Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

08 Temmuz '14

 
Kategori
Ekonomi - Finans
Okunma Sayısı
72
 

8 Temmuz 2014 - Bist 100 teknik analizi

8 Temmuz 2014 - Bist 100 teknik analizi
 

BIST100


Dün güne hafif satıcılı başlayan piyasa, açılışın ardından 77.255 seviyelerine kadar geri çekildi. Açılışın ardından yaşanan hafif tepki alımları ile ilk seansın genelini 77.400-77.700 bandında yatay geçiren ve bu seviyelerden toparlanan endeks ilk seansı 77.869 puan seviyesinden tamamladı. İkinci seansa da alıcılı başlayan ve 78 bin seviyesini kendine destek alan endeks alımların hız kazanması ile günü yüzde 1,83 oranındaki yükselişle 78.951 puan seviyesinden tamamladı.

TEKNİK GÖRÜNÜM
Grafikte görüleceği üzere endeks, geçen hafta Çarşamba ve Perşembe günleri yükselen trendin alt sınırını test etmesinin ardından başlayan tepki alımların etkisini dün de sürdürerek hem 10 hem de 22 günlük hareketli ortalamalarının üzerine bir çıkış yaşadığı görülmektedir. Buna ek olarak dünkü sert yükseliş sonrası kapanışın gün içi görülen en yüksek seviyelerde gerçekleşmesi ve işlem hacminde yaşanan artış endeksin grafikte mavi çizgi ile gösterdiğim orta vadeli eğilim üzerinde ki seyrini devam ettirmesi noktasında destekleyici unsurlardır.

TEKNİK GÖSTERGELER
Kısa vadeli teknik göstergeleri incelediğimizde Stokastik, CCI ve William’s R’ın dik bir eğimle yükselişlerine devam ettikleri görülmektedir. Trendin devamı açısından takip ettiğimiz Momentum’un da yönünü yukarı doğru çevirmesi ve 100 referans seviyesini geçmesi olumludur. Diğer taraftan orta vadeli teknik göstergelerden MACD’ın ise tetik çizgisinin altındaki düşüşünü sonlandırdığı ve satım sinyalinden yataya döndüğü görülmektedir.

Toparlayacak olursak;
Endeksin kısa ve orta vadeli hemen tüm göstergelerinden yukarı yönlü bir destek aldığı görülmesine rağmen yaşanan yükseliş hareketinin devam edebilmesinin işlem hacminde yaşanan artışın devam etmesine bağlı olduğu unutulmamalıdır. Güne hafif pozitif bir başlangıç yapmasını beklediğim endekste gün içerisinde işlem hacminde yaşanacak zayıflık 79.500-80.000 direnç bandında bir kar realizasyonu olasılığını artıracaktır. Diğer taraftan Bollinger Band’ın yeniden daralmaya ve yataya dönmeye çalıştığı bu ortamda önümüzdeki günlerde yaşanacak yukarı ve aşağı yönlü hareketlerin kademeli olması beklenebilir. Bu mana da endeksin yukarı yönlü seyrine devam etmesi ve 80.000 direncini aşması halinde kademeli olarak bir önceki zirvesi olan 82.000 seviyesini hedefleyeceği söylenebilir.
Burada dikkat edilecek nokta yükseliş eğiminin hızlı bir şekilde artmasının bir düzeltmeye zemin hazırlayacağı dır ki bu noktada yeni açılacak pozisyonlarda dikkatli olunması gerekmektedir. Mevcut pozisyonların ise korunması şuan ki görünümde uygun olabilir.

Destekler : 78,500 – 78,100 – 77,600
Dirençler : 79,200 – 79,500 – 80,000

Bol şans
EY

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 194
Toplam yorum
: 26
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1079
Kayıt tarihi
: 24.10.11
 
 

Ekonomist, stratejist, teknik analist ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster