Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

15 Haziran '16

 
Kategori
Deneme
Okunma Sayısı
99
 

70 Kuşağı

70 Kuşağı
 

Elektriklerin sıksık kesildiği, gaz lambasında mum ışığında ders çalışan 70 kuşağıyız. Şimdiki nesil gibi bilgiye ulaşmamız kolay değildi. Gaz bitmesin diye mum ışığında veya sobanın ateşine iyice yaklaşarak hatta perdeleri açarak ay ışığında zorluklarla da olsa birşeyler okumaya çalışırdık. Bilmediğimiz soruları ansiklopedileri karıştırarak bulurduk! Bulamadığımız soruları yakın çevremizin okuma yazması çok fazla olmadığından üniversite okuyan abi ablalardan yardım isteyerek ödevlerimizi yapardık.

Eğitimin dayakla yapıldığı dönemlerdi. Derse geç kaldığında, ödevini yapmadığında veya yaramazlık yaptığında dayak yenilen dönemlerdi! Öğretmenimizi iyi dinlemek zorundaydık, soru sormaya korkardık. Bir kere anlattığında anlamak zorundaydık anlamadıysak ayrıca bunu bize anlatacak kimse de olmadığından başarımız iyi bir dinleyici olmamıza bağlıydı.

Evlerde odun-kömür sobaları yakılırdı. Her kış geldiğinde kamyon ile kömür veya odun alınıp evin yanındaki depoya yığılırdı. İdareli olarak kullanmak zorundaydık bundan dolayı yatakta battaniye içinde otururduk. Güzel yanları da vardı sobanın örneğin patates, kestane, kek, börek pişirilir, çay sobanın üstünde pişirilir banyo suyu ve sıcak su hazır olsun diye üzerinde güğümle dolu su olurdu.

Sokaklarda oynardık akşama kadar, ailemiz bizi hiç merak etmezdi acıkınca eve gidip ekmek arası sandviç alırdık sonra hava kararana kadar oynamaya devam ederdik. Hava kararınca dönmemişsek hala eve, annemizin bizi çağıran sesini duyardık. Komşuların bahçesinden meyve ağaçlarına dalınıp meyve toplanırdı. Annelerimiz komşu bayanlar ile kapı önlerinde oturur sohbetler ederdi.

70 kuşağının doğduğu dönemler bilginin eksik ama masumiyetin en çok olduğu dönemlerdi. Gelecekte de bugünleri aynı şekilde değerlendirecek 2000 doğumlular, her dönemin güzel ve kötü yanları vardır bende kısacık da olsa o günleri bir bakış atmak istedim.

Kendine Münhasır bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

79'luyum son kuşak mı oluyorum ben acaba, ama anlattıklarınızın hepsini ben de çok iyi biliyorum.Ansiklopedilerden onbeş, yirmi sayfalık ödevler hazırladığım zamanlarım oldu orta okulda, temiz kağıda dolma kalemle yazılacak ve düzgün tertemiz olacaktı. Matematik öğretmenimiz çok sert bir bayandı ve bütün hayatım boyunca sevemedim matematiği bu yüzden,çünkü anlamadığımda soru soramıyor anlamadım diyemiyordum.İnsan hiç mi gülmezdi ya da gülmek bir insana bu kadar mı yakışmazdı üç yılda iki kez filan görmüşümdür.Sobanın üstünde pişen kestane kokusu da geldi şimdi burnuma ahh, annem hamur mayalar kuzinenin fırınında kömbe yapardı bize.O güğümlerin boşalmasına izin vermezdi hiç kullandıysan dolduracaksın bir merasimdi sormayın.Zorluklarla geçen kısıtlı yaşanmış yıllarımdı ama anlattığınız herşey gibi güzeldi.Selamlar olsun...

Kendine Münhasır 
 04.11.2016 15:25
Cevap :
Sevgili Emine Gezkin, ne güzel anlatmışsınız yaşadıklarınızı, hepsi tanıdık ve gerçekten de ne güzel günlerdi diye düşündüğümüz ve yaşadıklarımızın çok azını anlattığım bir yazının biraz daha tamamlaması olmuş. Düşündükçe aklıma daha neler gelmiyor ki! iyi ki yaşamışız o günleri :) Yazıma yorumunuz ile değer kattınız, teşekkür ederim. Sevgiler  07.11.2016 10:35
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 108
Toplam yorum
: 182
Toplam mesaj
: 28
Ort. okunma sayısı
: 2303
Kayıt tarihi
: 15.01.10
 
 

Bu Blogda; Engelleri her şeye rağmen aşarak hayatı engelsiz yaşamaya çalışan; eş, anne, çalışan, ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster