Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

10 Mayıs '13

 
Kategori
Blog
Okunma Sayısı
101
 

750.000 ve/ya 1,8 milyon okur

Milliyet Blog’da 6,5 yılım bitti.

Toplamda 750.000 civarında okunmaya ulaştım. Bunun 25-30.000’i silinmiş makalelerden oluşuyor. (MB silinmiş makalelerin kaydının tutulması açısından avantajlı.)

Okurlarımın 2/3’ü erkek, 2/3’ü eğitim meslekli (öğrenci, eğitimci, öğretmen), 2/3’ü yüksek eğitim mezunu, 2/3’ü 25-55 arası yaşta.

Demek ki ciddi bir yazarım. Demek biraz ağırbaşlılara hitap ediyorum. Demek ki sapa bir konuda yine de okur bulunabiliyor ülkemizde. Demek ki hala eksodus var.

Hoş bir sürpriz de var: Benimle okur-yazar diyaloğu kurmak isteyenlerin hemen hepsi genç, yani 20-24 yaş arasında.

Yılda 115.000 okuru MB’da buluyorsam, tüm bloglar'daki toplam okurum yıllık 500.000 civarında. 2012’de bu, daha çok sayıda internet sitesinde yazdığım için, yıllık 1 milyona ulaşmıştı.

10 küsur yılda 5 milyon okura ulaşmışsam, bunun en az 2 milyonu ünik okur durumundadır herhalde (dolaylı çıkarsama).

2 milyon, 40 milyon internet kullanmışın içinden, % 45’lik yaş, % 10’luk eğitim örneklemesinden dolayı, % 4,5’luk örneklemeden yola çıkarak, varabileceğim 1,8 milyonluk kitlenin hepsine en az 1 kez ulaşmışım demektir.

Epeyi metnimde irdelediğim üzere, koca Türkiye’de 75 tane akıllı-bilgili insan çıkmayacağına ikna olmuş durumdayım çoktan. Daha da acısı, onların da hemen hepsi 40 yaş üzerinde ve pilini tüketmiş veya beynen kemikleşmiş durumda. Gençler ise, kültürel ve zihinsel olarak, sabit bir konuya 40 yıl verecek durumda değil artık.

Bu durumda boşa atış yapıyorum ama bunun çok önemli bir işlevi var: Konuyu tümüyle deneyselleştirebilirim ki öyle de yaptım.

MB üzerinden konuşursak, metinlerimi yeniden yeniden düzenleyip, yeni okurlara farklı söylemdeymişim gibi ulaşabiliyorum.

Artı: Birçok okurun beynini tutukluyorum ki bu yeni orta çağ açısından gerekli bir deney. Diğer bir deyişle, akıl tutulmalarının panzehirini bulmak için, aşı icadında olduğu gibi, insanlara akıl tutulması şırıngalıyorum örneğin.

Yani, burada artık çok eğleniyorum.

Yeni orta çağ momenti, aslında ağlanacak bir durum olmasına karşın, trajedinin çok yinelenince komedileşmesi gibi, artık gülünecek durumlar yaratıyor: Sevgili AKP’miz gibi.

15 yıldır internetteyim. Demek ki MB, bunun neredeyse yarısını ve son dönemini kapsıyor.

Bloglaşma sanki artık giderek demode olmakta ama kulvara sürekli yeni gençler giriyor ki ben de zaten gençlerin yazdığı yeni bir kulvarda da yarışıyorum ve orası çok daha komik, buradan bile.

Yani MB, bana temel blog yolunu açtı demeyeyim de, yolumu sabitledi ve kalıcılaştırdı.

Kendi arşivimi kendim de tutsam da, MB arşivim tek başına bir kitap sayılır, örneğin yorumlarım bin taneyi geçtiğine göre, onlar bile tek başlarına birden çok kitap ediyor demektir.

Bu kadarını ummazdım. Özellikle de, Milliyet el değiştirdikten sonra.

Yani, benim açımdan MB işlevini artı artı yerine getirdi. Buna katkısı olan tüm editör, okur, yazar, boşa tıklayıcı herkese teşekkürlerimi sunarım.

Dipnot: MB, en önemli işlev olarak, gelecekbilim konusunda 20 kitap yazmanın yolunu bana açtı. Proje de tamam durumda.

  

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Kendinizle ilgili samimi değerlendirmelerinizi tebrik etmek zorundayız Reha bey.

Kerim Korkut 
 13.05.2013 19:23
Cevap :
Bunu incelikli bir ironi kabul ediyorum.  13.05.2013 21:32
 

yeni kitaplarınızı bekliyoruz. çevirmenlikte yapabilirsiniz bence. hem yeni bir işiniz olmuş olur hem de türkiye2de basılmayan transhümanizm gibi konulardaki kitapları sayenizde okuruz.

baki kılınç 
 10.05.2013 13:44
Cevap :
Çevirmenlik için artık çok yaşlıyım.  10.05.2013 16:36
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 2216
Toplam yorum
: 1121
Toplam mesaj
: 127
Ort. okunma sayısı
: 500
Kayıt tarihi
: 16.08.06
 
 

Serbest yazarım. 1960 doğumluyum. BÜ İşletme mezunuyum. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster