Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

22 Kasım '07

 
Kategori
Yemek - Mutfak
Okunma Sayısı
112280
 

Absent (Yeşil Peri)

Absent (Yeşil Peri)
 

Absent diğer adıyla Yeşil Peri Türkiye de satışı olmayan bir içki çeşididir. Gerçi düne kadar anavatanı İsviçre de bile yasaktı. Şimdi daha hafifletilmiş tabir yerindeyse daha sakinleştirilmiş bir halde satışı yapılıyor.

Absent’in yasak olmasının ana sebebi alkol düzeyinin 70 derece olması. Yasaklanma hikayesi de alkol oranının fazlalığından insanın kendini kontrol edemediğinden dolayı derler. Hikaye yaklaşık şöyle gelişiyor. 20. yüzyılın başlarında, İsviçre'nin Lozan kentinde yaşayan alkolik bir köylü Absent’in dozunu kaçırıp tüm ailesini kurşuna dizer. O sıralar absent’le mücadele dernekleri de varmış ve bunların en büyük destekçileri de şarap üreticileriymiş. Şarabın en büyük rakibi absent olduğundan bir anda suçu absent’e yıkıvermişler. Böylece suçlu köylü değil de absent olmuş.

Katil köylü, adı Jean Lanfray aslında günde 5 litre şarap içen bir adammış fakat şaraptan sonra cila olarak bir iki kadeh de absent içermiş

İsviçre de yapılan halk oylamasıyla 1908’de absent yasaklanmış. Daha sonra 1914’de Fransa da, 1923’de Almanya da yasaklar birbirini takip etmiş.

Absent söylentilere göre oldukça sabıka dosyası yüksek bir içki haya ünlü Fransız ressam Van Gogh'un kulağını, absentle zihni bulandığı için kestiği bile söyleniyordu.

Peki nasıl bir formüldür ki insanı böyle kendinden geçiren?

Absent’in ana maddesi antik çağda ilaç olarak da kullanılan, bilimsel adı "artemisia absinthium" olan pelin otu. Pelin otunun fermente edildikten sonra imbikten çekilmesiyle elde edilen absent bir tür rakı. İçine yıldız anason, rezene, çördük otu, melekotu, nane, kişniş ilave edilmiş türleri de var.

Bir zamanlar ünlülerin vazgeçilmez içkisiymiş absent. Oscar Wilde, Picasso, Hemingway gibi daha bir çok ünlü isim absent içermiş.

Absent’in içinde bulunan thujon adlı sinir sistemi üzerinde etkili olan bir zehir bulunuyor. Absent de Türk Rakısı gibi suyla karıştırıldığında rengi değişiyor ve sütümsü görünüm alıyor. Klorofil ile renklendirilmesinden dolayı rengi zümrüt yeşili olan absent için "yeşil peri" de deniyordu.

19. yüzyılın ortalarında, Fransız - Cezayir savaşında, yorgunluklarını gidermek, zorlu koşullara dayanmalarını sağlamak, onları sıtmadan ve ishalden korumak için asker tayınına ilave edilmişti. Yeni kuşak ressamlar, bar tezgahında tek başına oturmuş önündeki içkisini içen çağın özgür kadınlarını tablolarında ebedileştiriyorlardı ve bu kadınların önündeki içki de absent'ti.

Absent insanları sadece sarhoş etmekle kalmıyor, uyarıcı, güçlendirici etki yapıyor, Aşırı içenler, uyuşturucu kullananlar gibi hayaller gördüklerini söylüyordu. Ünlü İngiliz yazar Oscar Wilde şöyle anlatır: "İlk evre normal içki etkisidir. İkinci evrede dehşet verici şeyler görülür. Ama eğer başarılabilirse, üçüncü evreye gelinir. Bunda insan görmeyi istediği olağanüstü, ilginç şeyler görmeye başlar."

Her içkinin bir içme adabı olduğu gibi absent’inde bir içiş adabı vardır. Bir kadehe absent konuyor, özel bir kaşık veya çatalın üzerine bir parça kesme şeker yerleştiriliyordu. Absent'e batırılıp ıslatılan şeker kadehin üzerinde yakılıyor, kabarcıklar çıkmaya başlayıp karamelleştiğinde hemen absente daldırılarak söndürülüyordu. Ardından buzlu suyla yarı yarıya sulandırılan absent içime hazır hale geliyordu. Bazıları buzlu suyla karıştırarak da içiyorlar.

Şimdilerde üretilen absent aktif maddesi olan 'thujon' miktarı çok azaltılmış olarak AB ülkelerinde satılıyor.

Benim araştırmalarımda elde ettiğim çeşitleri şöyle;

%55 Alkol 0.7 L 10mg/kg Thujone
%70 Alkol 0.5L 10mg/kg Thujone
%55 Alkol 0.7L 35mg/kg Thujone
%70 Alkol 0.5L 35mg/kg Thujone

Bunlar tabi ki AB normlarına göre üretilen yeni versiyonlar.

Ben kulak kabarttım diye mi bilmiyorum ama bu aralar çok fazla duymaya başladım Yeşil Peri Absent’in adını. Bildiğiniz içkilere benzemediği kesin eğer rastlarda bir yerde içerseniz lütfen yazdıklarım aklınızda olsun.

İyi içimler, afiyet olsun.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

alkolün ne çeşidi olursa olsun insan eğer ağzına içerse bir sorun yaratmaz:))) insan yapımı bir içkiye şeytanlığı yakıştırana kadar içmeyi bilmeyen densize yakıştırmak daha akıllıca:)), sevgiler

Dilek Çınar 
 24.11.2007 16:21
Cevap :
Ağzınızdan bal akıyor. Günümüzde alkol; kredi kartı ve silah gibidir. Bu üçünüde kullanmayı bileceksiniz yoksa onarılamayan yaralar alırsınız. Yorumunuz için teşekkürler, sağlıcakla kalın.  25.11.2007 22:42
 

Yasaklanması iyi olmuş diye düşünüyorum.Bir ara hikayesini okumuştum.Bence insana bambaşka ve kötü bir kişilik veriyor.

Ufaklık 
 23.11.2007 11:12
Cevap :
Kötü kişilikler varsa eğer zaten insanların içindedir. Sadece ortaya çıkartmak için mahanelere gereksinim duyarlar. Bu da onlardan biri olabilir belki. Yorumunuz için teşekkürler, sağlıcakla kalın.  24.11.2007 0:56
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
Toplam blog
: 102
Toplam yorum
: 89
Toplam mesaj
: 17
Ort. okunma sayısı
: 3109
Kayıt tarihi
: 25.03.07
 
 

1977 yılında İstanbul'da doğdu, zamanının getirdiği bir çok avantajı değerlendirdi. Sokakta oynad..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster