Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Haziran '13

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
153
 

75 bin direnç

75 bin direnç
 

Çin Merkez Bankası'nın gerektiğinde bankalara fon sağlanacağını açıklamasının ardından global piyasalara paralele güne pozitif başlangıç yapan Borsa İstanbul (BIST) seansın ilk yarısnı 72.000 – 73.000 bandında geçirdikten sonra günün kinci yarısında zayıf gelen ABD büyüme verisinin ardından alım baskısını artıran endeks günü yüzde 3.7 yükselişle 73,851.53 puandan tamamladı.

Grafikte yer aldığı üzere alçalan trendin etkisinde olan endeksin 70 bin desteğinde başlayan tepki alımlarıyla bir haftalık aradan sonra dün 5 günlük ortalamasının üzerine çıktığı görülmektedir. Volatilitenin yüksek olduğu bu dönemde endeksin ilk etapta 5 günlük ortalamasının üzerinde kalması ve grafikte sarı çizgi ile gösterilen alçalan trend direnci ile 10 günlük maliyet seviyesinin geçtiği 75 bin üzerinde kalması önemli olaraktır. Ancak olası bu seviyenin üzerine çıkma çabasının işlem hacmi ile teyit edilmemesi ve grafikte mavi çizgi ile gösterilen yataydan gelen 75.600 üzerine çıkılamaması önümüzdeki günlerde zayıf görünümün devam etmesine neden olabilir.

Kısa vadeli teknik göstergeleri incelediğimizde CCI ve William’s R’ın dik bir eğimle aşırı satım bölgesinden çıkarak alım sinyali verdikleri görülmektedir. Ancak trendin devamı açısından takip ettiğimiz Momentum’un ise 100 referans seviyesinin altında ki zayıf seyri endeksin orta vadeli trendin devamı açısından yeterli güce sahip olmadığına işaret etmektedir.

Orta vadeli teknik göstergelerde ise MACD’ın yataya dönmesine rağmen TRİX’in hala SAT konumunda olması orta ve uzun yeni pozisyonların riskli olabileceğini düşündürmektedir.

Toparlayacak olursak, salı ve çarşamba günkü yazılarımda belirttiğim 70 bin desteğinde başlayan ve dün 72,500 direncini geçmesi ile birlikte devam eden hareketin alçalan trend direnci 75 bin seviyesine kadar devamı beklenebilir. Olası bu seviyenin üzerinde yaşanacak hareketin ise işlem hacmiyle teyit edilip edilmediği takip edilmelidir.

Olası aksilikte ise endeksin 5 günlük maliyetinin de geçtiği yukarı gelirken direnç olarak izlediğimiz 72,500 önemli bir destek olacaktır. Bu seviyenin altına inilmesi durumunda ise endeksin 68.500 desteğine çekilme riski oluşacağından riskli pozisyonların kapatılması uygun olacaktır…

Dirençler: 74.000 – 74.600 – 75,050
Destekler: 73,000 – 72,500 – 71,000

Bol şans
Esra YILMAZ

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 194
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1095
Kayıt tarihi
: 24.10.11
 
 

Ekonomist, stratejist, teknik analist ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster