Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Ağustos '09

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
13707
 

7 Yaşında Ameliyat Yapan Akrit Jaswal

7 Yaşında Ameliyat Yapan Akrit Jaswal
 

23 Nisan 1993 doğumlu Akrit Jaswal, tıp eğitimi almamış olmasına rağmen henüz 7 yaşında gerçekleştirdiği ameliyatla Hindistan'da oldukça meşhur bir tıp uzmanı olarak tanınıyor. Annesi Raksha Kumari Jaswal, Akrit'in sıradışı bir bebek olduğunu söylüyor. Akrit emeklemeden yürümüş. 10 aylıkken konuşmaya başlamış. 5 yaşında Shakespeare okuyabiliyormuş.

7 yaşına geldiğindeyse parmakları yanan 8 yaşındaki bir kız çocuğunun ameliyatını gerçekleştirmiş. Küçük yaşlarda anatomi ve bilime büyük bir ilgi duymaya başlayan Akrit'in bu özelliğinden haberdar olan bölge doktorları 6 yaşındaki bu minik dahinin ameliyatları izlemesine izin vermişler.

Gördükleri karşısında büyülenen Akrit, bu konu hakkında bulabildiği her şeyi okumuş. Akrit'in ününü duyan yoksul bir aile, parmakları yanan kızlarını ücretsiz ameliyat etmesini istemişler. Gerçekleştirdiği bu ameliyat son derece başarılı olunca Akrit Hindistan'ın en genç doktoru unvanını elde etmiş tabi ki. Tanıdık tanımadık, genç-yaşlı sağlık problemi olan birçok kişi kendisine danışmaya, sağlık sorunlarına derman bulmasını istemeye başlamışlar. 11 yaşına geldiğinde Pencap Üniversitesi'ne kabul edilmiş. Bir Hint üniversitesindeki gelmiş geçmiş en genç öğrenci olma rekorunu ele geçirmiş böylece.

Aynı yıl meşhur London Imperial College'e tıbbî araştırmalardaki son teknoloji hakkında görüşlerini paylaşmak üzere davet edilmiş. Geliştirdiği Oral Gen Terapisi Akrit, tıbbî alanda milyonlarca görüşü olduğunu, fakat şu an için kansere bir çare bulmaya odaklandığını ifade ediyor.

"Araştırmalarıma ve teorilerime dayanarak 'oral gen terapisi' adında bir kavram geliştirdim. Bu mekanizma üzerinde çalışmalarımı sürdürmek istiyorum." "6 yaşından beri hastanelerde çalışıyorum. Acıdan kıvranan insanları çok yakından görmek beni öyle çok üzdü ki onlar için bir şeyler yapabilmek, kanserli hastaların acılarını dindirebilmek benim en büyük tutkum oldu." Akrit şu an Pencap Üniversitesi'nde zooloji, botanik ve kimya üzerine lisans eğitimini sürdürüyor ve eğitimine Harvard Üniversitesi'nde devam etmek istiyor. Her gün düzenli olarak anatomi, cerrahi müdahale, anestezi, fizyoloji, kanser gibi konularda araştırma yaparak bu konularda da uzmanlık çalışmalarına devam ediyor. Uygulanan bir teste göre IQ'sunun 146 olduğu tahmin edilen Akrit Jaswal, konu-komşu pek çok hastanın tedavi ya da ilaç tavsiyesi için ilk olarak başvurduğu kişi. Bu çocuğun bilim ve tıp kitapları dışında hiçbir uğraşısı yok mudur derseniz, tabi ki var. Boş zamanlarında kriket oynamayı ve izlemeyi çok seviyor.

http://dehavezeka.wordpress.com

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 15
Toplam yorum
: 3
Toplam mesaj
: 11
Ort. okunma sayısı
: 7053
Kayıt tarihi
: 09.08.09
 
 

1981 Muğla doğumluyum. Kendimi bildim bileli öğrenmeye ve gelişime meraklıyım. Dahilik, Deha ve Otiz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster