Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Kasım '10

 
Kategori
Felsefe
Okunma Sayısı
4634
 

Allah iyi insanlar çıkarsın karşımıza...

Allah iyi insanlar çıkarsın karşımıza...
 

Hani ya,hani ya o kız nerde?


“Allah doğru insanlarla karşılaştırsın seni, hep iyi insanlar çıkarsın karşına.”  

Uzun yola, bilinmez yerlere, başka topraklara giden insanlara söylenen bir sözdür bu. Gidenin arkasından söylenen, derin anlamlarla yüklü bir söz... Ama giden tam olarak anlayamaz, sıradan kabul eder, ya da gülümseyerek karşılık verir bunu söyleyene, yani kalana. Annem “Allah hep iyi insanlarla karşılaştırsın seni yavrum…” dediğinde bana da sıradan gelmişti, ”amin” dedim aynı sıradanlıkla. Sonra zaman geçti, yeni şehirler yeni insanları getirdi, yeni insanlar yeni hayatları ve yaşanmışlıkları… Bu silsile uzadı, uzadı, uzadı, uzadıkça yaraladı, yaraladıkça yaşamdan kopardı beni. İyi insanlar kavramını özümsedim zamanla. Şöyle hayatımdaki insanlara baktım, evet iyi insan vardı, ama iyi olmayan insan da küçümsenmeyecek kadar çoktu. Zaman geçtikçe bu sözün değerini anlamaya başladım. Aslında zamandan ziyade yaşamıma aldığım insanlardı bunu anlatan, içime ağır tortularını bırakarak giden insanlar…  

Zaman geldi, yaş kemale erdi. Kendime baktım ne kalmış elimde diye. O anda koca bir sessizlik duydum içimde. Zaman zaman kendimi süzgeçten geçiririm, üste kalanlar hüzünlerimdir, alta düşenler gülümsemelerim… Yine aynı süzme işlemini gerçekleştirdim, üstte kalanların fazlalığını görünce de sorgulamaya başladım yaşamı. Şimdi ben çok masumum desem olmaz, ben çok şanssız bir insanım desem o da olmaz. Ne diyebilirim? Ben hatasız değilim, karşıma çıkan insanlara “gel benim hayatımı beraber yıkalım, elimi tut” dedim, onlarda bu isteğimi geri çevirmediler ve hemen çalışmalara başladık. Bu çalışmaların meyvesini de aldık. Sonunda bütün güzel duygulardan arınmış bir yürek, hayata hep negatif bakan gözler, başına hep kötüsünün geleceğini düşünerek yaşayan bir insan kaldı elimizde. Şimdi çırpınışlardayım yine. Akıp giden hayata bir yerden tutunmak için çaba göstermekteyim. Bazen başardığımı düşünsem de genelde pek becerememekteyim galiba.  

Nerden başlanır tekrar, nasıl yapılır bilemiyorum. Annemle konuşmak gelir bazen içimden; ”Anne dualarına rağmen kötü insanlarla karşılaştı kızın, büyüdü, derin yaralar aldı, yarasına tuz basanlarla tanıştı, düştü, gülmeyi unuttu. Senin gözünde bir damla yaşa kıyamadığın kızının canı çok yandı. Bazen sözün yetersiz kaldığını, yaşamak gerektiğini anladı. Anlayacağın acı tecrübeleri oldu küçük kızının” demek isterim. Ama yapamam, susarım sadece. Belki de hep yaptığım gibi. iç seslerim kalır bana. Hatalar benimse eğer, mutsuzluğumda bana ait olmalı, annem onunla konuşurken oynadığım mutluluk yalanına inanmalı. Kimsenin mutsuzluğu olamam, ben yaşadıklarımın sorumluluğunu alırım nasıl olsa.  

Şimdi bütün yaşanmışlıklardan bana kalan, gidene de kalana da yürekten söyleyeceğim, sıradanlıktan arındırdığım bir sözüm var.  

“Allah hep iyi insanlarla karşılaştırsın seni, Allah hep iyi insanlarla karşılaştırsın hepimizi.”  

http://www.dailymotion.com/video/xfakqf_ayegul-aldinc-o-kz-2010-yeni-ark_music
 

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Doğru insanlarla karşılaşmak istiyoruz, onların doğruluğu bizim elimizde değil çoğunlukla hayal kırıklığına uğruyoruz tatlı sözlerle başlayan ilişkiler bir süre sonra acıyor. onun yerine sabır ve doğru bilgiyle karşılaşmak daha sağlıklı. biraz incinsenizde asla zarar görmüyorsunuz.

mersinli kamil 
 02.12.2010 14:34
Cevap :
Doğru insanlar,doğru zamanlar ve doğru yerler.Galiba önemli olan bu üçlüye ulaşabilmek,yani bunlar için çaba sarfedebilmek.Evet biten ilişkiler acıtır insanı,ama en çok acıtan şey bitme şeklidir galiba.Dediğiniz gibi elimizdeki en büyük güç sabırdır,güçlü yüreklerimizin olması dileğiyle...  02.12.2010 21:22
 

Yürekten amin diyorum, bu sözü ben de çok sık söyler oldum. İyi insanlar sizinle olsun, iyi insanları ayrıt edecek tecrübeyi de, yaşanmışlıklar kazandırıyor hepimize. Sevgilerimle.

ışık kaplan 
 30.11.2010 16:32
Cevap :
Güzel dilekleriniz için teşekkür ederim.Hep iyi insanlar bulunsun yanımızda ve yaşanmış mutsuzluklar doğruyu bulma konusunda yardım etsin bizlere.Güzelliklerle ve umutla...  30.11.2010 19:27
 

Amin kardeş,amin...Allah iyilere çattırsın,sahteliklere ve kenelere yanaştırmasın bile...

DERİN, SADE VE KARIŞIK... 
 29.11.2010 16:26
Cevap :
Yaşanmışlıkların öğrettikleriyle yürekten amin...  29.11.2010 20:19
 

Tüm sıradan insanların aksine, sıradan şeyler yaşamadan, sıradanlıklarda fark yaratarak, Allah hep iyi insanlar çıkarsın karşına :))

Çukurovanın Güneşi 
 27.11.2010 23:52
Cevap :
Yaşamımda sıradanlıktan arındırdığım bir yerdesin Çukurovanın Güneşi:)  28.11.2010 0:18
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 5
Toplam yorum
: 14
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 1430
Kayıt tarihi
: 16.10.10
 
 

82 yılının bir sonbahar ayında, güneşin doğuşunun en güzel izlendiği bir şehirde gelmişim dünyaya. İ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster