Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

30 Mayıs '08

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
1767
 

9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günümüz

9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günümüz
 

Yeşil ve mavi..Ancak bu kadar birbirine yakışır. Bir taraf alabildiğine mavi Karadeniz.. Diğer taraf alabildiğine yeşil kayın ve çam ormanları ve aralarında Doğayı bir mücevher gibi süsleyen eski Osmanlı mimarisinin nadide örneklerini taşıyan aşı boyalı asırlık evler. Güneşin denizden doğup denizden battığı ender güzellikte ki yerlerden biri.. Tertemiz bir deniz, uzun ıssız kumsallar, kıyıdan hemen başlayan Küre Dağlarının etekleri.. Burası İNEBOLU, Karadeniz'in tam ortasında yer alan tipik bir sahil kasabası. İstiklal Savaşı sırasında memleketin kurtuluşunda önemli yeri olan, geçmişin kalabalık önemli ihtişamlı bir ticaret merkezi. Şimdilerde ise sakin gözlerden uzak henüz keşfedilmemiş tarihi ve doğal hazineleri barındıran cennet bir yurt köşesi.
Türk Milletinin Kurtuluş Savaşı Destanının en önemli sayfalarında İnebolu'nun korkusuz kaptanlarının, tüm insanlarının, Kastamonu'nun cephedeki ve cephe gerisindeki kadınının, erkeğinin kanı, emeği, alın teri vardır. Onlar bunu övünç nedeni bile saymazlar. Çünkü insanın vatanına can borcu vardır. Bu borçta gerektiğinde kanla canla ödenir.
Karlı bir kız günü İnebolu Kastamonu hattında cephane taşıyan kağnı kolunun sonundaki, elllerini koynuna sokmuş yaşlı kadına mıntıka komutanı sorar:
- "Nine üşümüyormusun?"
Kadın ana şefkatiyle komutana bakar.
_"Üşümeyon oğul üşümeyon! Düşman topraklarımıza ayak bastığı günden beri içim yanıyor üşümeyon!"
Bu kahramanların torunları her sene dünyanın ve Türkiye'nin her yerinden 9 haziran tarihinde İnebolu'ya akarlar. İnebolu Belediyesinde muhafaza edilen Beyaz Şertili İSTİKLAL MADALYASI ve berat tören yerinde özenle açılarak okunur.
İSTİKLAL MADALYASI VESİKASI
No: 2107
"Maksadı Ulvinin husuli için azami ibrazı mesai eylediğinden dolayı T.B.M.M. NİN 11,02 1340 (1924) tarihinde vuku bulan birinci içtima senesi 99. içtimanın, birinci celsesinde Zirde Hürriyeti Mukarrer İnebolu Mavnacılar Loncasına bir kıta Beyaz Şeritli İSTİKLAL MADALYASI verilmiştir.
09,04,1340(1924)
T.B.M.M. mühürü
GAZİ MUSTAFA KEMAL
İMZA
www.boyran.com sitesinden alınmıştır.
Her yıl olduğu gibi bu yılda İnebolu'muzda Şeref ve Kahramanlık Günümüz çeşitli etkinliklerle kutlanacaktır.
7 haziran Cumartesi (1.gün)
Samsun Sanat Tiyatrosu saat 17.00 de Belediye düğün salonunda İlköğretim düzeyindeki çocuklarımız için ,"BİR VARMIŞ İKİ YOKMUŞ" isimli oyunlarını gösterime sunacaklardır.
8 Haziran(2. gün)
Valimiz Sayın Nurullah Çakır Koordinesinde yürütülmekte olan "Tarihi Atatürk ve İstiklal Yolu" projesinin 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günü etkinlikleri kapsamında 8 Haziranda ilk yürüyüş gerçekleştirilecektir.
Ressam, ADALET BAYRAMOĞLU Resim Sergisi saat 10.00 da Türk Ocağı binasında açılacaktır.
Folklor ve eğlence programı saat 20.00 da Duru park eğlence merkezinde yapılacaktır.
9 Haziran 2008 Pazartesi (3.Gün)
13.00 de Yazar TURGUT ÖZAKMAN Belediye düğün salonunda Konferans verecektir.
Şehirler arası otobüs terminali açılışı, Mustafa Şerbetçi İlköğretim Okulu temel atma töreni, sağlıklı yaşam ve çocuk parkı açılışı saat 14.00 da yapılacaktır.
TRT de pazartesi akşamları canlı olarak yayınlanan Sunuculuğunu Hemşehrimiz UĞUR ÇINAR!ın sunduğu "BİR TATKI HUZUR" adlı program ilçemizde 9 Haziran satadyumundan canlı olarak Çelik konseri ile başlayacak, Zekai Tunca, Ayşe Taş, Gülşen Kutlu, Emel Taşçıoğlu, Hasan Eylen sahne alacaklardır.
Bu güzellikleri ve İnebolu'muzu yakından görmek, geçmiş tarihimizde ki kahramanlıklarımızı yerinde yaşamak ve dinlemek üzere Tüm halkımızı ve Milliyet Blog Yazar Ve okurlarımızı 9 Haziran Şeref ve Kahramanlık Günümüze katılmaları ve bizleri onurlandırmalarını bekliyoruz.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 118
Toplam yorum
: 497
Toplam mesaj
: 100
Ort. okunma sayısı
: 3228
Kayıt tarihi
: 04.09.07
 
 

Bilgi büyük adamı alçak gönüllü yapar, normal adamı şaşırtır, küçük adamıysa kibirlendirir.. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster