Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Aralık '13

 
Kategori
Anılar
Okunma Sayısı
153
 

67 Yıl sonra Doğduğu Evi görmek, büyük Şans,

67 Yıl sonra Doğduğu Evi görmek, büyük Şans,
 

Biraz evvel bir internet sitesinde gördüğüm bir resim ne kadar şanslı olduğumu yüzüme haykırır gibi idi. Günlerdir, hatta aylardır ortopedik sorunlarla, ağrılarla, tedavilerle uğraşmak moralimi iyice bozmuş ve artık şanssız olduğuma iyice inanır olmuştum. Ama birden gördüğüm bir resim benim bu menfi duygularımı birden bire değiştirdi.

Beni bu kadar mutlu eden resim, İstanbul Kuzguncuk'ta bir sokağın resmi idi. Yazıma da eklediğim bu resme bakarsanız sizler alelade bir İstanbul sokağı göreceksiniz. Oysa ben o resme bakınca 67 yıl sonra doğduğum evi görüyorum. Doğduğum ve çocukluğumun çok güzel anılarına sahne olan o ev.

Bundan 67 yıl önce 26 Haziran 1946 gecesi sabaha karşı Kuzguncuk Üryanızade Sokak'taki o turuncu apartımanın üçüncü katındaki köşe odada doğmuşum ben. Doğmuşum diyorum zira kendi doğumumu hatırlamıyorum tabii ki. Benim o evle ilgili anımsadıklarım  daha sonraki yıllar babaannem, halam ve amca çocuklarımla geçirdiğim harika anılar.

O gece Miraç gecesi imiş. Evde ebe yardımı ile doğum yapan annem oldukça endişelenmiş benim sağlığımla ilgili. O  zamanlar evde ebe yardımı ile yaparmış hanımlar doğumlarını. Babaannem Rüveyde Hanım benim doğumumla o kadar çok mutlu olmuş ki sabaha kadar bütün Kuzguncuğa helva dağıtmış.

Daha sonraki yıllarda doğumuma şahit olmuş bütün konu komşu anlatırdı o geceyi. Ben kendimi bildiğim zaman babaannemin evi benim için kendimi kraliçe kadar güçlü hissettiğim bir saraydı sanki. Bu duygu Üniversite yıllarıma kadar devam etti. Sonraları evin yıkılıp yeniden inşaa edildiğine şahit oldum. Mimar Cengiz Bektaş Bey o apartımanı orijinal şekline sadık kalarak tekrar inşaa etti.

İşte o apartıman, yıllarımı geçirdiğim odaları, arkadaşlarımla koşuşturduğum merdivenleri, oyunlar oynadığımız eşikleri, ilk gönül kıpırtılarımı yaşadığım pencereleri ile benim yaşamımda çok büyük bir yer aldı. Hala bazı geceler rüyalarımda görürürüm o apartımanı. Köşe pencerenin önüne halam ile babaannem otumuşlar sohbet ediyorlar ve ben yoldan gelirken bana el sallıyorlar.

Şimdi anladınız mı, Üryanızade Sokak'taki doğduğum evin resmini görünce neden çok mutlu olduğumu. Kaç kişiye nasip olur doğduğu evi 67 yıl sonra tekrar görmek.

Ne kadar şanslıyım değil mi? Bu arada bir noktayı daha ekleyeyim. O gün doğumumu gerçekleştiren ebem ve tüm aile bireylerim Nakkaştepe Mezarlığında yatıyorlar. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Tüm aile bireylerinizin ruhu şad olsun.Ellerinden öperim.Anılar asla unutulmuyor.Selamlarımla.

çalıkuşu 
 17.12.2013 19:54
Cevap :
Çok teşekkür ederim Sevgili Yazarım. Saygılarımla  18.12.2013 17:06
 

Nakkaştepe Mezarlığında yatan ebe ve büyüklerinize rahmet olsun. Ne güzel anılar, doğduğunuz evi görmek. Nice mutlu sağlıklı yıllarla güzel anılar bırakın sağlıkla mutlulukla.NAHİDE ÇELEBİ

NAHİDE ÇELEBİ 
 16.12.2013 19:12
Cevap :
Çok teşekkür ederim. Sevgili Nahide Hanım. Gerçekten çok büyük mutluluk doğduğun evi görmek. Sevgi ve selamlarımla  16.12.2013 21:40
 

sizin adınıza çok mutluyum inanın...

ÇAYKARALI 
 16.12.2013 13:53
Cevap :
Teşekkür ederim Sayın Yazarım. Gerçekten çok dugulandırıcı bir olay insanın doğduğu evi görmesi. Selam ve saygılarımla  16.12.2013 15:40
 

Hayat ilginç rastlantılarla dolu."Doğduğum ev" sözü bile etkileyici. Bir de internette karşılaşmanız muhteşem. Sağlığınız iyiye gidiyordur umarım. Moral çok önemli gerçekten. Sevgiler.

Sema Bekmez 
 16.12.2013 13:06
Cevap :
Çok teşekkür ederim Sema Hanım, Gerçekten etkilendim resmi görünce. Sağlığım benim yaşımda bir hanımda olabilecek rahatsızlıklar eşliğinde gidiyor. Kendimi teselli ediyorum bu yaştan sonra kızamık, suçiçeği olmayacağım diye. Size yazılarınızda başarılar. Sevgi ve selamlarımla  16.12.2013 14:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 825
Toplam yorum
: 1069
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1030
Kayıt tarihi
: 26.04.11
 
 

Ben emekli bir iktisatçıyım. 21 yıldır bir sanatçı annesiyim. Küçük kızım klasik müziğe eğilim gö..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster