Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

09 Eylül '19

 
Kategori
Etkinlikler / Festivaller
Okunma Sayısı
23
 

8. Sivas Kitap Fuarı'nda Bir Gün

  Her sene  yaptığımız  Sivas Kitap Fuarını ziyaretimizi bu sene de  7. Eylül.2019 Cumartesi günü yaptık.

 “Sivas Ellerinde Kitap Okunur”  sloganı ile her sene yapılan Kitap Fuarı 4. Eylül Sivas kongresi yıldönümlerinde 1 hafta süreyle yapılıyor her sene  8 seneden bu yana.

     7.Eylül Cumartesi gününü seçmemizin iki nedeni vardı. Biri hafta sonu olması. Hafta içi çalışıyor olmasından dolayı. İkincisi de  “ Sivas Kongresini engelliler anlatıyor”  panelinin olmasıydı. Sivas İşitme   Engelliler Spor Kulübü  ve Derneği Başkanı Mustafa Epik bizi her seneki gibi sevgi ve ilgiyle  karşıladı.

    İşitme Engellilerin çoğu  Gençlik ve spor Bakanlığının  Mersin Kampına gittiklerinden  çok az  işitme engelli vardı panelde.

    Sabah Sivas Otogarında   Sivaslı olup da Tokat’ta Gaziosmanpaşa Üniversitesi İktisat Bölümünde okuyan ve  yakınlarda şiir kitabı çıkaran Mücahid Karaçınar  karşıladı bizi. Beraber şehre  otogardan bir gezi yaptık. Herkes  sabah uykuda olduğundan fuarı şöyle bir turlayarak  şehir turuna devam ettik.

    Sivas Kongresinin  100. Yılının kutlandığı  bugünlerde Cuma akşamı  Buruciye Şiir akşamları yapılmıştı. Tokat’tan Ali Bal ve Mustafa Uçurum  şiir okumuşlar. Tokat valisi de şiir  akşamlarında  dinleyici olarak bulunmuş. İşitme Engelli arkadaşlar Tokat valisini Sivas’ta görmekten mutlu olduklarını beden dili ile anlattılar bize. Şiirler  kitap olmuş ve  geceye katılanlara  armağan edilmiş.

      Fuar’da Akis Kitap standında  Şenyurtlu İsmail Zengin, Vefa Yayın Standında  Nuran Taydaş Çal,  ile sohbet ederek kitaplar konusunda fikir alış verişinde bulunduk. Yayıncılar bu sene  kağıt fiyatlarının   çokluğundan dolayı daha az kitap basmış.Ama okurların kitaplara ilgisi fazlaydı.

         Varol Yaşaroğlu ve   Canan Tan hayranları kitap imzalatmak için kuyruklar oluşturmuşlardı. Ünlü ve televizyonda  görünen yazarlara her yıl olduğu gibi okurun ilgisi  çok.

     Sivas’ın duayen yazarı Berat Demirci  gene imza gününde  Sivas Valisi  Salih Ayhan ve yakın dostları ile beraberdi. Valilerin tecrübeli ve okunan   yerel yazarlara değer vermesi onları ziyaret etmesi ve moral vermesi gerçekten güzel şey. Aklıma bir an Recep Yazıcıoğlu geldi. Merhum Fethi Günesen, Mehmet Camgözoğlu, Osman Özsoy ile dostluklarını  hatırladım. Bir gün sonra  O’nu  8. Eylül.2019 da  ölümünün  16. Yılında anacaktık. Halen unutulmayan verdiği ilhamla bize kitap yazdıran Vali Yazıcıoğlu’nu unutamamış olmamız   gerçekten de hayat dersi. Unutulmayan lider olmanın sırlarını “ Recep Yazıcıoğlu’nun liderlik sırları kitabında anlatmış ve  bu kitabımızı   gördüğümüz, ziyaret ettiğimiz vali, kaymakam ve   gençlere hediye etmiştik.

     Bir süre genç yazar Rana Demiriz’in   “Genç Yazar Olmak” söyleşisini izledik. Genç Şair  Mücahid  Karaçınar  genç yazarı ilgi ile dinledi. Videoya aldı. Gençlerin gene gençlerden  öğreneceği çok şey olmalıydı. Rana Demiriz , de  yazarlık sürüvenini heyecanla anlattı.

     “Engellilerin Anlatımıyla Sivas Kongresinin 100. Yılı  etkinliğine engelliler şiirler yazmışlar. Engelli dostu Şair rektör  Prof.Dr. Alim yıldız   bu şiirleri  kitapçık yaptırarak   panelde   ziyaretçilere hediye etmelerini sağladı. Kendisi de  bu etkinliğe katıldı.

      Biz de Rektör beye panel sonrasında   kendimizi tanıtarak tebrik ve teşekkürlerimizle Tokatlı engellilerin selamını ilettik.

     Engelli dostu engellilerin dedesi  Prof. Dr. Recep Toparlı her zamanki gibi esprili ve  sevgi dolu kişiliği ile  tüm engellileri karşılayarak paneli de yönetti.  Bizleri de salona  sunmayı unutmadı.

   Panelde  sunulan  şiirler kitapçığından birkaç dizeyi burada almaktan    kendimi alamadım.

   Aranızda Bulunsaydım
Yüzyıl önce Dört Eylül de,
Keşke bende  yaşasaydım.
Barışarak  engelimle,
Heyetlere karışaydım.

3 kıtalık  şiirinin ilk kıtasında böyle sesleniyordu  Abdullah Karagöz.

“Ben Her Zaman Vuruldum Anam”  şiirinde  Abdurrahman kılıç ise son kıtada   şöyle  sesleniyordu.

 Duydular acı haberi tğm akrabalar,
 Kılıç der ki buna yürek dayanmaz,
Hakkını Helal et şehidim anam.
Ben ne zaman vuruldum anam.

Bekir Susal “Bilirim Gardaş” şiirinde şöyle seslenmiş

Bilmek, duymak , görmekle mi olur?
Rabbim ol derse tüm olmazlar olur.
Aşılmaz denilen yollar düz olur.
Ayak olmazsa da yürekle olur.

Çiğdem Alim ise “Şahlandı Milletim” şiirinde  şöyle seslenmiş.

Şahlandı Milletim sene 1919
Hasta adam diyorlar sanki biz yokuz.
Çarpışıyor her yerde askerimizle  ordumuz.
Gün geçtikçe  can çekişiyor, sanki ruhumuz.

Sivas İşitme Engelliler dernek ve spor kulübü Başkanı Mustafa Epik ise  şöyle sesleniyordu  “Şahlanış Başladı Sivas’ta “ adlı  şiirinde

4. Eylül.1919 bir şahlanış başladı.
Düşmanlar ne olduğunu anlayamadı.
Atatürk dedi” Cumhuriyet’in temeli burada atıldı”

Yurdumun dört bir yanından,
Delegeler teker teker geldi uzak yollardan
Bizim topraklarımıza göz koyanlardan
Hazırladılar güzel planlardan

Düşman güçlü olsa da.
Yollar uzun olsa da,
İnce bir durum var anlasana.
İnsan gücü var bu vatanda.

Yıl 2019.
Yüzüncü yıla gelmiş oldunuz.
Bu zaferi unutur muyuz?
Engelli de olsa bu vatanı savunuruz,

Mustafa Epik
 

Engellilerin şiirleri ile vatan sevgisini sunmaları duygusal bir şekilde ilgi ile takip edildi.

8. kitap fuarına özel olarak hazırlanan ve  harçlıkların biriktirilerek kitap parası olması   esprisi ile hazırlanan kumbaralar etkinliklere gelenlere hediye edildi.  Birer  ikişer  üçer   alan Sivaslılar b yakınlarına hediye  olarak aldıkları kumbaralardan bizlerde aldık. Sivas Belediyesinin  hediyesi diye yakınlarımıza hediye ettik. Özellikle  7 yaşındaki Ömercan ve 5 yaşındaki  Ümit yeğenlerimiz başta olmak üzere  bu kumbaralara  çok sevindiler  hediye ettiklerimiz. Kumbaraların sesi sadece Sivas’ta değil Tokat’ta da çıktı yani.

   Biraz daha  fuarda  gezdikten ve işitme engelli dostlarla çay içip muhabbet ettikten sonra   Mücahid ile  sohbet ederek gezerek  otogara geldik.  Oradan da  memleketimize  döndük.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 1055
Toplam yorum
: 338
Toplam mesaj
: 293
Ort. okunma sayısı
: 1503
Kayıt tarihi
: 28.12.07
 
 

1967 Tokat'ın  Pazar ilçesi doğumluyum. İşitme engelliyim. İstanbul Üniversitesi iktisat Fakültes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster