Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

05 Ağustos '09

 
Kategori
Kültür - Sanat
Okunma Sayısı
2690
 

150 yıllık geçmişe sahip Yağcı Zeytinyağı Fabrikası'nda taş bebek sergisi

150 yıllık geçmişe sahip Yağcı Zeytinyağı Fabrikası'nda taş bebek sergisi
 

Nasreddin Hoca


150 yıllık geçmişi olan, deniz manzaralı, iki katlı, Yağcı Zeytinyağı Fabrikası Kültür Merkezi’ni hiç görme şansınız oldu? Ya da Ören, İskele Mahallesi’nden geçerken tesadüfen bu merkezin içerisine girip, plansızca, sergileri keşfettiniz mi? Bunları neden soruyorum çünkü yaşamda attığımız her adımın kendine ait mesajları ve açılımları var. İşte bizim de attığımız bir adım, bakın bizim nasıl bir yolculuğa çıkmamızı sağladı…

Her sene yaz dönemi tatil yapmak ve aile büyüklerimizi görmek için ailecek Burhaniye, Ören’e geliriz. Bu sene Ören’e gelişimiz, bizi farklı sürprizlerle karşıladı; annem, 2007 yılından beri, arkadaşlarıyla birlikte yaptığı taş bebekleri herkesle paylaşmak amacıyla, Burhaniye Belediyesi Sanat Danışmanı Sayın Işık Erkal’a gösterdi. Sayın Işık Erkal, annemlerin yaptığı taş bebekleri, Yağcı Zeytinyağı Fabrikası Kültür Merkezi’nde sergilenebilir değerde bulunca, biz de Ankara’dan taş bebeklerimizi özenle paketleyip, Ören’e getirdik. Kültür merkezinin desteğiyle, sergi organizasyuna adım adım başladık. Deniz kenarından ve dere ağzından toplanan taşlarla yapılan, üzerine seramik hamuru ile yöresel kıyafetler giydirilen taş bebeklerimizi, yörelerine göre düzenleyip, birinci kattaki sergi alanına yerleştirdik ve böylece sergi yolculuğumuz başladı…Belki bir gün yolunuz düşerse diye yazımda; karma sergi haberimizi, Burhaniye’nin ve 150 yıllık Yağcı Zeytinyağı Fabrikası’nın tarihçesini sizlerle paylaşmak istiyorum;

Burhaniye, Ören İskele Mahallesi’nde, Yağcı Zeytinyağı Fabrikası Kültür Merkezi’nde, 1 Ağustos-15 Ağustos tarihlerinde, hafta içi ve hafta sonu 18:00-24:00 saatleri arasında açık olan karma sergi çerçevesinde; Jno Didrickson- Alaska Yerli (Kızılderili) Sanatı, Kuzgun Öykülerinde Yaratılar, Arzu Tınaz ve Özgül Yeşilbaş-Yöresel Giysiler, Taş Bebek Sergisi, Murat Babayiğit- Pop Art Resim Sergisi’ni gezebilirsiniz ve Şair Alev Necile Dinç ile tanışabilir, Hayatın Yankıları isimli kitabı ile tanışabilirsiniz.

“Taşlara Hayat Vermek”

Nihat dedem, annemlerin açacağı sergiyi duyduğunda annemi aradı ve “Taşlara hayat vermişsiniz, sizi tebrik ederim kızım” dedi. İşte sizlere, taşlara nasıl hayat verildiği ile ilgili kısacık bilgi;

Taş bebek uygulaması ilk Adana Olgunlaşma Enstitüsü tarafından geliştirilip, daha sonra tüm olgunlaşma enstitülerine yayılmıştır. Deniz ve dere kenarlarından toplanan pürüzsüz taşların bir dizi işlemden geçirildikten sonra yöresel süslemelerle mükemmel bebeklere dönüştürülmektedir. Taş bebekler, dört irili ufaklı taştan yapılan ve üzeri soğuk seramik tekniği ile kaplanan ve göz nuru akıtılarak kıl kadar ince fırçalarla boyanmaktadır. Soğuk seramik hamurunun kullanılmasıyla, bölgelere ait cepken, şalvar, tülbent, kasket, gibi birçok özelliği küçücük taşlara uyarlanıp tasarlanmaktadır.

Dünyada çok az ülkede görülebilen çok zengin bir kültür birikimimiz ve folklorümüz vardır. Üç boyutlu karikatüristik çalışma olarak adlandırılan bu çalışmalar sayesinde yöresel kıyafetlerimizi, Osmanlı halk yaşantısındaki tiplemelerimizi ve saray kıyafetlerimizi ve Nasreddin Hoca gibi milli kahramanlarımızı yüzyılımıza taşıyoruz. Sonuç olarak, Türk kültürü, o küçücük bebeklerin üzerinde yaşatılmaktadır.

Sanata Kapılarını Açan Yağcı Kültür Merkezi…

“5 yıldır kapılarını sanatçılara açan “YAĞCI KÜLTÜR MERKEZİ”ni Burhaniye Belediyesi’ne Kültür- Sanat etkinlikleri için hizmete sunan sanatsever aile Burhaniye’nin köklü “YAĞCI” ailesidir. 150 yıllık geçmişi olan zeytinyağı fabrikasını Yunanlı bir armatörden (Mübadele nedeni ile memkeletine dönen) İbrahim Yağcı’nın babası İdris Yağcı işletmeye devam etmiştir. Bu yapının önemi Kurtuluş Savaşı sırasında Türk Ordusu'na zeytinyağı ve sabun gereksinimi karşılamasıdır.

150 yıl boyunca zeytinyağı fabrikası ve sabunhane olarak kullanılmış bu tarihi yapının sahipleri Hatice Yağcı ve oğlu İdris Yağcı, Burhaniye Belediyesi’nin sanata ve tarihi dokuya önem veren Başkan Fikret Akova’nın ricasını kırmayarak, fabrikayı belediyenin sanat etkinliklerine sunmuştur.

Kültür Merkezi olarak kullanılan bu bina Burhaniye Belediyesi’nin sanat danışmanı Işık Erkal’ın organizasyonu ile sanatçılara ve sanat severlere dört yıldır hizmet vermektedir.”

Kaynakça: http://www.burhaniye.bel.tr/


Ulusal Kurtuluş Savaşımıza Omuz Veren Burhaniye…

“BURHANİYE: İlçemizin bu günkü adıdır. 19. yüzyıl Osmanlı padişahı Abdülhamit’in oğlu, Şehzade Burhanettin’den dolayı bu adı almıştır. 15. yüzyıldan 19. yüzyıla kadar ise bu günkü Kızıklı köyü yolundaki Roma dönemi su kemeri nedeniyle "Kemer" adı ile anılmıştır. Bu ad hala yaşlı Burhaniyeliler ve köylülerce kullanılır.

KURTULUŞ GÜNÜ (8 Eylül 1922): Bölgemizde Kuvvayi Milliye’ nin örgütlenmesini gerçekleştirip, Anadolu’da ilk direniş karargahlarından biri olarak Ulusal Kurtuluş Savaşımıza omuz veren Burhaniye, 8 Eylül 1922 de düşman işgalinden kurtulmuştur. Kurtuluş gününün çok ilginç ve Türk insanının yaratıcı zekasının güzel bir örneği olan ünlü “Borazan Çavuş” öyküsü vardır. Büyük taarruz sonrası bozulan ve hızla Anadolu’yu terk etmeye başlayan işgalci düşmanın Burhaniye´deki birliği de ilçeyi yakıp yıkarak çekilmeye hazırken bu durumu öğrenen Burhaniye’ li Kuvvayi Milliyeciler zekice bir plan yaparak 8 Eylül 1922 sabaha karşı uygulamaya giriştiler. Borazan Çavuş Hanay Cami'nin minaresinden Türk Ordusu ilçeye girmek üzereymiş gibi hücum borusu çalarak düşmanın paniğe kapılması sağlamış, böylece işgalci güçler hiçbir kıyım ve yıkım yapamadan ilçeyi terk etmişlerdir. Burhaniye halkı her yıl 8 Eylül de kurtuluş gününü coşku dolu törenlerle kutlar."

Kaynakça: http://www.burhaniye.bel.tr/

Sonuç olarak, 150 yıllık geçmişi olan, geçmişte aktif olarak üretim yapılmış tarihi bir mekanın içerisinde, sergi organizasyonunda yer almak, çocukluğumuzdan beri geldiğimiz mekanları farklı bakış açılarıyla tanımak, gözlemlemek, tanıştığımız ziyaretçilerle sohbet etmek bizleri mutlu etti ve etmeye de devam ediyor. Umarım bir gün Burhaniye ve Ören İskele Mahallesi’ne yolunuz düşer ve etkinlikleri keşfe çıkarsınız.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 12
Toplam yorum
: 11
Toplam mesaj
: 15
Ort. okunma sayısı
: 1591
Kayıt tarihi
: 07.06.07
 
 

Öncelikle bloguma hosgeldiniz! Blogumda Ankara'da gittiğim kültür ve sanat aktivitelerini, Bi..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster