Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

17 Haziran '08

 
Kategori
Güncel
Okunma Sayısı
1825
 

"Hayvan" mısın "İnsan" mı?

"Hayvan" mısın "İnsan" mı?
 

Sana yapılanlar adına insanlığımdan utanıyorum.


Karaya vurmuş bir yunus. Denizlerin en sevimlisi, en zekisi, en güzeli, en dostu. Yeryüzünün en acımasızı, en katili, en vahşisi “insan” tarafından katledilmiş. Her zaman söylerim insanların yapabileceği iğrençliğin, vahşetin sınırı yok. Bu sınırı her gün biraz daha zorluyoruz. Her gün yeni iğrençlikler ekliyoruz.

Bu sabah gazeteyi açtığımda bir kez daha anladım bunu. İnsanlar kadar vahşi yaratık yok yeryüzünde. Gerçekten utanıyorum ve tiksiniyorum. Masum ve savunmasız zavallı bir “hayvan”dan ne istedi o “insan”.(!) Hakaret olarak kullanırız bir de “hayvan” kelimesini.

Biz insanlar yeryüzündeki en bencilleriz. Bir tek biz varız bu dünyada. Her şey bizim için varolmuş. Her şeyi yapma hakkına sahibiz. Her şeyi kirletme, her şeyi yoketme hakkına sahibiz. Bizler en güçlüleriz. Evrenin mavi küresini, pırıl pırıl dünyayı altüst ettik savaşlarla. Sadece yeryüzünde yaşayan diğer canlılara değil, kendi kendimize zindan ettik dünyayı. Birbirimizi katlediyoruz. Bebekleri öldürüyor, güç savaşına her gün yüzlerce can harcıyoruz. Büyük bir hevesle, hırsla kendi sonumuzu hazırlıyoruz.

Bu yüzden hayvanları insanlardan daha çok seviyorum. Çünkü onlar masum ve tertemiz. Yaralı bir sokak köpeğinden utanıyorum. Kuyruğu kesilmiş bir kedinin bakışında dağlanıyor içim.

Akıl, mantık ve en önemlisi duygu taşıyan bir insan nasıl böyle bir şey yapabilir aklım almıyor. İnsanlığın taşıdığı tüm değerlerden yoksun kalmış, içindeki tüm vicdan ve acıma duygusunu terk etmiş iğrenç bir pislik yapabilir bunu. Şimdi o pisliğe sesleniyorum: Sen yeryüzünün en duygusuz, en vicdansız, en aşağılık, en acınası yaratığısın. Cezanı bu dünyada, en zavallı hale gelecek şekilde çekmeni umuyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

İnşallah o yunus kadar çaresizlikler içinde kalsın.

DAKTİLOCU 
 18.06.2008 14:52
Cevap :
Aynı konuda yazdığınız şiiri okudum. Yorumunuz ve duyarlılığınız için teşekkür ederim.  18.06.2008 14:57
 

Noktasına virgülüne katılıyorum ve aynı nefretle kınıyorum ben de. Hayvan olmak bir ayrıcalıktır, bana hayvan diyen olursa asla alınmam. Üstelik gurur duyarım. Keşke herkes hayvan olabilse. Ben bu kişilere yaratık diyorum, bunlar ne insan ne hayvan olabilir, bir cins yaratıklar. Ben hayvan sevgisiyle dopdoluyum, bu sevgiyi tanrı vermiş bana öyle doğmuşum, hayvan sevmeyen kişilere de empatiyle yaklaşarak ne yapsınlar tanrı vermemiş o duyguyu onlara derim, saygı duyarım. Amaaa hayvanlara eziyet edenleri, düşmanlık besleyenleri, öldürenleri asla anlayamıyorum, ne isterler ki o sevimli yunustan ya da kedicikten yada başka bir hayvandan? Geçenlerde düşmanca kediye taş atan 8 yaşlarında bir çocuğa kıyameti kopardım ne yaptı sana ki taş atıyorsun diye annesi de arkasındaymış görmedim,ona da çattım çocuklarınıza hayvanları sevmeyi öğretsenize nasıl böyle sevgisiz evlat yetiştiriyorsunuz diye... Üzüldüm çok bu habere ben de...:(( Bunun gibi neler görüyor duyuyor üzülüyoruz hep... Sevgilerimle..

Sema Sener 
 18.06.2008 12:41
Cevap :
Hayvanlar her gün bizlere yeni yeni insanlık dersleri veriyor aslında. Bunları görmek bir yana her gün daha da insafsızlaşıyoruz bizler. Yorumunuz için teşekkürler. Sevgiler.  18.06.2008 13:11
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 20
Toplam yorum
: 40
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 1178
Kayıt tarihi
: 08.01.08
 
 

İzmir'de yaşıyorum. Hayvanları çok seviyorum. Düşüncelerimi yazmanın ve bunları paylaşmanın keyif..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster