Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Ocak '14

 
Kategori
Alternatif Tatil
Okunma Sayısı
1268
 

7. Çamlıhemşin Ayder Kardan Adam Şenliği, Rize

7. Çamlıhemşin Ayder Kardan Adam Şenliği, Rize
 

Kardan Adam Şenlikleri


KARADENİZ USÜLÜ ŞENLİK: AYDER KARDAN ADAM ŞENLİKLERİ.

01-02 Şubat 2014 tarihlerinde 7. si düzenlenecek olan Kardan Adam Şenlikleri her sene olduğu gibi yine bizleri bekliyor. Kardan Adam Şenlikleri Rize Çamlıhemşin Ayder’de Çamlıhemşin Doğa Sporları İhtisas ve Spor Kulübünün katkıları ile düzenlenecek.

Her yıl artan ilgi ile ülkemizden ve yurt dışından binlerce insanın buluşup sıcak bir ortam oluşturduğu 7. Kardan Adam Şenlikleri için hazırlıklar devam ediyor. Tüm Doğaseverleri, dağcıları, 7 den 70 e insanların buluşup eğlencenin tadına vardığı şenlikler yine dopdolu bir programa sahip.

Rize Çamlıhemşin Ayder üçlemesi şenliklerin bir başka güzelliğini bizlere sunuyor. İnsanı ile doğası ile yemekleri ile tulumu ile horonu ile Lazbordu ile ve “Kardan Adamı” ile Karadeniz usülü şenlik sizleri bekliyor.

Organizason da Kardan Adam yapma yarışmasının dışında, şenliğin ilk gününde havai fişek gösterileri düzenlenecek. Festivalin birinci ve ikinci gününde ise birçok yerel sanatçı kar üzerine kurulan sahnede canlı performans sergileyecek. Ayrıca gün  boyu geleneksel hale gelen tulum eşliğinde kar üzerinde horonlar oynanacak.

Ayder; konaklama, yeme-içme, kamp alanı, termal kaplıca ve market gibi her türlü ihtiyaçlarını karşılayabileceğiniz doğa sporları cennetidir.

2-3 Şubat 2013 tarihlerinde gerçekleşen 6. Kardan Adam şenliklerin de Çayeli Doğa Sporları Kulubü Çaydosk ile şenliklere katılmış ve Kardan Adam şenliklerinde en iyi "Kardan Adam" yapan Doğa sporları kulübü seçilmiştik. 6. Şenlikten akılda kalanlar; Horon, Tulum, Lazbord, Gece Eğlenceleri ve dikkatsizlik sonucu oluşan kazalardı.

Eğlencenin ve adrenalinin doruğa çıktığı karla kaplı yamaçtan her türlü ekipman ile kayma aktivesin de meydana gelen kazalar sonucu 10 dan fazla kırıkla sonuçlanan yaralanmalar olmuştu. Bu yıl da aynı kazaların yaşanmaması için özellikle kayama alanında azami dikkat gösterilmesi gerekmektedir. Şenlik alanında bulunan sağlık ekiplerinin müdahalesi ile kazalara anında müdahale edilmesi tesellimiz olmuştu.

Günden güne ünlenen Rize ve ilçeleri yılın her dönemi turist çekmeye başladı. Aralık ayı içerisinde Show Tv de yayınlanmaya başlayan Sevdaluk dizisi ilk bölümüyle birlikte izleyen herkesi büyüleyen  Şenyuva Köyü ve çevresinin tanıtımına büyük katkı sağladı. Şenlikten ve kar yağışından fırsat bulursanız ziyaret etmenizi tavsiye ederim. Şenyuva Köyü Çamlıhemşin merkezden Zil Kale yönüne giderken karşınıza çıkacaktır. Bugünlerde cenneti andıran köye ulaşmak o kadar kolay değil. Rize’nin Çamlıhemşin İlçesi’nin Şenyuva Köyü’nde günlerdir aralıksız kar yağdığını belirtmek isterim.

AYDER ÇAMLIHEMŞİN'E ULAŞIM

Ayder'e şehir dışından gelecekler için Samsun Hopa Karadeniz Sahil Yolu takip edilerek Rize Pazar ilçesi ve Ardeşen Fırtına Köprüsü mevkinden Çamlıhemşin Ayder Kaplıcaları yönüne dönülmeli yaklaşık 30 km yoldan sapılmamalıdır. Çamlıhemşin ilçe merkezinden çıkışta sola dönülmelidir.

Hopa tarafından gelecekler için Ardeşen çıkışında Fırtına Köprüsünden Çamlıhemşin yönüne dönülmelidir.

Uçak ile gelecekler için Trabzon Havaalanı-Havaş veya diğer servislerle havaalanından Pazar ilçe merkezine gelinmeli orada Çamlıhemşin-Ayder minibüs durağından aktarma yapılmalıdır.

ÇAMLIHEMŞİN DOĞA SPORLARI KULÜBÜ ŞENLİK BİLGİLENDİRMESİ

GÜVENLİK

- Kar yağışı olması halinde kendi araçları ile gelecek misafirlerimiz zincir çekme halatı vb ekipmanları olmalıdır.

> Şenliğimize katılacak misafirlerimizin kendi araçları ile gelmesi halinde yakıtlarını kontrol etmeleri ve kar yağışından dolayı mahsur kalmalarda yeterli olacak miktarı temin ederek yola çıkmaları gerekmektedir.

- Güvenlik güçlerimizin uyarıları dikkate alınmalıdır.

- Araç kullanan misafir, sporcularımız aşırı hız yapmamalı, trafik kazalarının olmasına imkân vermemelidir.

- Park ile ilgili görevlilerden yardım istenilmelidir. Araçların park edilmesi sırasında trafiği kapatacak, engelleyecek veya acil durumda tıkanıklığa yol açacak bir şekilde araç parkı yapılmamalıdır.

- Şenlik süresince şenlik görevli kartı olan arkadaşlarımızın uyarıları dikkate alınmalıdır.

- Şenlik programında yer alan yarışmalar esnasında anonslar dikkatli dinlenmeli risk içeren bölgelerde görevli arkadaşlarımızın ikazlarına uyulmalıdır.

- Şenlik alanının haricinde yürüyüş ve diğer etkinlik için ayrılacak gruplar görevli kişilerin bilgisi dâhilinde hareket etmelidirler.

ORGANİZASYON

- Şenlik alanı içerisinde başkalarına zarar verecek davranış ve uygulamalara kesinlikle izin verilmeyecektir. Geçen yıllarda meydana gelen kazaların olmaması için şenlik alanından uzak bir noktada serbest kayak yapılacaktır. Görevli arkadaşlar bu konuda misafir ve sporculara yardımcı olacaklardır.

- Çevre kirliliğine yol açacak hiçbir davranışta bulunulmamalıdır.

- Gece eğlencelerinde misafirlerimizin, sporcularımızın ısınması için merkezi noktalarda yakılmış olan ateşlerin başında toplanmaları gerekmektedir.

- Görevli arkadaşların belirlediği yerlerin haricinde ateş yakılmamalı, plastik lastik gibi çevre kirliliği oluşturan katı yakıtlar ile ateş yakılmamalıdır. Yanan ateşlere de atılmamalıdır.

- Kış koşulları dikkate alınarak giysi tercihi yapılmalı havanın güneşli olmasına sizi aldatmamalıdır.

- Konaklamalı gelecek misafirlerimizin daha önceden rezervasyonlarını yaptırmaları gerekmektedir.

- Şenliğimize katılacak kulüp sporcularımızın isimlerini ÇADOSK yetkililerini bildirmeleri gerekmektedir. Şenliğimiz tarafından katılım belgesi dağıtılacaktır.

- Şenliğimize katkıda bulunacak her türlü ilginç fikirlerinizi şenlik komitesine bildirebilirsiniz.

- Cuma gününden gelecek misafirlerimizin, dağcılık kulüplerimizin sporcularımızın şenlik yetkilileri ile iletişim kurması gerekmektedir.

"Uyarılar Dikkate Alınmamasından Dolayı Doğacak Kazalar Ve Diğer Durumlardan Kulübümüz Sorumlu Değildir"

Şenliğimiz ile ilgili iletişim numaralarımız aşağıdaki gibidir;

Tahsin Emre ALTAY Yönetim Kurulu Başkanı 0 536 296 11 92
Ali ŞAHİN Yönetim Kurulu Üyesi 0 532 664 15 53

Şenliğimiz hakkında detaylı bilgiyi ve güncel haberleri kulüp web sayfamız www.cadosk.org.tr den alabilirsiniz. cadosk@hotmail.com e posta adresinden e posta yolu ile bilgilendirme isteyebilirsiniz.

21.12.2013
ÇADOSK Yönetim Kurulu

Bol eğlenceli keyifli bir şenlik dilerim.

Saygılarımla

Ali CANTAŞ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 48
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 8
Ort. okunma sayısı
: 1173
Kayıt tarihi
: 18.01.11
 
 

Köklerim Karadenizin doğusun da doğmuş ve 1500 yıllara kadar dayanan orjinal Türk bir ailenin çoc..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster