Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Temmuz '17

 
Kategori
Psikoloji
Okunma Sayısı
1201
 

7 maddede depresyon ve yas arasındaki farklar

7 maddede depresyon ve yas arasındaki farklar
 

Depresyon ve Yas


Bu yazımızda zaman zaman karıştırılan depresyon ve yas üzerinde duracağız. Kayıp ve ardından gelen yas ile depresyon arasındaki farkları 7 maddede belirtmeye çalışacağız. Her insan sevdiği bir dostunun ya da aile üyesinin vefatının ardından belirli bir dönem doğal olarak yas dönemi geçirmektedir. Muhtemelen bu satırları okurken hemen aklınıza geçmişte yaşamış olduğunuz böylesi durumlar gelmiştir. Normalde kişide doğal bir tepki olarak meydana gelen yas, depresyon karıştırılabilmektedir.

7 maddede Yas ve Depresyon arasındaki farklar:

1.       Yas tutan bir insan için baskın duygu boşluk ve yitirilen kişiye duyulan özlem iken; Depresyonda durum biraz daha farklıdır. Depresyonda çökkün bir duygu hali mevcuttur. Kişi, mutlu olma beklentisi içinde bile değildir.

2.       Yas tutan bir insan için üzüntülü, kederli olma hali zamanla azalma eğilimindedir. Kimi zaman tıpkı travmalarda olduğu gibi hatırlatıcı (tetikleyici) durumlar-anılar nedeniyle üzüntülü halinde artmalar da söz konusudur. Oysaki depresyonda üzüntülü ve kederli olma hali, yani çökkün duygu durumu sürekli devam etmektedir. Bununla da kalmayarak bu durum herhangi bir düşünceye bağlı olmaksızın devam eder.

3.       Yas tutan kişiler kimi zaman olumlu duygular yaşayabilmektedirler. Hiç unutmam anneannem vefat ettiğinde yurtdışı dahil pek çok şehirden cenaze için gelen akrabalarım defin öncesi gecesi koyu bir sohbete girişmişlerdi. Kimi zaman espriler ve gülüşmeler bile olmuştu. Yıllarca birbirini görmeyen akrabalar ancak düğün veya cenazede birbirlerini görüp hasbihal edebiliyorlardı. Ertesi gün defin ve yas dönemi kaldığı yerden devam etti. Halbuki depresyonda böylesi bir -molaya- olumlu duygulanıma asla yer yoktur. Depresyondaki kişideki mutsuzluk, hayatının geneline yayılmıştır ve onun gülmeye, iyi hissetmeye ihtiyacı bile yoktur adeta.

4.       Yas tutan kişiler cenazenin ardından ölen kişiyle ilgili anıları düşünüp onunla ilgili düşüncelerine odaklanırlar. Depresyondaki kişiler ise daha çok kendileriyle ilgili olumsuz düşüncelere kapılırlar. Kendilerini acımasızca eleştirir ve olumsuzluklarına odaklanırlar.

5.       Yas tutan kişide benlik saygısı dediğimiz, kişinin kendisine olan saygısında bir eksilme-değişme olmaz. Bu kişiler kendilerine olan saygılarını muhafaza etmektedirler. Depresyondaki kişiler ise yoğun değersizlik duyguları içindedirler ve olumsuz duygularını sürekli besleme yoluna gitmektedirler.

6.       Yas tutan kişiler ölen kişiyle ilgili sağlığında yapamadıkları şeylerden dolayı kısmi ve geçici suçluluk duyguları geliştirebilirler. Depresyondaki kişilerde ise kendilerini yoğun bir şekilde aşağılama söz konusudur.

7.       Yas tutan kişinin ölümü arzulamasının ardında ölen kişiye kavuşma isteği vardır. Bu tür düşünceler geçicidir. Depresyondaki kişide ise yoğun değersizlik duyguları, yaşamayı hak etmediği inancı ve bu acıya daha fazla katlanamayacağı düşünceleri nedeniyle ölme isteği söz konusudur.

Öyle zannediyorum ki bu yazıyı okurken geçmişe giden ve o yas dönemlerini hatırlayanlarınız olmuştur. Tadımızı kaçırsa da hayatımızda her zaman yas tutmaya yer vardır ve olacaktır da. Hayatımızda depresyona yer olmaması dileğiyle…

Hakan Tokgöz

Klinik Psikolog

hakantkgz@gmail.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 4
Toplam yorum
: 0
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 482
Kayıt tarihi
: 15.05.17
 
 

Psikolojik Danışmanlık lisans eğitimimin ardından İstanbul Esenyurt Üniversitesi Klinik Psikoloji..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster