Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Mart '12

 
Kategori
Dünya Kadınlar Günü
Okunma Sayısı
5083
 

8 Mart Dünya Kadınlar Günü

8 Mart Dünya Kadınlar Günü
 

Her yılın 8 Mart’ında kadınlara karanfil verilerek kutlanılan Dünya Kadınlar Günü neden kutlanılır birçoğumuz tarafından pek bilinmez. Yılın 365 gün 6 saatinde sadece bir gün hatırlayıp, geri kalan 364 gün 6 saatinde unuttuğumuz kadınlarımız… Ne onlarla yapabiliriz, ne de onlar olmadan yaşayabiliriz. Onlara duyulan sevgi, büyük bir çelişkinin karmaşıklığı altında bir çarkın dişleri arasında anbean farklı bir boyut kazanmakta ve 8 Mart Dünya Kadınlar Günü hikâyesinin gerçekliğinin de ötesinde kadınlarımıza verilen tek bir karanfil ile kutlanılmakta ve de kutlanılmaya devam edilmektedir.

* * *

Takvim yaprakları 8 Mart 1857’yi gösterdiği vakit, Amerika Birleşik Devletleri’nin New York kentinde daha iyi koşullarda çalışmak isteyen 40.000 dokuma işçisi kadın bir tekstil fabrikasında greve başladı. Bu olay üzerine grev yapan işçilere polis tarafından saldırılmaya başlandı ve kadın işçiler fabrikaya kilitlendi. Etrafı alevler sardı ve fabrikada çıkan yangından fabrikaya kilitlenen kadın işçiler kaçmaya çalıştı. Fakat fabrika önünde kurulan barikatlardan kaçamayan 129 kadın işçi hayatını kaybetti.

* * *

26-27 Ağustos 1910 tarihinde Danimarka’nın Kopenhag kentinde 2. Enternasyonale bağlı kadınlar toplantısında (Uluslararası Sosyalist Kadınlar Konferansı) Almanya Sosyal Demokrat Partisi önderlerinden Clara Zetkin, 8 Mart 1857 tarihindeki tekstil fabrikası yangınında ölen kadın işçiler anısına 8 Mart’ın “Internationaler Frauentag” (International Women’s Day-Dünya Kadınlar Günü) olarak anılması önerisini getirdi ve öneri oybirliği ile kabul edildi.

İlk yıllarda belli bir tarih saptanmamıştı fakat her zaman ilkbaharda anılıyordu. Tarihin 8 Mart olarak saptanışı 1921’de Moskova’da gerçekleştirilen 3. Uluslararası Kadınlar Konferansı’nda gerçekleşti. Birinci ve İkinci Dünya Savaşı yılları arasında bazı ülkelerde anılması yasaklanan Dünya Kadınlar Günü, 1960’lı yılların sonunda Amerika Birleşik Devletleri’nde de anılmaya başlanmasıyla daha güçlü bir şekilde gündeme geldi. Birleşmiş Milletler Genel Kurulu, 16 Aralık 1977 tarihinde 8 Mart’ın  “Dünya Kadınlar Günü” olarak anılmasını kabul etti. Birleşmiş Milletler’in sitesinde günün tarihine ilişkin bölümünde, kutlamanın New York’ta ölen işçilerin anısına yapıldığı yazılmamıştır. (wikipedia, 2012)

* * *

Kadınlarımız,

Kalbindeki her kırıkta,

Yüzündeki her izde,

Ruhundaki her yarada bir iz bıraktığımız,

Kadınlarımız,

Çokça şiddet uyguladığımız,

En az ceza aldığımız,

Hayata karşı kırık dökük başlattığımız,

Kadınlarımız…

Ne onlarla yapabiliriz, ne de onlar olmadan yaşayabiliriz. Öyle bir dünya ki içinde yaşadığımız, sadece göstermelik gülücüklerle mutlu bir dünya çizip buna kendimizi dahi inandırabiliriz. Oysa ki gerçek dünyanın da ötesinde hayal dünyasına girip çıkmak bilmeyiz.

Gerçekler keşfedilmeli ve bir farkındalık yaratılarak 8 Mart Dünya Kadınlar Günü kutlamaları sadece bir karanfil verilerek geçiştirilmemeli ve bugüne anlam katan 129 can unutulmamalıdır. Kadınlar, bugünü kutlayıp kendi haklarına sahip çıktığı kadar, erkekler de kadınlarımıza bu yolda destek olmalı ve bu hakları en az kadınlar kadar savunmalıdır.

 

Ahmet Elden bu blog'u önerdi.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 102
Toplam yorum
: 27
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1408
Kayıt tarihi
: 24.06.11
 
 

Çukurova Üniversitesi Maliye Bölümü mezunuyum. 8 Nisan 1987 doğumluyum ve Adana'da Seyhan ilçesin..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster