Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

28 Kasım '11

 
Kategori
Resim
Okunma Sayısı
342
 

9 milyon dolara huzur...

9 milyon dolara huzur...
 

İki kadın bir ağacın altında Eskihisar Kalesi'ne bakıyor


Başlığa bakarak 'parayla huzur olur mu olmaz mı?' tartışmasına girmeyeceğim. 9 milyon dolara satışa çıkan Osman Hamdi bey'in 'Huzur' adlı tablosunun fotoğrafına bakıyorum. 1904 yılında yapılan tabloda, iki kadın bir ağacın yanında Eskihisar Kalesi'ne doğru gün batımını izliyor. Daha çok Kaplumbağa Terbiyecisi tablosuyla gündeme gelen Osman Hamdi bey'in tablosu Huzur, eserleri içinde en büyük ebatlı olanıymış.

Eskihisar'dan bakarken...

Bir diğer detay da Osman Hamdi bey, resimlerini yaz aylarını geçirdiği Eskihisar, Gebze'deki evinde yapıyormuş... Huzur, belki de evinin penceresinden gördüğü bir an... Ressamlığıyla gündeme gelen Osman Hamdi bey, aynı zamanda bir arkeolog ve İstanbul'daki Arkeoloji Müzesi'nin de kurucusu. Ayrıca, 1884 yılında tarihi eserlerin yurtdışına çıkarılmasını yasaklayan Asr-ı Atika Nizamnamesini çıkartırıyor. Böylece, Osmanlı topraklarından tarihi eserlerin yurtdışına çıkarılması önleniyor.

Osman Hamdi bey, Nemrut Dağı, Lagina adıyla anılan bugünkü Muğla-Yatağan'ın yanı sıra Lübnan'da (Sayda) birçok arkeolojik kazılar yapıyor. İstanbul Arkeoloji Müzesi'ne her gittiğimde (ki yılda bir kere mutlaka giderim) hayranlıkla seyrettiğim İskender Lahiti'ni (Sayda'da çıkarıldı) bulan ve sergileten de kendisi.

Dolu dolu bir hayat=HUZUR

Kazılarda çıkartılan eserleri Aya İri'ni ve Çinili Köşk'e koyan ancak, buralar yetersiz kalınca, bugünkü İstanbul Arkeoloji Müzesi'ni yaptıran Osman Hamdi bey, İstanbul dışındaki birçok müzenin de temelini attı. Arkeolojik kazılar ve müzeler arasında gidip gelen zamanlarında resim yapmayı da ihmal etmemiş ki, bugün kazılarda bulduğu eserler ve kurduğu müzelerden daha çok tabloları konuşuluyor. Rekor fiyatlara satılıyor. Bugün yaşasaydı 9 milyon dolara satışa çıkan 'Huzur'a bakıp daha da bir keyiflenir miydi? Kimbilir...

Bu kadar dolu dolu yaşayan biri 'Huzur'u da buluyor...

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 6
Toplam yorum
: 7
Toplam mesaj
: 2
Ort. okunma sayısı
: 524
Kayıt tarihi
: 30.09.11
 
 

İstanbul İletişim Fakültesi'nde okudu. Gazetecilik yapıyor. http://twitter.com/ayfer_yldz ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster