Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

21 Mayıs '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1067
 

68 kuşağı ve bugünün gençliği, sigarayı bırak komediye bak.

68 kuşağı ve bugünün gençliği, sigarayı bırak komediye bak.
 

NTV neden/Can DündarGünümüzde komedi yaşanmaya başladı.
Zira ekonomi duvara tosladı. Dünya'da petrol fiyatları çıkışta, ülkemde Polat Alemdar hayranlığı revaşta. Son günlerin flaş gündemi 68'liiler. Oysa günümüzde 68'lileri tartışanlara bakın. 68 ruhunu içinde taşımayanların onları yargılamaları ne kadarda komik.

Oral Çalışlar ve oğlu, Ünal Batu ve kızı, Kezban Hatemi ve oğlu. Bir ele alalım bu muhteremleri.Ünal Batu diplomat olması nedeni ile yurt dışında görev yapmış ve de çocukları bulunduğu ülkelerde eğitimlerini tamamlamış. Sevgili Batu o kadar tepkili ki bu dünyaya çocuk doğurmak istemiyor. Oysa doğuracağı çocuk hiç süphem yok ki doğurup sorumluluğunu üstlenemeyen milyonlarca aile nin çocuğundan daha yararlı biri olacaktır.Tabi ki bu sevgili Batu'nun tercihi. Batu 68'lileri en doğruya yakın savunan.

Kezban Hatemi; Çağdaş bir türk aydını ve 68'in acısını yaşamış 12 eylül sonrası o kadar korkmuş ki, oğlumda bizim çektiklerimizi çekmesin diye Fransız Lisesinde okutmuş ve Fransaa'da hukuk tahsilini tamamlamış. Bu korumacı anlayış sonunda ne acı ki 68'lileri anlamak için alt yapıdan uzak yetişmiş. Bir aydın ve 12 eylül şartlarının şekillendirmesinden nasibini almış.

Oral Çalışlar; Yazar. O kadar korkmuş ki o da oğlunu Alman lisesine vermiş Üniversite yaşamını yurt dışında tamamlamış. o da yazar bir oğul yetiştirmiş. Tüm 68'liler gibi o da çocuğunu koruma adına 12 eylül genci olarak yetiştirmiş. Türk islam sentezine yakın, biraz milliyetci biraz da islamcı. Solcuların vasat akılda sağcıların zeki gençler olduğu keşfini yapmış. İnternette örgütlenerek birçok sorunu çözebileceğini düşünen bir yazar.

Kişisel görüşüm Sevgili Batu 68'lilerden haberdar. Sevgili M.Ali Hatemi kulakdan duyma. Çalışalar ise ne acı ki bihaber. Tabi bunlar normal sonuçlar.. Açlık sefalet, yokluk görmemişler, anlamalarını da beklemek olmaz.

Unutulan 68'liler nerde? 12 eylül'ün boldozer gibi üstümüzden geçen bizlerin çocukları ne yapıyor? Bu sorunun cevabı ne hazin ki bugünde yok. Zira bunların hala televizyon ekranlarına çıkmak için imkanları yok. Bunları televizyonda konuşturmaya yanaşacak televizyon da. Zira Emek sermaye hala kavgalı. Zira dün olduğu gibi bugünde sermaye acımasız. 68'lilerin bir yanlışı apacık ortada. Çektikleri acıları çocuklarına çektirmemek adına
ayı'nın yavrusunu sevdiği gibi sevmiş, yani boğmuş öldürmüş. Bununla yüzleşmekten korkmamak gerek. Bu günün gençliği neden duyarsızın altında yatan 68'lilerin bu korumacı davranışları.

Şündan da kimsenin şüphesi olmasın bunlar bugün konuşuluyorsa; Bilinmeliki hükümet zor durumda, gündemi değiştirmek için bir oyun.
Sigara yasağını ele alalım. Sigara'nın zararlı olduğu yeni mi keşfedildi? Sivri sinek avlayacaklarına bataklıkları kurutmak neden akıllarına gelmez? Bu toplumun sigara içmemesi için yasaklamak dışında bilinçlendirmek gibi bir yol yokmudur? Eğitimde kaliteyi yükselterek bunun azaltılması sağlanamz mı?
Eğer bu şekilde sorunlar halledilecekse, hükümet'e bir önerim var.

Bu ülkede fakir olmak yasaktır. Fakirler sokakta yürüyemez. Bu kararı aldıklarında insanlar ya sokakta gezemeyecek ya da zengin olacaklar. Hükümetimiz ne diyorsa doğrudur. Yasak sa yasağa uyulmalı. Fakirlik yasak sa zengin olunmalı. Nasıl mı? Benim vatandaşim işini bilir......

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Vatan gzt.yazarı Reha muhtarın yazılarını pek sevmem ancak sizin işlediğiniz konuyu bugünkü yazısında öyle bir işlemişki hani altına imzamı atarım derler ya o cinsten.Okumak isteyenlere bir haber vereyim dedim. Saygılarımla.

Ali İhsan UĞUZ 
 28.05.2008 10:36
Cevap :
Teşekküler  28.05.2008 12:28
 

Sorun sadece 68.liler değilki.Bugünün UNV.gençliği 78 kuşağının çocukları tıpkı benim gibi.Medya son zamanlarda bu konunun üstüne çokça gider oldu.Ancak giderken geçmişini unutup düzenin nimetlerinden bol miktarda faydalananlar çıkıyor ekrana.Ayrıca söylenen onların kahramanlıkları yani Lenin!in dediği gibi içini boşaltma çabaları.Gerçek düşünce ve fikirlerinden arındırma süreci.Magazinsel yaklaşımla onları putlaştırma hayretleri. Yazınızdaki tespitler çok yerinde tebrik ederim.

Ali İhsan UĞUZ 
 27.05.2008 10:53
Cevap :
Üstat katkınız için teşekkürler.  27.05.2008 13:03
 

Bu yolla devletin kasasına girecek sıcak parayı düşünüyorlardır. Milleti ihbarcı pozisyonuna sürüklemek ise ayrı bir dava. Bence tütün ekimini yasaklasınlar, fabrikaları kapatsınlar. Son beş on yıldır pıtırak gibi biten sigara bırakma (ma) merkezlerininin arkasındaki isim babasının, sermaye yapısının incelenmesinde de yarar var. Bu arada diyorum bu tepedekiler tüm halkın ruh sağlığını bozuyorlar. Onlara kim ceza kesecek onu merak ediyorum. Sevgiler

Ayrıntıda gezinmek 
 21.05.2008 22:27
Cevap :
katkınız için teşekkürler. Zalim kapitalizmin oyunları.  21.05.2008 23:58
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 139
Toplam yorum
: 169
Toplam mesaj
: 31
Ort. okunma sayısı
: 770
Kayıt tarihi
: 29.09.06
 
 

10.12.1949 yılında Nurhak'ta fakir bir ailenin yedinci cocuğu olarak dünyaya geldim. Ziraat okulunda..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster