Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

29 Ekim '14

 
Kategori
Sinema
Okunma Sayısı
308
 

70'lerden bir sayfa açıyor hayatımıza "Unutursam fısılda"

70'lerden bir sayfa açıyor hayatımıza "Unutursam fısılda"
 

UNUTURSAM FISILDA


Kasabalarda yaşam başkadır. Kız çocukları için biraz daha zordur hayat. "Aman konu komşu ne der, laf söz olur" ile büyür kızlar. O nedenle de çoğu zaman, bu katı kalıpların dışına çıkmak o kadar da kolay olmaz.

Filmde çok güzel anlatıyor Çağan Irmak, küçük yerlerdeki yaşamı. Tire'de başlıyor hikaye. Şarkıcılık hayallerine sert bir şekilde karşı çıkıyor babası.  "Hatice"nin babasına isyanını dile getirmesi değişik bir biçimde ele alınıyor. Özgür hissetmediği için İstiklal Marşını söylemiyor ve cetveli parmaklarına yiyor. Ancak kim tutabilir ki, 17 yaşının heyecanını, hayallerini dayakla veya baskıyla. Abla Hanife'nin ise o kadar cesur olmayıp, boyun eğişini  hayata,  çok güzel yansıtıyor gençliğini oynayan Gözde Çığacı ve Hanife'nin yaşlılığı Işıl Yücesoy ile o kadar çok benziyorlar ki, filme gerçeklik katıyor bu durum.

Mehmet Günsur,  Kaymakam oğlu Tarık rolünde o bildiğimiz çapkın gülümseyişi ile kasabadaki genç kızların yüreğini hoplatıyor. Mehmet Günsur, kendi egolarına yenik düştüğü, kendi değil de Ayperi'nin hayatını yaşadığı yanılsaması ve kendi hayallerini gerçekleştirememenin ezikliğini duyduğu sahnede çok başarılıydı.

Hatice, sahne adı: Ayperi, Zeynep Farah Abdullah "Öyle Bir Geçer Zamanki"deki performansı ile çok başarılı olacağının sinyallerini yıllar öncesinden vermişti zaten. Seviyorum onun oyunculuğunu ben. Liseli genç kızı öyle güzel canlandırıyor ki, herkes kendi liseli halini gördü onda sanki. Hangimizin yoktu ki hayalleri, kaçımız Hatice gibi gerçekleştirebildik ve hiç pişman olmadık attığımız adımlardan?

Çoğumuz ailemizin karşı çıkışları yüzünden hayallerimizi sımsıkı sandıklara kilitledik.  Ya hayallerinin peşinde koşanlar, Ayperi gibi hayallerindeki hayatı ne pahasına olursa olsun yaşayanlar, mutlusunuzdur eminim. Sizlere selam olsun buradan..

Hümeyra, yine hayran bıraktı bize kendini. 70'li yıllarda o da sahnelerdeydi Gülperi gibi ve en şaşaalı günlerini yaşıyordu .Filmi gerçek kılan dokunmalar biz izleyicileri o yıllara götürdü. Çağan Irmak'ın oyuncu seçimini çok başarılı buldum bu yüzden. Müzisyenlikte zirveyi, başarıyı  ve sevgiyi tadan bir oyuncu olan Hümeyra filmin olmazsa olmaz tadıydı.

Kerem Bursin, genç kızların son zamanlarda çok beğendiği bir aktris. Onun oyunculuğu ve enerjisi beni pek etkilemedi desem doğru olur.
Filmin müzikleri Kenan Doğulu'nun elinden çıktığından mıdır bilemem ama ben çok beğendim. O yılların ruhunu yansıtıyordu.

Hazal Yildiz bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 304
Toplam yorum
: 174
Toplam mesaj
: 37
Ort. okunma sayısı
: 928
Kayıt tarihi
: 29.01.08
 
 

Çevre Mühendisiyim. Kitap okumayı, film izlemeyi, yazı yazmayı seviyorum. 2 erkek çocuk annesiyim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster