Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

23 Mayıs '07

 
Kategori
Ben Bildiriyorum
Okunma Sayısı
3036
 

Ajda bardakları mı?

Ajda bardakları mı?
 

"Pekkan, 1965'te Ses dergisinin 'Modern Venüs'ü seçiyoruz' yarışmasına katılır. Ajda'nın ölçüleri, boy 1.68, göğüs 99, bel 63, kalça 101, bilek 23 santimdir. 64 kilo ağırlığında olan Ajda Pekkan bu yarışmayı ince belli çay bardağına adını vererek tamamlayacaktır. Böylece çay bardaklarına Ajda bardağı denmeye başlanır. Mahalle kahvelerinde 'Çek iki Ajda' benzeri cümleler ortalığı inletir."

"Çek Ajda'da bir tavşan kanı!". İstanbul'un simgelerinden Bebek Kahve'ye gidenler, bu sözün manasını çok iyi bilirler. Rivayete göre buraya çay içmeye gelen Ajda Pekkan, ince belli çay bardaklarını çok küçük bulduğu için, daha büyük bardakta çay içmek istermiş. Süperstar'a raflardan büyük boy bardakta çay ikram edilmiş kahvede. Hatta, zamanla 'Bebek'te büyük çay bardağında çay içmek' şeklinde bir moda bile ortaya çıkmış. Bu hikaye yayılarak ince belli küçük bardakların yerini günümüzde "Ajda" bardakları aldı. Paşabahçe'de, Güral'da, Mudo Concept'te, Herend'de, Prestij Corner gibi birçok dekorasyon mağazasında "Aida" olarak satılan bu bardaklar şimdilerde çok moda. Çay bardaklarıyla başlayan bu hızlı değişim aslında bütün bardaklar için geçerli. Sofra düzeninde en hızlı değişimin yaşandığı bardaklar, tasarımın sınırlarını giderek zorlamaya başladı.
Aslında ajda değil AIDA yazar bardakların paketinde.. ama bir diğer rivayete göre Ajda Pekkan çay içmeyi çok sever, küçük çay bardaklarını hemen bitirir, doyamaz, büyük çay fincanlarıyla da çay içmeyi keyifli bulmaz ve çayı hemen bitiremeyip soğuturmuş, eline kalem kağıdı alıp, hem incebelli, hem cam hem de kararında çay alabilecek bir bardak çizmiş ve paşabahçeye vermiş, onlar da üretime geçmişler.

Büyük boy ince belli bardak. Niye ajda dendiği ile ilgili rivayet muhteliftir. Ajda Pekkan bir yurtdışı seyahatinde büyük bir ince belli bardak görmüş, Türkiye'ye dönünce de o züccaciyeci senin, bu züccaciyeci benim fellik fellik dolaşmış lakin aradığı bardağı bulamamıştır. Bunun üzerine Paşabahçe'yi aramış, kaç paraya yaparsınız diye sorunca, paşabahçe'nin aklına bu bardakları üretmek gelmiştir. Bir diğer rivayet şudur: Bu bardakların model adı "aida" dır. Logosunu yapan grafiker arkadaş, "i"nin altına afilli bir çizgi atmıştır ve bu aida'nın dikkatsiz gözlerle ajda olarak okunmasına yol açmaktadır. Çünkü Paşabahçe isim hakkı ödememek için grafikere ajda yazma ama ajda okunsun ültimatomu vermiştir.

oncel bonsor

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Valla yazınızın doğruluğunu tartışmayacam ama bizim buralarda büyük boyutlusuna sibel can diyorlar, gerçektende sibel can gibi bardak. Ortası ince belli geri kalanı malum... Ama çayın tadıda bir başka oluyor doğrusu.. Saygılar.

Işıl 
 23.05.2007 16:45
Cevap :
O çayın içine şeker katıyorlardır :-) En iyisi Ajda bardağı Yorumunuz için teşekkür ederim saqğ olun.  23.05.2007 17:08
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
 
Toplam blog
: 214
Toplam yorum
: 95
Toplam mesaj
: 22
Ort. okunma sayısı
: 1343
Kayıt tarihi
: 11.05.07
 
 

Adana'da yaşıyorum ve Adana'da nefes alıyorum.  ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster