Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Şubat '14

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1075
 

700 bin TL değerinde bir saati kim kullanır

700 bin TL değerinde bir saati kim kullanır
 

İŞTE O SAAT SİZİ DEĞERLİ KILIYOR.


Bana mı kaldı, başkalarının kullanamadığı lüks tüketim eşyaları ile kendini farklı kılmaya çalışan insanların psikolojisini anlamak.

Tabii ki hayır. Bu durumu yorumlayacak bir çok akademisyen varken. Sadece yaşamın deneyimlerine dayanarak büyük bir  özgüven eksikliği gidermeye araç olan bu aşırı pahalı aksesuarları, kullananların geçmişlerinden atamadıkları bilinç altlarına yerleşmiş yoksulluk dolayısıyla acizlik ve güvensizlik hastalığının tedavisi için üretilen bir ilaç olduğunu sanmaktayım.

Hani bir arabanın fiyatı ile ilgili yüksek performans, güvenlik, rahatlık gibi savunulacak farkları olabilir. Gene pahalı ancak, konforu, güvenliği, sunduğu yaşam alanı genişliğiyle ödenen değere bir miktar hizmet edecek anlamda konutları tercih edenleri de anlamak mümkün.

Ama en dandik saatin bile artık şaşmaz doğrulukta zamanı belirlediği, ilkel bir araç olmuş, gene kolda taşınan ve genelde gömlek kolu ceket kolu içinde kalan ve amacı bakımından hiç bir farkı olmayan bir saate, sadece markası için, bir servet ödenmesini normal aklın kavraması mümkün olmuyor. 

Üstelik bu saati, dedikodulara yer verecek bir şekilde temin etmiş olmasına rağmen, hayatı bir çok insana nasip olmayacak bir başarı ve mevki sahibi insanın kullanma ihtiyacı duyması, gerçekten derin bir psikolojik tahlili hak eden bir konu.

En az yedi ailenin Toki den bir yuva sahibi olabileceği değerdeki bu oyuncağı kendisine hediye ettiği söylenen, zaten henüz kendisi çocukluktan çıkmamış kişinin diğer mal edinimlerinden de anlaşıldığı gibi oyuncak ihtiyacı olarak yorumlamak anlaşılablir bir durumken, Bir bakanın bu küçük çocuğun oyuncaklarına özenmesi nasıl bir ruh haleti gerektiriyor, gerçekten ilgili bilim insanlarının açıklamasına ihtiyaç duyulacak bir vaka.

Mezrada, sırtındaki çuvala koyduğu bebeğinin cesediyle kasabaya giden babaya yardım edemeyen aciz devleti, zengin ve güçlü göstermenin en çirkin yolu bu olsa gerek.

Bakanının kolunda 700 bin TL lik saat ile.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

M. Yeter adlı okuyucunuzun yorum metnine vermiş olduğunuz nazik cevaptaki 70 bin lira yanlış yazım mıdır yoksa saatin gerçek fiyatı mıdır? Bu kadar da indirim olmaz ki! Bir hata olmalı. Sayın Kılıçdaroğlu saatin 700 bin lira olduğunu söylemişti. Hani 70 bin liralık saat takan politikacıya oy veren olur da, 700 bin liralık saat takan politikacıya pahalı saat hastaları bile oy vermezler.

Muharrem Soyek 
 19.02.2014 20:26
Cevap :
Haklısınız yanlışlıkla 70 bin yaılmış. 700.000 tl doğrusu olup öz dilerim.  21.02.2014 11:13
 

Yazı iyi de, saatin ne markası ne modeli var. Bakanın minik resmine bakarak mı anlayacağız saatin fiyatını? Hani marka ve model verilmiş olsaydı hiç olmazsa internetten fiyat araştırması yapabilirdim. İndirimde bulursam bir tane de ben alırım. :)

M Yeter 
 10.02.2014 12:30
Cevap :
Patek Philippe 510 1G Yazıp Böyle olası hasta ruhları almaya teşvik etmekten kaçındım aslında. Çünkü daha çoooook alıcısı ve hırsızı olan bir ülke olduğumuzu biliyorum. Kişiliğinden 70.000 TL eksik olan herkese tavsiye de ederim. Saygılar  10.02.2014 17:03
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 88
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 5
Ort. okunma sayısı
: 255
Kayıt tarihi
: 14.10.11
 
 

İstanbul 1946 doğumlu, gazetecilik yüksek okulu eğitimliyim. Müzik ve her türlü spor aktivitesi y..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster