜZEL “ adını taşıyan şiirini heyecanla okudu:

Zamanı çağrışan güzel

Sular bitmez akmağınan

Güzelliğin mi eksilir

Bir göz ile bakmağınan

 Sevgidir bedene düşer

 Ataşsız yemek mi pişer

Gönül ziyade mi yaşar

Gam yükünü çekmeğinen

Dostlar durmaz gel ederler

Bir kapıya kul ederler

Mutluluğu bal ederler

Acı soğan ekmeğinen

Dumanlı olmaz yüceler

Geçer bu yoldan niceler

Güne erişir geceler

Bir çırayı yakmağınan

Donatır gönül burcunu;

Akça sevda güvercini

Sevenler vurur harcını

Zaman adlı tokmağınan

Yedi dağın bürümceği,

Şekle durur bir çiçeği,

Giyinirsin bin gerçeği

 Gözün yaşı dökmeğinen.

 (Çağrı Kültür sanat ve Folklor Dergisi, Yıl:54, Sayı: 603, Şubat 2010.s.4 )

 Şölene  katılan şairleri yazıyorum: Ankara’dan Hayrettin İVGİN, Mehmet Nuri PARMAKSIZ, İsmet Bora BİNATLI, Fatma ONUR, Murat DUMAN, Nusret TURAN, Vedat Fidanboy,  Ahmet ŞAHİNOĞLU, Orhan ÇINAR,  Aydın’dan Abdülkadir Güler, Şükrü Öksüz,  Antalya’dan Bolat Ünsal,  Adana’dan Halise Tektaş, Münevver Düver, Âşık Ahmet İmami, Kütahya’dan Kadir Güven, Manisa’dan Bekir Sami Özsoy, İstanbul’dan Feyzi Halıcı,  Eşi şair Fatma Bahar Halıcı, Muhsin Durucan, Asım Yekeler, Necmettin Selçuk, Kahramanmaraş’tan Hanefi Kara, Kırklareli’den Alâeddin İkican, Sivas’tan Turan Yoldaş, Fatma Naz, Bursa’dan Âşık Temel Turabi,  Faruk Anbarcıoğlu, Sabahattin Abi,  Âşık Nizamoğlu ( Vahdettin Işıldak ),  Eskişehir’den Dr. Nedim Uçar, Kıbrıs’tan Hatice Güneyyeli, Bulgaristan’dan Nurten Remzi, Fethiye’den Coşkun Karabulut,  Azerbaycan’dan Helime Veysoğlu, Yozgat’tan Osman Eser, Kerami Akdemir, Nuh Şahin,  Elazığ’dan Süreyya Kaya, Ürgüp’ten Mustafa Kaya ve Ayşe Paslanmaz… Şölende Anadolu’nun değişik il ve ilçelerinden ve yurtdışından gelen şairlerimizden, halk ozanlarımızdan sazlı, sözlü güzel ve manidar şiirler, değişler dinledik.  Ayrıca Fethiye Ölüdeniz Belediyesi’nin şair Coşkun Karabulut ile birlikte hazırladıkları “Ölü denizli Yarenler Grubu”nun oynadıkları yöresel oyunları ve okudukları türküleri bir hayli alkış aldı.  Toplam beş kişi olup dördü İngiliz biri de İskoçyalı idi. Yine dördü bayan biri de erkekti. Hepsi de atmış yaşın üzerinde idiler. Sahnede  “Haydi Gari Sen de Gel” türküsüyle geceye ayrı bir renk kattılar. En son ellerindeki Türk Bayraklarıyla bizleri selamlayıp oyunlarına son verdiler. Bizleri selamlayıp sahneden ayrıldılar.

Şölene katılanlar gerçekten güzel türküler, şarkılar ve şiirler okudular. Hepsi hazırlıklı gelmişlerdi. Ancak hepimizden en fazla alkış alan Manisa’dan gelen Doç. Dr. Bekir Sami Özsoy’un heyecanla ve mimik hareketlerle okuduğu  “Çanakkale Geçilmez “ şiiri oldu. İstek üzerine iki kez okudu…  Bir hayli alkış aldı. Ben de buradan bir kez daha şairimizi candan kutluyorum. Kendilerine    “Çanakkale İçinde Aynalı Çarşı (  İnceleme ve Araştırma 4.  baskı – Aydın, 2008 ), kitabımı memnuniyetle armağan ettim.

Şiir şölenine katılanlarla, sanat, kültür bağlamında alışveriş yaptık, karşılıklı kitaplarımızı birbirlerimize imzalı olarak armağan ettik.  Bana ulaşan kitapları yazıyorum: Kaptan Dinleme Tesislerinden M. Kemal Atatürk’ün Nutuk kitabı ( 596 sayfa ), Bursa  / Yıldırım Belediyesi 5. Uluslararası Türkiye Aşıklar ve Şairler Şöleni Temmuz 2009 Hazırlayan: Nazender Süzer ve Gürsel Gökçe, Gönlümün Irmakları ( dörtlükler )  Dr. Nedim Uçar  ( 2010 ) ,Palezlerdeki Çığlık ( 2004 ), Bolat Ünsal,  Güneşe Kar Düştü / Şiirler, Bolat Ünsal ( 2004 ), Beni Zamansız Bırakma  ( şiirler )  Coşkun Karabulut ( 2008 ), Sözcükler de Ölür / Denemeler, Coşkun Karabulut  ( 2009 ),  Şeker Dikeni / Taşlamalar ve Deyişler ( 2010 ),  Ahmet Şahindoğlu, ( Yanık Ahmet ), Nuh’un Teknesi, Nuh Şahin, ( 2011)  ( 1964’lerde şimdi adını anımsayamadığım  bir başka şairden Nuh’un Gemisi / Şiirler kitabı vardı ). Ve Kayseri’den Çıngı Dergisi’nin değişik  sayıları elime ulaştı. Programa emeği geçenlere birer plaketler verildi.  Bu arada Özbekistan gelen şairler ve ozanlar beraberlerinden Özbekistan’ın yöresel kıyafetlerinden 15 adet kaftan getirip Onur Konuklarına hediye ettiler ve birlikte birer hatıra fotoğraflını çektiler. Gerçekten bu manzara yakşi ( yakışır)  oldu.

 Bu programın sunucuları Hayatcan Öztürk ve Kelami Akdemir başarılı bir şekilde sundular.

Sözü uzattım galiba ama bunları yazmak zorunda idim. 6.Uluslararası Kapadokya da yapılan şairler şöleni amacına ulaştı diyebilirim. Program saat gibi hiç tökezlememeden yoluna devam etti… Hiçbir aksaklık olmadı. Bu güzel programında sağlıklı ve unutulmaz bir şiir tadında bizlere yaşatan başta Nevşehir Valiliğine, Nevşehir ve Ürgüp Belediye Başkanlarına, Nevşehir İl Kültür Merkezi Müdürlüğü’ne,  Ürgüp Kaymakamlığına ve şair arkadaşımız Ayşe Paslanmaz hanımefendiye teşekkür ediyor ve başarılı dileklerimi sunuyorum. Tüm kalbimle daha nice yıllara diyerek gönülden alkışlıyorum. Şiirimiz adına, kültürümüz adına ve kalıcı hizmetler adına diyorum. 18 Eylül 2011 günü sabah kahvaltısı ve katılım belgelerimizi aldıktan sonra yavaş yavaş göçmen kuşlar gibi tekrar geldiklerimiz yerlere bir bir dağılmaya başladık.

 Bu arada Ürgüp’ün tarihi ve turistik yerlerini. Peri bacalarını ve özellikle şanlı bayrağımızı dalgalandıran Temenni Tepesine çıktık. Temenni Tepesi’nde 12. ve 13 yüzyıl ortalarında yaşayan Sultan Gazi ve orada bulunan bir Erenin türbelerini ziyaret edip dua ettik.  Daha sonra Şükrü Öksüz arkadaşımla birlikte Göreme’ye gittik.  Göreme’nin tarihi yerlerini, peribacalarını gezdik. Dilleri olsa da bir konuşsalar. Buralardan kimler geldi ve kimler geçti diye bir anlatıverseler… Peribacalarında o kayalıklarda özel evler yapmışlardır. Tek tek gezip inceledik.  Hatta yer altında 2000 yıl önce yapılan kiliseler bile vardır. Ne gelinler, ne damatlar geldi, geçti bu taş yapılı, peribacalı kayalıklarda… Her yönüyle düşünmeye değmez mi?

ÜRGÜP hakkında kısaca bilgi:

Nevşehir’in 20 km. Doğusunda bulunan Ürgüp, Kapadokya Bölgesinin en önemli merkezlerindendir. Göreme’de olduğu gibi tarihsel süreç içerisinde çok sayıda isme sahip olmuştur. Bizans Döneminde Osiana (Assiana), Hagios Prokopios; Selçuklular Dönemi’nde Başhisar; Osmanlılar zamanında Burgut kalesi; Cumhuriyetin ilk yıllarından itibaren de Ürgüp adıyla anılmıştır. Ürgüp ve civarındaki ilk yerleşim antik adı Tomissos olan Damsa Çayı’nın doğusundaki Avla Dağı etekleridir.

İngiliz Arkeolog Ian Todd’un burada yaptığı yüzey araştırması sonucunda çok sayıda obsidiyenden ve sileksten Paleolitik Dönem’e ait aletler bulmuştur. Daha geç dönemlere ait en önemli kalıntılar ise Ürgüp kasaba ve köylerinde bulunan Roma Dönemi’ne ait kaya mezarlardır. Bizans Döneminde de önemli bir dini merkez olan Ürgüp, köy, kasaba ve vadilerindeki kaya kiliselerin ve manastırların piskoposluk merkeziydi. 11. yüzyılda Ürgüp, Selçuklular’ın önemli kentleri Konya’ya ve Niğde’ye açılan önemli bir kale konumundaydı.

Bu döneme ait iki yapı kentin merkezindeki Altıkapılı ve Temenni Tepesi Türbeleri’dir. Bir anne ve iki kızına ait olan ve 13. yüzyılda yaptırılan ‘Altı Kapılı Türbe’, altı cepheli, her cephesinde kemerli pencereli ve üstü açıktır. Ürgüp’ün Temenni Tepesi’nde bulunan iki türbeden birinin, 1268 yılında Vecihi Paşa tarafından yaptırılan ve halk arasında ‘Kılıçarslan Türbesi’ olarak da anılan Selçuklu Sultanı IV. Rüknettin Kılıçarslan’a, diğerinin ise III. Alâeddin Keykubat’a ait olabileceği düşünülmektedir. Ancak araştırmacılara göre bu ihtimaller oldukça zayıftır. Son yapılan nüfus sayımına göre Ürgüp’ün bugünkü nüfusu 18.600 civarındadır.

NOT:

2011- 2012 Yeni Eğitim ve Öğretim yılına girmiş bulunuyoruz. Yeni Eğitim - Öğretim yılımızın sevgili öğretmenlerimize, öğrencilerimize ve de tüm velilerimize sağlık ve başarı getirmesini diliyorum…

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli şair dostum sizi taaa Ürgüplerde görmek beni mutlu etti. Benim ve ekibim hakkında yazdıkların için de ayrıca teşekkür ediyorum. Böyle güzel organizasyonları düzenleyen ve emeği geçen herkesi kutluyorum. Selamlar

Coskun Karabulut 
 22.09.2011 19:18
Cevap :
Merhaba Coşkun Bey, sizleri gerçekten özlemiştim, ekibinizle sizleri 6. Kapadokya Şairler buluşmasında görmek beni de onurlandırdı, sizi orada görünce inanın çok sevindim.Yeni kitaplarınızı alınca daha da kıvanç duydum. Sizleri yürekten ben de kutluyorum. Güzel yorumunuz için ayrıca teşekkürler aziz dostum...Selam ve sevgilerimle...   22.09.2011 20:29
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1849
Toplam yorum
: 3249
Toplam mesaj
: 205
Ort. okunma sayısı
: 674
Kayıt tarihi
: 27.06.09
 
 

1946 Mardin ili, Kızıltepe ilçesi'nin Esenli köyünde doğmuştur. İlk ve ortaokulu Kızıltepe'de bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster