Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

01 Nisan '08

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
5595
 

İlköğretim Müfettişliği için gerekli eğitim süresi neden düşürüldü?

İlköğretim Müfettişliği için gerekli eğitim süresi neden düşürüldü?
 

Gelişme kaçınılmaz bir olgudur. Zamanla meslekler de gelişirler. Otuz yıl önce sınıf öğretmeni olmak için lise mezunu olmak yeterliydi. Sonra bu eğitim iki yıllık yüksek okul düzeyine çıkarıldı. Sonra 4 yıllık fakülte. Öğrtemnelerin denetimini yapan ilköğretim müfettişleri için de gelişme kaçılmazdı. 3 yıl iyi dereceyle öğretmenlik yapmış olanların üniversite seçme sınavıyla Eğitim Faküteleri bünyesindeki Eğitim Yöneticiliği ve Deneticiliği bölümlerini kazanıp burada dört yıl eğitim aldıktan sonra Bakanlığın açtığı sınavları kazanarak ilköğretim müfettiş yardımcılığına atanması, ilköğretim müfettişliğini nitelik yönünden zirveye çıkardı ve kariyer mesleklekler grubuna taşıdı. Nihayet lköğretim müfettişliği mesleği 1998 yılında yapılan yasal düzenleme ile kariyer meslek grubu içinde yer aldı.
Daha sonra 2006 yılında İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği'nde yapılan değişiklikle 8 yıl öğretmenlik yapan öğretmenlerin Bakanlıkça sınava alınıp 240 saat yani iki ay hizmetiçi eğitimle ilköğretim müfettiş yardımcılığına atanmasına yönelik düzenleme getirildi.

Artık lisede öğretmen olmak için 4 yıllık bir fakülte bitirdikten sonra 1, 5 yıl tezsiz yüksek lisans yapmak gerekiyor. Öğretmenlik nitelik yönünden ilerlemeye devam ediyor. Hal böyleyken müfettiş olmak için 4 yıl eğitim alma şartının 2 aylık kursa düşürülmesi büyük bir tezattır.

Hiçbir mesleğin geriye doğru gittiğine tanık olunmamıştır. Kimse tıp fakültelerini 6 yıldan 4 yıla indirmeye kalkmamıştır veya hukuk fakülteleri 4 yıldan 3 yıla indirilmemiştir. Neden İlköğretim müfettişliği için böyle bir geriye gidiş ve eğitimin azaltılması uygulaması yapılmıştır anlamak mümkün değildir.

Bizim gibi ilköğretim müfettişi olmak için en az 3 yıl öğretmenlik yaptıktan sonra üniversite sınavına girip 4 yıllık bir fakülte okuyan arkadaşlar halen görev yapmakta iken kalkıp öğretmenleri i2 aylık kursla lköğretim müfettişi yapmak bizlere, verdiğimiz emeklere saygısızlık değil midir? Kaldı ki yüzlerce arkadaşımız fakülteyi bitirmekle kalmayıp üzerine de yönetim ve denetim alanında yükseklisans yapmıştır. Bir yanda 6 yıllık eğitim diğer yanda iki aylık kursla aynı mesleği yapan insanlar vardır.
Mesleğin kolay elde edilmesi, özlük haklarının ve statüsünün düşmesine neden olmaktadır. Bakanlık, ilköğretim müfettiş yardımcılığı seçme sınavı sonucunda başarılı olan öğretmenleri en azından "denetim" alanında yüksek lisans eğitimi verdikten sonra atamalıdır. Böylece lisans mezunu öğretmenleri denetleyen müfettişlerin öğretmenlerden daha yüksek eğitimli , yüksek lisans yapmış öğretmenlerle ise en azından eşit düzeyde eğitim almış olmaları sağlanmalıdır.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Yazdıklarınız çok doğru ve gerçekçidir.Belirli bir eğitim üstünlüğü olmayan bir insanın öğretmene kalkıp rehberlik ve denetim yapmasını bir kenara bırakın,okulunda müdür ve müdür yardımcısı olmasını bile kabul edemiyorum.Artık silkinip avrupanın eğitimlideri yetiştirme kriterlerine bakmalıdır.

sedat öztürk 
 26.11.2008 23:27
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 45
Toplam yorum
: 24
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1187
Kayıt tarihi
: 31.03.08
 
 

Maarif Müfettişi. 1989 Uludağ Üniversitesi Sınıf Öğretmenliği, 1996 İnönü Üiversitesi Eğitim Yöne..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster