Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

27 Ocak '07

 
Kategori
Eğitim
Okunma Sayısı
2814
 

İlkokul öğretmeni bunu yaparsa…

İlkokul öğretmeni bunu yaparsa…
 

Anaokulu, ilkokul, ortaokul, lise, üniversite... Hayatımın üçte ikisi okumakla geçti. Bundan sonraki bilinmeyen kaçta kaçı da o üçte ikinin getirdiklerinin üstüne kurulacak. Okuduğum yıllar boyunca onlarca öğretmenim oldu, hepsinin ayrı bir yeri var bende. Öğretmek, bilgiyi paylaşmak... Bence onlar en kutsal işi yapıyorlar. Tüm öğretmenlerimin arasında birisinin yeri çok farklıdır. Hayatımın sonuna kadar, ne sesinin tınısı gider kulaklarımdan, ne yüz ifadeleri, ne de adı soyadı. O benim ilkokul öğretmenim.

Okumayı yazmayı, çarpmayı, bölmeyi, oturmayı kalkmayı özetle hayat temellerimizi atar ilkokul öğretmenlerimiz. Sonrası o temeller üzerine kurulur. Kısacası onlar ağacı yaşken eğerler. Noktayı, virgülü, büyük harfi, küçük harfi nerede ve nasıl kullanacağımızı bilmeyi ilkokul öğretmenlerimize borçluyuz.

7 yaşında bir yeğenim var. İlkokula gidiyor. Ne zaman ablama gitsem, daha asansörden çıkar çıkmaz duyuyorum seslerini. "Koş Ali koş, Ayşe topu tut, Oya kalem aldı" gibi sesler yükseliyor evden. Ablam bir yandan, büyük yeğenim bir yandan, eniştem bir yandan hep beraber Ali’yi koşturuyor, Ayşe’ye topu tutturuyor, Işıl’a ılık süt içiriyorlar. Tüm aile seferberlik halinde, büyük bir heyecanla ona okuma yazma öğretiyor.

Yine bol heceli bir akşamda sehpanın üzerinde duran yazılı A-4 kağıdı dikkatimi çekti. Merak ettim, aldım okudum. Okuduktan sonra bir süre baka kaldım. O yazının bir öğretmen tarafından yazılmış olabileceğine inanamadım. Yazı yeğenimin ilkokul öğretmeni tarafından yazılmıştı. Okuma Bayramı’na davet niteliğindeydi. Minicik çocuklara, okumayı, yazmayı, noktayı virgülü, büyük harfi, küçük harfi öğreten bir öğretmenin fotokopi ile çoğaltıp velilerine vermesi için tüm öğrencilerine dağıttığı davet yazısını olduğu gibi aktarıyorum:

"Sayın Veli;
"Cuma günü" okumayı sökme bayramı sınıfımızca yapılacaktır. Bu güne saat 12:00 de katılmanızı rica eder bu güne yapacağınız beslenmeleride beklediğimi duyurmak isterim. Mümkünse en güzel yaptığınız pasta - börek - Mercimekli köfte - Kısır dolma ... vs sıkma - ilave meyveler getirmenizi Ayrıca Herkez kendi ve çocuğuna tabak - Çatal Bardak koymanızı rica ediyorum.
Mutlaka katılın.
Yarın yani 14 - 12 - 2006 perşembe günü Tüm öğrenilenlerden karışık yazılı yapacağım. Çocuğunuza gerekli tekrarı yaptırın."

Tüm velilere gönderdiği için son derece dikkatli yazması gereken bir yazıda bile bu kadar hata yapan bir öğretmen, çocuklara okumayı yazmayı ne kadar doğru öğretebilir tartışılır. Hata yapmak insanlara mahsustur. Yazının bir iki yerinde imla hatası olsa görüp geçebilirdim. Ama bu yazı başından sonuna kadar hatalarla dolu. Üzücü olan bu yazının bir öğretmen tarafından yazılmış olması.

Bu davet yazısını okuduktan sonra kendi kendime şu soruyu sordum; Binlerce öğretmen atama beklerken, bir o kadar öğretmen de olduğu yeri hak etmeden mi görev yapıyor acaba?

Görevini layığıyla yapan tüm öğretmenlere sonsuz saygı ve sevgilerimi gönderiyor, ellerinden öpüyorum.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Öncelikle sizin ilkokul öğretmeninizi tebrik ediyorum, gerçekten temeliniz sağlam anladığım kadarıyla. Yeğeninizin öğretmenini ise kınıyorum, gerçekten Türkçe'yi yeni öğrenmiş bir turist gibi yazmış -ki öğrencilerine de aynı bilgileri vermesi onlar için çok tehlikeli bence. Fırsatınız olursa kurtarın yeğeninizi onun elinden diyeceğim ama çözüm bu değil ki!

OynamıYorum 
 27.01.2007 23:21
Cevap :
Yorumunuz için teşekkürler. Yeğenimi kurtardık ama geride onlarca yeğen kaldı. Bir kişiyi değil hepimizi kurtaracak çözümlere ihtiyacımız var malesef.  29.01.2007 9:42
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 36
Toplam mesaj
: 10
Ort. okunma sayısı
: 1040
Kayıt tarihi
: 07.08.06
 
 

Adana doğumluyum, Adana’da yaşıyorum. Anadolu İletişim Lisesi ve sonrasında Çanakkale 18 Mart Üniver..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster