Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Ekim '12

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
699
 

60. yılında Orhan Baba'ya sosyolojik bakış...

60. yılında Orhan Baba'ya sosyolojik bakış...
 

Türk Müzik Sektörü’nün en önde gelen isimlerinden şarkıcı, besteci, şair, söz yazarı, müzik yönetmeni, müzik yapımcısı, oyuncu Orhan GENCEBAY, İstanbul Kongre Merkezi’nde düzenlenen gecede 60. Sanat Yılını kutladı.

Orhan Baba’yı saygıyla selamlıyorum. Daha nice sağlık ve mutluluk dolu, verimli yıllara…

Düşünebiliyor musunuz, sahnede Orhan Baba’nın ‘yarım asırlık’ ‘arabesk besteleri’ günümüzün ‘Alternatif Rock,’ ‘Grunge’ ve ‘Nu Metal’ temsilcileri ‘Duman’ ve ‘maNga’ tarafından yorumlanıyor.

Orhan Baba besteleri ile ‘bireysel’ ve ‘toplumsal’ isyanı haykırırken; torunları yaşındaki genç kuşağın ‘protest müzik’ temsilcileri de Orhan Baba’nın besteleri ile ’küresel düzeni’ ‘protesto’ eyleminde bulunuyorlar.

O’nun müziği, gerçek bir ‘kültürel fenomen,'  ‘kültürden-kültüre iletişim’ enstrümanıdır.

 “Orhan Baba yaratıcılığı,” “ezilmişlerin” yani “teselli kültürünün” ‘acıları,’ ‘tasaları’ ile‘aşklarını’ bestelerinde ‘dile getirmiyor,’ sanki ‘yaşıyor’ gibidir.

Orhan GENCEBAY, Türkiye Sosyolojisi’ne damgasını vurmuştur.

Şöyle ki; Orhan Baba’nın yapıtları ‘60’lı, ‘70’li ve ‘80’li yıllarda ülkemizin ‘sosyo-ekonomik’ yapısında oluşan ‘toplumsal sendrom’ ile karşılıklı etkileşim’ halinde bulunmuştur.

O yıllarda  ‘kırsal kesim’den ‘kentsel kesim’e ‘iş,’ ‘aş’ ve ‘umut’ yolculuğu yapan ‘Anadolu Kültürü’nün ‘sosyo-psikolojik’ sorunları Orhan Baba’nın yapıtlarına ‘esin’ kaynağı oluşturmuştur.

Özellikle,  Doğu, Güneydoğu ve İç Anadolu’dan göç eden türlü etnik kökenden ailelerin ‘kent’lerde karşılaştığı başlıca ‘sosyal,’ ‘ekonomik’ ve ‘kültürel’ ‘sorun’lardan, ‘yalnızlık,’ ‘yabancılık,’ ‘ayrılık,’ ‘aşk,’ ‘karşılıksız aşk,’ ‘hor görülme, ’çile çekme,’ ‘utanma’ ve ‘işsizlik’ Orhan Baba’nın “tema”larıdır.

Arabesk Müziğinin ‘yaratıcısı,’ ‘ezilmiş sınıfın’ duygularının ‘tercümanı’ ve ‘Teselli Babası’ Orhan GENCEBAY ‘kurumsallaşmış’ bir ustadır.       

Amerikalılar “marka”laşmış, “kurumsallaşmış” “sanatçıları” için “He is an Institution” derler.

Nasıl Amerikalılar için, Hollywood’un “komedi ustası,” Bob HOPE  “He is an Institution” ise; bizler için de Orhan GENCEBAY “HE IS AN INSTITUTION” olmuştur.

     

                                                                               

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

Bu blog Editör'den Öneriler alanında yayınlanmıştır

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Erkin Koray gibi bir diğer Baba, kulvarları farklı olmasına rağmen Orhan Gencebay ile müzik yapmıştır. Demek ki sahiden de anlattığınız gibi bir farkı var Orhan Baba'nın. Güzel sade bir anlatım olmuş.

Baver Ergun 
 21.10.2012 22:31
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Çok yakında "Erkin Baba'yı" da anlatacağım. Lütfen beni takip etmeye devam edin... Selamlar,  02.11.2012 9:37
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 392
Toplam yorum
: 414
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 894
Kayıt tarihi
: 27.11.11
 
 

1951 Muğla doğumluyum. Ege Üniversitesi İktisadi ve Ticari Bilimler Fakültesi'ni 1974 yılında bit..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster