Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

07 Eylül '11

 
Kategori
Tarih
Okunma Sayısı
255
 

9 Eylül tarihteki gün... Güzel İzmir'im

9 Eylül tarihteki gün... Güzel İzmir'im
 

ATATÜRK'ÜN GİYSİLERİ


Tarih 26 Ağustos’u gösteriyordu. Taarruz emri verilmişti. Mustafa Kemal Atatürk kararlıydı inançlıydı… Düşmanı denize dökecek güzel İzmir’i düşman elinden kurtaracaktı. Amaç bütün vatandı. Cephe yığınlarca şehitlerle, kanlarla sulanmaktaydı. 

O paşalarla taarruza karar verdiği an Türk askeri O’nu izleyecekti. Bekleyiş gergindi… Ancak hedef işaret edilmişti. Mustafa Kemal Paşa “ Ordular ilk hedefiniz Akdeniz’dir emrini vermişti. 

Paşalar fikirlerini söylediler. O emri veriyordu. Paşalar sizin emrinizdeyiz, dediler. İnançlı ve çelik bakışları ile ufukları delmiş, düşünceleri alev alev yanıyordu. O gelecekte güzel günlere inanıyor, barışı istiyordu. Savaş O’nun için bir dehşetti. 

Paşalar saati sorduğunda vakit gelmişti. O an kükreyecekti, Türk ordusu. Karşısında cephane ile donatılmış Yunan ordusu, ardında İngiltere. Mustafa Kemal Paşa ve askerleri hep “ya istiklal ya ölüm”e inandılar, ölüme koştular, korkmadılar . Tarihin Çanakkale sayfasından yaprakları çevrilmekte ve Türk Milletinin kaderi yenilmekteydi. Bu büyük bir davaydı. Türk milleti sonsuza dek bağımsız yaşayacak, hür iradesi ile dünyaya örnek bir millet olacaktı. 

Tarihin sayfaları İzmir’e kurtuluşa çevrilmişti. Güzel İzmir Mustafa Kemal Paşa ile zafere kavuşacak, sevinç çığlıkları ile göklere dek yükselecekti. İzmir’in puslu, zırhlı, yangın günleri, sona erecekti. İzmir Mustafa Kemal Paşa’sına kavuşacaktı. 

9 Eylül tarihteki şanlı, o tarihin acılı, sevinçli, çığlıklı günü. Körfez öylesine engin, öylesine duru akacaktı ki. Düşman zırhlıları, gemileri ve askerleri ile körfez inadına zorlanmakta, o donanmaların, zırhlıların yarattığı deli dalgalar üstünden düşmanı atacaktı. 

Masmavi körfez Mustafa Kemal Paşa’nın alev alev masmavi inançlı gözleri ile buluşacak, yürekler hiç sevinçlere ermediği kadar coşacak, yanacak, şanlanacaktı. Güzel İzmir’im geride yangın bıraksa da zafer çığlıkları ile Paşasını bağrına basacak. Güzel gelecek günlere erecekti. 

O Mustafa Kemal’di.. O düşünceliydi. Zaferle bitmemişti kararları, inançları… Zaferleri taçlandıracak devrimleri, yenilikleri, antlaşmaları yapmak Türk Milletini sonsuz güzel günlere kavuşturacak işleri yapmalıydı . Ve inanıyordu ki, hiçbir millet kendi benliğine kavuşmadan yaşayamaz. 

Ve inanıyordu ki, Türk milleti kadını, erkeği ile bu mücadelenin ardında duracaktı… Ve Türk Milleti Mustafa Kemal Paşa’nın inançlarını, kararlarını, zaferlerini, savaş günlerinin acısını, şehitlerini, dökülen kanlarını hiç unutmayacak daima O’nun izinden yürüyecekti.O’nun ruhunu sonsuza dek tüm insanlık için ebediyete dek yaşatacaktı. 

Şanlı olsun Güzel İzmir’in kurtuluş, şahlanış günü. Bu güzel, bu yüce şanlı gün de ruhun şad olsun, İzmir Sen’inle anlamlı Mustafa kemal Paşa’m. 

Sen büyük Atam Seni ve kalbini gözlerini anlayabilmenin, inançlarını yaşayabilmenin anlamını, yüreğindeki o büyük ülküyü, gözlerindeki ateşi ufukları görebilmenin azizliğini, sonsuzluğunu, damarlarındaki asilliğin yüksekliğini, karakterindeki soyluluğunu Ata'm, Sen'i yaşıyorum bugün ve gelecek her gün. Armağan ettiğin yaklaşan 9 Eylül’ü. 10 Kasım hüznünü yapraklar dökülürken damlayan gözyaşlarımla büyük Mustafa Kemal Paşa'nın son kez anılarına açılan o ruhuyla kucakladığı annesi Zübeyde Hanımı, masmavi gözlerinde. Seni anıyorum her günün ve her anın hatırasıyla. Ruhun şad olsun Sevgili Büyük Ata'm. 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 625
Toplam yorum
: 400
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 507
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Muğla'nın YERKESİK  beldesinde dünyaya gelmişim.  Yöremin o solunacak havasını, coğrafyasını çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster