Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

12 Şubat '20

 
Kategori
Gezi Rehberleri
Okunma Sayısı
51
 

7.CNR Kitap Fuarında

7.CNR KİTAP FUARINDA 2 GÜN

        Sivas ve Tokat Kitap Fuarları ile İstanbul’un 2. Büyük Kitap Fuarı haline gelen CNR Kitap fuarına gitmek izlemek ve yazmak artık gelenek haline geldi. Hem yayıncılar ile hem de yazar dostlar ile hem de akrabalar ile sohbet etme imkanı buluyoruz. İstanbul’da yaşayan yazar hemşerilerimiz  olan  dostlar ile hasret gideriyoruz. Yılda birkaç defa bu imkanı bulmak insana mutluluk veriyor. Fuarda aldığımız ya da dostlarımızın hediye ettiği kitapları okumak ve dostlarımızla kitapları konusunda   sohbet etmek, gelişmeleri için önerilerde bulunmak  bize  mutluluk veriyor.

       CNR Kitap Fuarı ile 2016 yılında tanışmıştık. “Engelli  Yazarlar” temalı fuara   davet etmişlerdi. “Engelleri Aşanlar” kitabımızı imzalamıştık. Yeni yazar dostlar ile tanışmış ve  sohbet etmiş, yeni kitaplarımız  konusunda  öneriler almış, bazılarını da  hayata geçirmenin sevincini yaşamıştık. O zamandan bu yana her sene 2 gün CNR kitap fuarlarına giderek anılarımı gezi yazısı olarak yazarım.  

       Her yıl Mart ayında  yapılan Fuar  bu  yıl Şubat ayına alınmış 8-16 Şubat. 2020 arasında yapılan fuarın onur konuğu “ Ahmet Ümit” idi. Açılışta ayak  üstü sohbet etme ve  Tokat’ın selamını iletme  imkanı da bulduk. 2. Tokat Kitap Fuarına gelerek  kitap imzalayan Ümit’in  Tokat’ı  sevdiğini  ve   memnun kaldığını anladık. Bizimle samimi olarak  ilgilendi. Fuarın açılışını  ise Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu yaptı. Fuarı gezerek standlarda  yazarlarla sohbet etti.

     8-9.Şubat.2020 Cumartesi –Pazar gezdiğimiz fuarda bir çok yazar dostlarla  sohbet ettik.

     Kitaplarımızı yayınlayan  AZ kitap standına uğrayınca yayıncımız Adem Özbay’ın henüz gelmediğini ve  gelip gelmeyeceğinin de belli olmadığı söylendi. Standın sorumlusu  Şenyurtlu İsmail  Zengin ile  lise öğrencisi olan oğlu  yazar Emrecan Zengin ile  editör  Endülüs Özbay ile sohbet ettik. Hediyelerimiz tabii ki kuşburnu idi. Adem Özbay ile sohbetimiz de   Tokat Kitap Fuarında konuştuğumuz  gibi “Recep Yazıcıoğlu’nun Liderlik Sırları” kitabının 3. Baskısı ve  “Engelleri Aşanlar” kitabımızın 4. Baskısının ne zaman olacağı ve nasıl yol izleyeceğimiz  konusunda  olacaktı ama işi çıkıp gelemeyince konuşamadık. Eski kitaplarımızın yeni baskısını  okurlarla beraber  merakla beklerken yeni kitaplarımızın yayınlanması ve okurlarla buluşması için gün sayıyoruz. 

       Uyanış  Yayınevi standında  Tokatlı yazar  Ayten Turan ile sohbet ettik.  Uyanış Yayınevinin sahibi Ahmet Bilgehan Arıkan  ile “Umut Adına Martı olmak” antolojisi konusunda  sohbet ettik. Yaman Arıkan’ın 1968 yılında kurduğu Uyanış Yayınevi bu yıl 52. Yılını kutluyor. 52 yıl anısına  “Umut adına Martı Olmak” antolojisini 52 yazarla yayınlıyor. Bu kitabın tüm geliri de yayınevinin yazarları arasında olan 20 yaşındaki Ömer Faruk Morkoç’un tedavisi için bağışlandı. 7 yaşında trafik kazası sonucu engelli olan Morkoç, 13 yıldan beri fizik tedavi görüyor ve halen iyileşememiş. Morkoç’a umut olacak bu antolojinin fuara yetişmesi bekleniyordu ama yetişmemiş. “Mahmatlılı”  hikayemizle  katıldığımız bu antolojiyi  candan destekliyoruz  binler, onbinler, yüzbinler satarak  engelli kardeşimize iyileşmesi adına umut olmasını dileriz. İnsanlara umut olmak  güzel şey. Bu güzel düşüncenin sahibi Uyanış Yayınevi sahibi  Ahmet Bilgehan Arıkan’ı tebrik ve teşekkür ederiz. Morkoç ile de maille röportajımıza  cevap bekliyoruz.

        Biz Uyanış Yayınevi standında iken TOKKON Başkanı bedensel engelli Ahmet Yılmaz geldi. Ahmet bey ve yanındaki insanlarla sohbet ettik. Yazar Hemşerimiz Saadettin Turhan yeni çıkan, umre ve hac rehberi niteliğinde olan “SADIK ARKADAŞ” kitabının sevincini bizimle paylaştı. İnternetten  aldığı  “Recep Yazıcıoğlu’nun liderlik sırları” kitabımızı  imzaladık.  Saadettin beye. Saadettin Turhan Niksarlı bir babanın İstanbul’da doğan bir oğlu. Röportaj yapmıştık kendisi ile çok teşekkür ederek memleketinde yerel gazetelerin Tokat ve Yörenin Sesi Niksar Gazetelerinin kendisi ile röportaj yapmasına çok sevindiğini söyledi. Doğu ev Güneydoğu Anadolu’daki öğrencilere kitap kampanyaları yaptıklarını ve ilerde buna Tokat’ı da dahil etmek için Tokat’a gelerek yetkililerle görüşeceğini ve orada bulunan asistanı Fulya Tuncalı Hanımın bu kampanyalar için çaba harcadığını söyledi. Fulya Hanım neşeli ve ilgili tavırlarına teşekkür ettik. ”Çocuklar Okusun” fikrine  çok bağlı olan  Sadettin bey ile aynı fikirdeyiz. Maddi imkanı olan insanlar özellikle ilimiz Tokat ve  Doğudaki  öğrencilerin bol bol okuyarak cehaletten kurtulması  için onlara   kitap hediye etmeliler. İmkanları olanlar kampanyalar yapmalılar. Bunun manevi hazzını da ilerde mutlaka yaşayacaklardır.

       Oradakilere Tokat valisi  Dr. Ozan Balcı’nın  Öğretmenler gününde  öğretmenlere, Gazeteciler gününde gazetecilere ve başarılı memurlara  kitaplar hediye ettiğini  “Kitap Tokat” projesinden bahsettik. Vali sayesinde 3. Tokat kitap fuarında  satılmayan kitapları valinin  milli Eğitim  aracılığı ile  alarak okullara hediye etmesini anlattık. Çok memnun kaldılar. Kitap hediye edenleri  başkalarına da  örnek olsun diye her yerde anlatma lazım.  

       Biz fuarı gezerken akşam oldu. Bir çok arkadaşımızla Pazar günü buluşmak üzere fuardan ayrıldık.

       Ertesi gün biraz şehri gezerek Mecidiyeköy, Vezneciler, Aksaray semtlerini gezdik. 1987-1993 yılları arasında İstanbul Üniversitesi Okurken  gezdiğimiz bu  yerleri  27 yıl aradan sonra  bir daha gezdik. Yılda 1 veya 2 defa gittiğimiz istanbul’u  gezmek  için bundan daha iyi fırsat olamazdı.

       Öğleye yakın Fuar alanına gittiğimiz zaman tiyatrocu Erdem Kaya dostumuzun Ateş Yayınları standında kitap imzalarken ziyaret ederek “ Kalemlerin Dansı” yazımız olan Tokat gazetesini hediye ettik. O da bize Tempo Tv de  proğramına davet etti.

      1980 li yıllarda rahmetli babam Hüseyin Yalçın’ın okuduğu Tercüman Gazetesi gazetesinin Çocuk Dergisi aracılığı ile tanıştığımız çizer ve hayatını çizerek kazanmayı amaç edinen Nevşehir’in Gülşehir ilçesinden olan  Gökhan Gülkan ile mektup arkadaşı olmuştuk.40 yıl sonra dünya gözü ile  karşılaşmak ve  torun  sahibi  olmuş Gökhan  ile sohbet etmek fuarı gezmek bizi mutlu etti. O’na da Onunla yaptığımız Röportaj olan Tokat Gazetesi verdik. Beraber yayıncıları ziyaret ederek yeni kitaplarımız konusunda sohbetler ederek fuarı gezdik. O da sosyal medyada bu buluşmanın sevincini dostları ile paylaştı. “Güzel mektup arkadaşlığının 40 yıl hatırı vardır”.  Böylece  anlamış olduk.

        Az kitap standında Oya Özer, Derviş Dennis Aksay, Tayfun Çınar, Tolga Akpınar yazar dostlarımızla sohbet ettik. Kitaplarını imzalayarak verdiler Biz de röportaj yapalım sizlerle dedik. Yakında onlarla da röportajlarımız çıkacak gazetede. İlgi göstermeyen veya tanıştırılmadığımız yazarlar ile de iletişime geçemedik tabii ki. ”Değer verene  değer verilir”

       Çizer dostum Gökhan Gülkan ile sohbet ederken, “Duru Yaşlı ve Engelli Bakım ve Rehabilitasyon Merkezi” ve “Hayat Medikal” Sahibi yeğenim Taner ve  “Babam Sağ Olsun, Amcam Var olsun”  hikayemizin kahramanı 3 yaşındaki kızı Duru geldiler yanımıza. Çocukluktan bu yana kitaplar verdiğim, dergiler armağan ettiğim, gelişmesine manevi destek olduğum Taner’in iş hayatında bu kadar gelişmesi ve başarılı olması beni sevindirdi. ”Babam Sağ Olsun, Amcam Var olsun”  hikayemizin yer aldığı Tokat gazetesini Taner’e vererek saklamasını ve Duru okuma yazmayı öğrenince O’na vermesini söyledim. Güzel şiir okuyan ve kitaplara ilgili yetişkin bir kız olmuş Duru. Öyle  hayal ettim. Kitaplara Duru’nun da gerçekten ilgisi var ve beni sevindirdi. Duru da ilerde  iyi bir okurumuz olacak  belli.

        “Sen de Kafadan Engellisin” kitabımızdan alarak engelli eğitmeni ve engelli yakınlarına vereceğini söyleyen Taner’e teşekkür ettim. Kitaplarımıza yeğenlerimizin ilgisi bizi mesut etti. Her yazar kitaplarından önce çocuk ve yeğenlerinin faydalanmasını ister. Onlarda imkanları oranında bu kitapları alarak çevrelerine hediye ederse o zaman güzel kitaplar yeni nesillere ışık saçar.

        Benim okuyarak Mühendis olmamı çok isteyen ama benim lise mezunu olduğumu bile göremeden 47 yaşında vefat eden Benim amcam, Taner’in dedesi Osman Yalçın’ı rahmetle andık.

        Büyük firma sahipleri bence müşterilerine promosyon olarak kitap hediye etsinler. Kitaplara da firmalarının adını yazsınlar çok güzel reklam olduğu gibi okuyan faydalanırsa firmaya sempatisi artar. Bunu tecrübelerimle biliyorum ve firma, vakıf ve derneklere tavsiye ediyorum. Hem yazarları desteklemiş, hem reklamlarını yapmış, hem de kitapseverleri sevindirmiş olurlar. Hem de kitaplardan faydalananlar firmaya sempati besleyebilirler. 

        Parana yayınlarında Bayram Yıldızgil, Hilal Kahraman ile sohbet ettik. Murat Sözen ‘e yaptığımız röportaj olan gazeteden verdik. Röportajlar ile yazar dostlarımızı desteklemekten memnunluk duyduğumuzu söyledik.

       “Tilkinin  dönüp dolaşıp geleceği yer Kürkçü dükkanıdır” misali 2 günlük geleneksel fuar gezimizi  tamamlayarak  Tokat’a döndük.    

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1096
Toplam yorum
: 347
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1538
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster