Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Şubat '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
477
 

71 yıl sonra ''Laiklik''

71 yıl sonra ''Laiklik''
 

Laiklik 71 yaşında!


5 Şubat 1937'de Anayasa'ya girmesi kabul edildi ''laiklik'' ilkesinin... Uzun süredir ne olduğunu, ne anlattığını, gereklerinin ne olduğunu hala çözemedik...

Klasik tanıma bakalım. Laiklik; din ve devlet işlerinin birbirinden ayrılmasıdır. Bu birincisi ama devleti dinden ayırdık deyince laik olunuyor mu? Öyle olsaydı, hazmedilmesi bu kadar zor bir ilke olmazdı laiklik dediğimiz...

Şimdi derine inelim... Laiklik; din hürriyetidir. Bu din hürriyeti de vicdan hürriyeti ve ibadet hürriyeti demektir. Son günlerde sertlikle tartıştığımız ''türbanın üniversitelerde serbest olup olmaması'' konusu da ibadet hürriyetine girer. Din hürriyeti, vatandaşların serbestçe dinini seçmesidir. Türkiye'de ''Şu dinden olacaksınız!'' diye bir baskı var mı? Açıkça yok ama diğer dinlere karşı toplum içinde bir hoşgörüsüzlük mevcut olmakta. Bir çocuk dünyaya geldiğinde din hanesine ''İslam'' yazılıyorsa, bu çocuğun dinini serbestçe seçtiğini söyleyebilir miyiz?

Bir diğer konu ise öğretim tarafsızlığı. Sorunumuzun büyük bölümü de burada işte. Malum din derslerinin zorunlu olması Türkiye'de önemli bir sorun. Derinlemesine baktığımızda; ''Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi'' isimli ders her yurttaş için gerekli bir derstir. Türkiye'de ise dersin programı tamamen İslam dininin Sünni mezhebine dayanarak hazırlanmaktadır ve sorun buradadır.

Laikliği delen bir başka uygulamamız Türkiye Cumhuriyeti'nin dinler arasında tarafsızlığı ihlal etmesidir. 80 bin imama her ay maaş öden Türkiye Cumhuriyeti devleti, diğer dinlerin din adamlarına karşı tarafsızlığı bozmuyor da ne yapıyor?

AKP iktidarının son yıllarda konuyla ilgili söylemlerinin en önemlisi ''Kişi laik olmaz, devlet laik olur. Biz laik bir partiyiz.'' Başbakan Erdoğan'ın defalarca tekrarladığı bu söz ne yazık ki ortalığı karıştırıyor. Kişi nasıl laik olmaz? ''Kişi laik olmaz.'' demek işi dindar-laik çatışmasına götürmektir. Oysa ki; laiklik düşman olarak dindarları seçmez, laiklik din karşıtlığı değildir. Laiklik; dini, dindarları yobazlara karşı korur.

Laiklik ile özgürlük çatışmazlar, aralarındaki denge sağlanmak zorundadır. ''Özgürlük'' kullanılarak laiklik ilkesini delmeye çalışmak terbiyesizliktir.

Laiklik ilkesini tanımlamak haddime düşmez, bir yazıyla anlatmak da imkansızdır. Mustafa Kemal Atatürk'e kulak verelim:

''Laiklik, yalnız din ve dünya işlerinin ayrılması demek değildir. Bütün yurttaşların vicdan, ibadet ve din hürriyeti demektir.''

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 641
Toplam yorum
: 139
Toplam mesaj
: 39
Ort. okunma sayısı
: 310
Kayıt tarihi
: 16.12.07
 
 

Bir uluslararası ilişkiler öğrencisinin gözünden dünya ve bonusu olarak da futbol... ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster