Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Nisan '10

 
Kategori
Spor
 

90 Dakika, Maraton, Toroğlu, Ahmet Çakar, Leo Franco, Bobo, Murat Şahin...

90 Dakika, Maraton, Toroğlu, Ahmet Çakar, Leo Franco, Bobo, Murat Şahin...
 

Önceki akşam tesadüfen Ahmet Çakar – Murat Şahin konuşmasına rast geldim. Aynı gün sabahında da Milliyet Gazetesi’ndeki Ahmet Çakar’ın iddiasıyla ilgili haberi okumuş; açıkçası çok da sıkılmıştım.

Yayın ihalesinin hemen peşinden Maraton programının yayından kaldırılmasından sonra Erman Toroğlu’nun görevine son verilmesiyle televizyon yayıncılığında yepyeni bir dönemin başlayacağını konuşmuştuk. Bunun ne kadar doğru bir gelişme olduğunun sinyallerini Fenerbahçe-Beşiktaş karşılaşması sonrasında gördük. Sn. Erman Toroğlu Pazar günü Vatan Gazetesi’ne verdiği röportajında yine benzer şeyler söyleyerek gündemde kalma çabası göstermeye devam ediyordu. Yirmi, otuz yıl öncesinden örnekler vererek.

Mesele aslında tam da bu noktada düğümleniyor.

Bu sezon yayından kaldırılan Kenan Onuk mirası 90 Dakika aslında televizyon yayıncılığının çok önemli köşe taşlarından biri olmaya adaydı. Hatta 1997 ile 2000 yılları arasında müthiş bir performans gösterdi. Bu dönem Galatasaray’ın Türkiye’de fırtına gibi estiği, Avrupa’da da kupa kazandığı döneme denk gelir ve programın baş aktörleri sadece futbol konuşurdu. Ancak ne zaman Galatasaray düşüşe geçti; Aziz Yıldırım ve Fenerbahçe gündeme oturmaya başladı futbolumuzun geleneksel gazeteciliği ve yorumculuğu tekrardan hortlayıverdi.

Bu tarih diliminde yazdığım yazılar o yıllarda paylaşım aracı olarak kullandığım bloğumda hala durmaktadır.

90 Dakika kısa bir süre sonra şaibe üreten ve konuşulan bir merkez haline geldi. Önceki sene izlememe kararı aldım.

90 Dakika’nın farklı kimliğini kaybetmesiyle birlikte izlenirliği de azaldı. Çünkü belirli bir kesime hitap ediyordu. Ancak bu programın yayından kaldırılması da tek bir isim üzerine atıldı.

90 Dakika’nın yayından kaldırılması,

Maraton’un yayından kaldırılması,

Leo Franco’nun yediği hatalı gol,

Bobo’nun kaçırdığı penaltı,

Murat Şahin’in 12 yan top aldığı karşılaşmada bir hatalı çıkış yaparak yediği gol,

İki hafta sonra oynanacak Ankaragücü – Fenerbahçe karşılaşmasının hakemi meselesi veya Melih Gökçek’in Fenerbahçeli olması,

Bütün bunların birleştiği tek bir adresi işaret ediyor.

Futbolumuzun tek bir merkezden yönetildiği iddia edilmektedir. Bütün olup bitenler de bu kişinin sorumluluğundadır.

Üstelik bütün bunları konuşup, ortaya atanlar “yazılarımı iyi okusunlar orada bir şaibe iddiası yok” diyerek tam bir mikser işi görüyorlar.

Hani derler ya şuyuu, vukuundan beter diye...

Futbolumuzun geldiği ekonomik düzey ve ulaşmaya çalıştığı kalite işte bu şaibe üreten zihniyetleri artık istemiyor.

Geçen hafta Galatasaray ve Beşiktaş’ın, Bursaspor’un şampiyonluğunu neden istemeyeceklerini ekonomik sebeplerini ortaya koyarak açıklamaya çalıştım. Galatasaray ve Beşiktaş için Fenerbahçe’nin şampiyonluğu katlanılmazdır ancak bir hafta sürer; ancak Bursaspor’un şampiyonluğu bundan sonraki gelirlerinin azalması bakımından yıllara sari olur. Bu nedenle Galatasaray’ın Bursaspor karşısındaki mücadale azmi anlaşılırdır.

Aynı futbolu Beşiktaş da oynayacaktır ve Bursaspor’u Bursa’da yenecek, belki aralarındaki husumetin bir kat daha artmasına neden olacaktır.

2006 yılında Denizli’de 90+14. dakikada Appiah golü kaçırdı diye futbolumuzun namusu kurtulmuştur şeklinde yorum yapan zihniyetlerin bugün futbolumuza vereceği bir şey kalmamıştır.

Her sene aynı şaibeleri farklı kanallardan ortaya sürerek gündemde kalmaya çalışmanın tek bir nedeni vardır; futbolun kendi yarattığı ve her dönem biraz daha artan ekonomik değerin içinden daha genişçe bir dilim alma derdidir.

Endüstri, geleneksel üretim ilişkilerini değiştirme çabası içindedir. Bunun kolay olmayacağı da ortadadır.

“Geleneksel üretim ilişkilerinden kaynaklanan ürünün alıcısı yok mudur?”

Olmaz mı, belki sayısal olarak çok daha fazladır; ancak belirleyici düşünce değişmeye başlamıştır. Çünkü bu zihniyetle gelebildiğimiz yegane yer burasıdır. 50 yıldır futbolumuzun içinde olanların görebildikleri tek başarı neredeyse tekrarının olmayacağına inanacağımız UEFA Şampiyonluğudur.

Yüz yıllık bir geleneği ve bu endüstrinin ana gücü olan üç büyük kulübümüzün tarihlerini, başarılarını şaibelere bağlamaya çalışanların o endüstrinin içinden beslendiklerini asla unutmamaları gerekiyor.

Sporumuz da bir çok aşamadan geçmiştir; belki fazlasıyla karanlık sayfası da olabilir. Hatta bu karanlık sayfanın içinde yeralmış olanlar hala bu ilişkilerin devam ediyor olduğunu da sanıyor olabilirler; bu ilişkiler bütünüyle ortadan kalkmamış da olabilir.

Ancak mesele yarın sabah nasıl uyanacağımız ve davranacağımızla ilgilidir.

Yeni nesil sporcuların altyapısal gelişimlerini bu zihniyetlerle dolduramayız.

Sporun bütün teknik yönlerini onlara verebilmeli bunun için de bütün yaklaşımlarımızı değiştirmeliyiz.

Öyle olunca da bütün maçları aynı saatte başlatmak gibi garip bir uygulama zorunluluğu da duymamış oluruz.

Şöyle bir görüntü güzel olmaz mıydı?

Şampiyonluğunu ilan etmiş Bursaspor, çift sıra dizilmiş Beşiktaşlı futbolcuların alkışları arasında sahaya çıkarlar...

Ya da...

Bunu bile yazamıyoruz.

Uzay Gökerman

Sn. Hıncal Uluç'un söylemediği şey...

Futbolumuzda sona eren paradigma; Erman Toroğlu

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Çok başarılı ve gerçekçi bir analiz.Futbol medyasında en fazla gündemde olan ama aslında artık ortalığı bulandırmaktan, komplo teorileri üretmekten başka futbola aktif olumlu katkı yapamayan kişiler bunlar.Bunlara son zamanlarda bir de Reha Muhtar katıldı maalesef. Özellikle Hınçal Uluç ve Reha Muhtar'ın birikimlerini olumlu katkı yapacak şekilde kullanmaları çok isterdim. Tebrikler...

Şevket Onat 
 28.04.2010 14:58
Cevap :
İnsanın çok gençken böylesi tutkulu taraftarlık saplantısına kapılmasını anlıyorum da yıllar sonra yine aynı yanlışı tekrar etmeyi bir türlü anlayamıyorum. Hele Reha Muhtar gibi görece daha light bir taraftarın bu hale gelmesi de düşündürücüdür. Teşekkür ederim...  28.04.2010 23:15
 

Uzay Bey size katılmıyorum .Fenerbahçe toplam 17 defa şampiyon olmuştur. Bunun 4 tanesi Azizi Yıldırımla olmuştur. Yani Bu %20 eder. Diğer spor dallarında şampiyonluklar kazadık ve kazanmaya devam ediyoruz. Denizli maçında Bariz federasyon hatasıyla kaybettik. Maçta herkesin konsantrasyonu bozulmuştu ve Fenerbahçe olamadı şampiyon. Engellendi Fenerin şampiyonluğu. Eğer olsaydı bugün Fenerin 4 .yıldızını konuşacaktık.;çünkü o şampiyonluk her şeyi alt üst etti. Bunda Başkanın suçu yok. Ali Tanrıyarla başlayan Galatasaray 'lı federasyonun eseridir. Bu federasyon hala Fenerbahçeyi şampiyon yapmamak için elinden geleni yapıyor.80'lerin ortalarından beri Galatasaraya ait federasyonlar var ve istediği gibi at koşturuyorlar. Misal Denizli -Fenerbahçe maçı , misal Trabzonlu Gökdeniz bahis oynadı . Federasyon gerekli cezayı veremedi. Çünkü kendi takımları bu takımları. Ellerinden bir şey yapmak gelmedi.Yapmak istemediler.saygılar..

Selim Bayraktar 
 28.04.2010 14:32
 

Fenerbahçe'nin Türk Spor'unda öne fırladığı son 10 yılda bu tip dedikoduların-söylentilerin-iftiraların ortaya çıkması ne kadar da manidar... Fenerbahçe'nin oynadığı tüm karşılaşmalara bir çamur atmak ne kadar abestir... Fenerbahçe Spor Kulübü bugün, birçok branşta ya şampiyon ya da Final oynamaktadır. Üstelik bu sadece bu seneye mahsus değildir. Ezeli rakipleri oturup, nasıl geçmeliyiz'i düşünsünler. Güneş balçıkla sıvanmaz... Bakın dün de A.gücü kulübünde birileri çıkıp ortalığı karıştırıyor. Aziz YILDIRIM ne büyük adammış, bu kadar saldırılıyor kendisine ama hâlâ dimdik ayakta durabiliyor. Saygılarımla

Ahmet ÇELİKSÜNGÜ 
 28.04.2010 9:42
Cevap :
Meselenin sadece Fenerbahçe olmadığı o kadar ortada ki. Ancak bu gürültünün devam edeceği de kesin. Çünkü Fenerbahçe ürününün iyisi de kötüsü de piyasada en üst değerden satılıyor, pazarlanıyor. Aziz Yıldırım bu kadar güçlü ve egemense şu Fenerbahçe taraftarının çektiği eziyet nedir, diye sormak gerek. Başkanlığının 13. yılına girdi. Topu topu 4 şampiyonluk, kaybedilmiş kaç kupa finali, Denizli'de kaçan şampiyonluk. Dünya üzerinde böyle bir güç yok. Hele bu kadar güçlü rekabetin olduğu yerde mümkün değil. Saygılar...  28.04.2010 13:08
 

hocam iyi diyorsunuz, güzel diyorsunuz da maktülün hiç mi suçu yok :))

Murat HACIOĞLU 
 28.04.2010 9:28
Cevap :
Maktül, ölen kişi, mağdur anlamına geliyor sanırım. Nasıl bir suç arayalım? Sanırım anlamadım. Sorunun sadece Fenerbahçe olduğunu düşünüyorsanız karara da çok çabuk varabilir, hükmü de kesebilirsiniz.  28.04.2010 13:01
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 2004
Toplam yorum
: 2005
Toplam mesaj
: 77
Ort. okunma sayısı
: 1283
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

"Keyif verici bir yalnızlık" olarak gördüğüm yazma serüvenimin en önemli merkezlerinden bir tanes..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster