Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Mayıs '11

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
497
 

6816

6816
 

Dileğim,çok daha fazla arkadaşımızın yazması. Milliyet Bloğun çok daha ses getiren bir forum olması


6816 

Milliyet Blog'ta yazan yazar ( blogger ) sayısı 6816... Çok mu? Hepi topu 6816 kişiyiz yani... 6816, İlk bakışda çok olsa da, bence kesinlikle değil. Çünkü bu ülkede, Türkiyemde 31 aralık 2010 tarihi itibariyle 73.722.988 kişi yaşıyor.Yani her 10.816 kişiden biri Milliyet blog'ta yazıyor. Hele bir de yoğun olarak yazı yazanları dikkate alacak olursak eğer, yani haftada 4 gün ve üzerinde yazanlara şöyle bir bakacak olursak, hiç de öyle fazla ya da kalabalık olmadığımızı görürüz. 

Evet... sayıya baktığımızda, kağıt üzerinde görünen istatistiksel veri, 6816 diyor. Ama kimimiz her gün, kimimiz haftada 2 - 3, kimimizse ayda 1 - 2 yazıyor. Kimimizse ayda, yılda 1!... Bir hevesle girmişiz sisteme. Ama canımız istediğinde, kafasına estiğinde yazıyoruz! 

Bilimesel olmayan, gözlem ve sezgilerime dayanan, kişisel tespitime göre, sürekli, yani haftada 4 gün ve üzeri yazanlarımızın sayısı %5'i; yaklaşık 350'yi bile bulmuyor. O zaman bir bakıma, sayısal çokluğumuzun da çok bir anlamı kalmıyor. Toplam nüfusa oranladığımızda her 216.323 kişiden ancak biri Milliyet Blog'ta yazıyor. 

Bu açıdan bakınca, 6816 olan yazar sayımızın hiç de çok ve yeterli olmadığı anlaşılıyor. Bunun başlıca sebeplerine gelince: 

- Bizde aktif okur yazarlık oranı çok düşük. Bu oran nüfusumuzun % 20'sini bulur mu bilemiyorum. Tereddütlüyüm. 

- Okuma yazma alışkanlığımız aileden, ana babamızdan başlamıyor; gelişmiş ülkelerden farklı olarak... 

- Tamamen ezber ve sınıf geçme, yüksek not alma mantığına dayalı, saçma sapan eğitim sistemimiz insanımıza okuma yazmayı sevdirmediği gibi, hele bir de sınrlayan, vasat bir öğretmenin eline düşmüşse öğrenci; vay öğrencinin haline! Bırakın okumayı sevmeyi, okumaktan, yazmaktan, düşünmekten ve anlamaktan fellik fellik kaçıyor insan. 

- Tüm bunların üzerine son 50 yılda 3 resmi + 1 postmodern + 1 de sanal darbe girişimini ekleyin. Her 10 yılda bir darbe korkusu ya da stresiyle karşı karşıya kalan insan, okumakdan da, yazmaktan da, düşünmekten de tedirgin oluyor, açıkçası korkuyor. 

Sonuç: ???... Sonuç hüsran tabi... Ekonomik olarak, ama öyle, ama böyle, doğru, yanlış hızla gelişen, değişen insanın, entellektüel altyapısı mecburen boş, zayıf kalıyor. B u durumda kalan insansa, ha bire bocalıyor. Kimlik, kişilik, yaşam kalitesi problemiyle karşı karşıya kalıyor. Lümpen bir bayağılık dört bir yanımızı sarıyor istemeden... Ne köylülüğümüzü kabul edebiliyoruz; ne tam ve doğruanlamıyla şehirli olabiliyoruz... 

Öte yandan, iyimserliğimizi korumaya çalışırsak eğer, bunca olumsuzluğa rağmen, sadece bu blogta 6816 kişinin yazması, fena bir sonuç değil bile diyebiliriz! En azından yazdığımız bir yazıyı istatistiksel bir ihtimal olsa da 6816 kişinin okuma ihtimali var! 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

yasadigim ulkenin her mahallesinin bir kutuphanesi var. Bu kutuphaneler bizim milli kutuphane gibi aranilan her eser mumkun ustelik interconnect (icinde iletisimli) yada tum us ' kutphanelerinden istegini kitabi alabilirsiniz. Sadece uye olmak yeterli. Eger yanlis hatirlamiyorsam bizim milli kutuphaneden istifade icin tez ogrencisi olma zorunlulugu vardi. Bir mahalli gazetenin traji bile milyon ile ifade. Bir kitabin telifi ile omrunuzun sonuna kadar gelir mumkun. Bunca bilgi benim icimi burkuyor. Dilerim bir gun ulkem de. Saglik ve saygiyla

Newyorker 
 29.05.2011 4:13
Cevap :
Detaylı ve iyi düşünülmüş yorumunuz için teşekkürler. Cemce sevgilerimle...  29.05.2011 19:16
 

okumaktan, yazmaktan, düşünmekten korkmayı da bir şekilde "darbelere" bağladın ya canımın içi, ben daha ne diyeyim sana:) Eğer onlar darbeyse, asıl, "korkmamak" için insanın daha da okuması, yazması, düşünmesi gerekmez miydi zaten, mesela??? Darbe bugünlerde yaşanıyor asıl... hele bir tam netleşirse, o zaman anlayacak insanlar, onlar darbe mi imiş, ya da darbe asıl ne imiş... Bu da "bence" idi işte Cemce ;)

Filiz Alev 
 28.05.2011 21:51
Cevap :
A.K.P. ve yaptıkları hakkında %100 hemfikiriz Filiz hanım. Ancak bireysel 1 uyanıştan ziyade toplumsal refleks vermek gerekiyor yapılanlara. İnsanları önce aç bırakır, sonra da makarnaya, bulgura razı olacak bir DİLENCİ EKONOMİSİ yaratırsanız ve bu duruma toplumsal olarak seyirci kalırsanız olacağı bu tabi.Daha rahat ve daha fazla şey söyleyebilsem A.K.P. zulmü hakkında ben de rahatlayacağım. Ama ne yazık ki yazdığımız bloğun yaklaşımı izin vermiyor buna; kabul etmesi zorda olsa... Özgür 1 yer olmayacaksa burası, yazmak anlamsız A.K.P. hakında yazdığım bana göre orta sertlikte bir yazım blog yönetimince 'eleştiri sınırlarını aşan' olmak gerekçesiyle redddedildi. Bir yazımı da değiştirip, yumuşatmak zorunda bırakıldım. Dolayısıyla 1 haftadır MİLLİYET BLOG'ta yazmaya devam edip etmemek konusunda düşüncelerimi gözden geçiriyorum. Bu yüzden bloğu her an bırakabilirim. Eleştirinizdeki espirili yoruma da bayıldım doğrusu! Elinize sağlık! Nitelikli bir eleştiri olmuş. Cemce sevgilerimle...  04.06.2011 9:11
 

Evet fana değil birde fena olmayan şu var ki bu kadar insan topluluğu içinden farklı dostluk yakalayarak güzellikler doğuruyoruz öyle değil mi sayın yazarım.

Şennur Köseli 
 28.05.2011 11:16
Cevap :
En sevdiğim özelliklerinizden biri de iyimserliğiniz Sennur hanımcım! Cemce sevgilerimle...  28.05.2011 13:21
 

Okumak konusunda sizinle hem fikirim. Her hafta bir kitabevini gezerim hatta birkaçını. Çoğunda saatler harcarım. Her kategoriden, herkese hitap edebilecek ve hakikaten kişisel gelişim ve farkındalığı arttıracak harika kitaplar var. İyi bir yazar olmanın yollarından biri de çok okumaktır diye düşünüyorum. Ben okumayı çok severim hatta öğle tatillerinde bile şirkette, holding de belki de tek kitap okuyan benimdir:)) Dilerim daha çok okuyan, daha çok yazan ama kaliteli, anlaşılır ve yargılamadan; sadece içimizdeki bilgileri ve güzellikleri paylaşabilen insanlar olarak yazmaya devam edebiliriz ve bu konuda sayısı daha da çok artan bir toplum haline geliriz. Benim dileğim bu. Sevgimle

YEŞİM BUYURGAN 
 28.05.2011 10:49
Cevap :
Benim bir yorum getirmeme gerek kalmayacak kadar iyi dile getirmişsiniz durumu Yeşim hanım. Özenli ve ciddi yorumunuz için size çok teşekkür ederim. Cemce sevgilerimle...  28.05.2011 13:25
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1349
Toplam yorum
: 3614
Toplam mesaj
: 73
Ort. okunma sayısı
: 1680
Kayıt tarihi
: 30.01.11
 
 

İstanbul Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler veTanıtım, A.Ö.F. Adalet Yüksek Meslek ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster