Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

06 Aralık '18

 
Kategori
Dünya
Okunma Sayısı
322
 

8 Aralık Cumartesi İkinci "Fransız İhtilali" mi Bekleniyor!

8 Aralık Cumartesi İkinci "Fransız İhtilali" mi Bekleniyor!
 

Avrupa'nın en ileri demokrasilerinden biri sayılan Fransa, 8 Aralık Cumartesi Günü, Kıyamet'e hazırlanıyor...Sarı Yelekliler diye adlandırılan "anarşist" grubun Cumartesi günü yapacağı büyük gösteri, büyük kaygı uyandırıyor.

Sonucu, İkinci bir "Fransız İhtilali" olabilecek bir kalkışma olabilir bu!

Daha önce yazdığım gibi, meselenin benzin zammı, ekonomik göstergeler falan olmadığı tamamen ortaya çıktı... Çünkü, Fransa Hükumeti söz konusu zamları ve düzenlemeleri geri çekti.

Buna rağmen, Cumartesi kalkışmasından vaz geçilmiyor... Milliyet com.tr'nin haberine göre, Cumartesi günü gösterileri bir Hükumet darbesine bile dönüşebilir.

Göstericilerin, Fransa Parlementosunun bulunduğu Elysee Sarayını basması ve hatta parlementerleri katletmesi bile ihtimal dahilinde gözüküyor.

Birinci İhtilal'in Bastille Baskınını hatırlatan bir kaygı dillendiriliyor.

Durum bu kadar vahim yani... 65 Bin Polisin görev yapacağı söylenen Cumartesi gösterisinin nelere mal olacağını kimse kestiremiyor.

Ünlü Şanzelize'deki dükkanlara cafelere tedbirli olmaları için devlet uyarısı gitmiş bile... Bunların çoğunun Cumartesi açılmayacağına kesin gözüyle bakılıyor.

Dünyaca ünlü Louvre Müzesi'nin bile basılıp yağmalanması riski var, düşünün artık!

Eğer, bu haberlerde Fransa adı geçmese, kesin Irak, Suriye gibi demokrasisi gelişmemiş bir ülkeden bahsediliyor zannederiz... Ama öyle değil, anlı şanlı Fransa, binmiş bir alamete gidiyor kıyamete...

Sadece Fransızlar değil, öyle sanıyorum ki, böyle manzaraları İslam ülkelerinde görmeye alışmış tüm Avrupalılar yaşadıklarına inanamıyordur...

8 Aralık Cumartesi Fransa için tarihi bir gün olmaya gebe... Günün Fransa ve tüm Avrupa demokrasileri için ne doğuracağını kimse kestiremiyor.

Belki de, İkinci Dünya Savaşından sonra kurulan "Adaletsiz Dünya Düzeni" nin sonunun başlangıcı olacak bir Cumartesi göreceğiz.

Sarı Yelekli diye adlandırılan ve uluslararası kaos baronlarının beslediği grupların Fransa'yı devirmesi aslında başka ülkeler için de tetikleyici olacak... Tıpkı 1789 Fransız İhtilali gibi...

Bastille hapisanesinin baskınıyla başlayan ve tüm Avrupa'da imparatorlukları yıkan Fransız İhtilali, ulus devletlerin yolunu açmıştı.

Bu ihtilal, milliyetçilik, ırkçılık gibi ideolojileri ortaya çıkaran ve bedeli milyonlarca insanın ölümü olan savaşları başlatan hareket olmuştu.

Belki de bu yeni "Fransız İhtilali" çağdaş imparatorlukların sonunu getirecek... İnşallah, sonuçları öncekininki gibi yıkıcı ve ölümcül olmaz.

Bu şerder bir hayır çıkar ve dünya yeniden "adil bir düzene" kavuşur.

 

ETEM SEVİK bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Değerli Ali Bey, "1789 Devrimi" ile 1917 Fransız ihtilalini tetikleyen olay; un tüccarlarının fırıncılara (kasıtla) un vermemesidir. 1905'de Rusya; 1908 yılında Osmanlı Devletinde (Mason ağırlıklı subay-aydınlara yaptırılan darbeler de aynı stratejilerden kaynaklanır. Osmanlı (1922), İran Hanedanlıklarının (1925) yıkılması sonrasında (siyaseten) yaşananlar da birbirlerine çok benzemektedir! Bizler, batı medyasından (yalanlarla) beslenmemizin yanında; akademisyenlerimiz başlarına bir kaza! gelmemesi için bunları yaz(a)mazlar. Bir devlet yönetim şeklinin "halk egemenliği" Cumhuriyet olabilmesi, ancak: ülke gelirinin adaletli olarak dağıtılması ile geçerlilik kazanır. "1789 Devrimi", Sermayenin, ülke yönetimlerini ele geçirmesinin maskelenmesi içindir. Bundan sonra gelir adaleti bozulmuştur. Çin'in ekonomik dev olması ile, Avrupa sermayesi gücünü kaybetmektedir. Bu olayların nedeni, Amerikanın kendine yeni sömürge olarak zayıflayan Avrupayı seçmesi de olabilir. Sağlıcakla kalınız.

Canmehmet 
 09.12.2018 23:15
Cevap :
Teşekkür ederim Mehmet bey...Değerli açıklamalarınızda sonra, gerçekten "Zulüm 1789'da başlamış" diyebiliriz...O zaman şişeden çıkan cin hala toplumları ifsat ediyor; çıktığı ülke de dahil olmak üzere...Selamlarımla  10.12.2018 9:05
 

Merhaba Ali Bey..."cuk" oturan ilginç bir benzetme...Biz böyle şeyleri çok gördük; biraz da batılılar görsün... Ne derler; "gülme komşuna gelir başına"...Selamlar.

cdenizkent 
 07.12.2018 17:22
Cevap :
Teşekkür ederim deniz bey..Avrupanın tarihi kanlıdır..Bu tarihi bugüne kadar Demokrasi, İnsan Hakları, Modernizim adına pazarladılar ama şimdi nasıl izah edecekler...Bunların hepsi kendilerinde mevcutken kıyamet kopuyor!.Sağlık ve afiyetler dilerim..Selamlarımla  08.12.2018 0:24
 

Son cümlenize yani "dünya yeniden bir adil düzene kavuşur" varsayımınıza bir anlam vermedim, Ali bey. Dünyada ne zaman bir adil düzen vardı ki yenisini bekliyorsunuz? Bence adil düzene daha çok var. En iyi ihtimalle gelecek yüzyılda belki. Selamlar

Matilla 
 07.12.2018 12:03
Cevap :
Merhaba Mustafa bey, ben o gelecek yüzyılın bu yüzyıl olduğuna inanıyorum..Her şeyin çok çabuk degiştiği bir zamanı yaşıyoruz..Yazılarımı dua niyetine iyi dileklerle bitirmek istemenin yanısıra gidişatın bu yönde olduğunu da gözlemliyorum..Zulüm ve adaletsiz yapı yıkılmadan adil düzen kurulmaz elbette..Biz yıkım aşamasındayız..Selamlarimla   07.12.2018 17:57
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1619
Toplam yorum
: 4208
Toplam mesaj
: 224
Ort. okunma sayısı
: 798
Kayıt tarihi
: 19.01.08
 
 

Edebiyat, kamu yönetimi ve gazetecilik tahsili... 27 yıllık eğitimcilik hayatından sonra emeklili..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster