Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

26 Aralık '07

 
Kategori
Bilim
Okunma Sayısı
1978
 

Galileo, Darwin, din ve dincilik

Galileo, Darwin, din ve dincilik
 

Galileo


Tarihdeki bilim-din (daha doğrusu bilim-dincilik) çatışmalarına bakmak bence anti-evrimciliği de anlamamıza yardım edecektir.

Galileo'yu Newton'u hatırlayın. Neden o zamaki kilise Galileo'nun "dünya güneş çevresinde döner" fikrine, gezegenlerin yörüngelerinin kütle veya yerçekimi gibi doğa kanunlarıyla açıklanmasına karşı çıkıyor, bunların üniversitelerde okutulmasını yasaklıyor, bu teorileri öğretmeye kalkanları türlü baskı, suçlama (dinsiz!) ve işkencelerle caydırıyordu?

Birinci neden, kilisenin İncil'den çıkardığı bugün anlamını yitiren katı "dünya merkezli evren" yorumuydu. İkinci ve evrim teorisini daha çok ilgilendiren neden ise şuydu: Kiliseye göre gezegenlerin yörüngelerinin doğal kanunlarla açıklanmaya kalkışılması dine küfür ve tanrıyı inkar etmek demekti.

Kiliseye göre gezegenler tanrı öyle istediği için, doğrudan tanrının müdahalesiyle yörüngelerinde kalıyordu, bu kadar basit. Sanki doğa kanunları tanrının kanunları değilmiş gibi. Sonra n'oldu? Fizik ve astronomi bilimlerinin gelişmesi ve bu bilgilerin halka da yayılmasıyla artık Avrupa'da kilisenin ortaçağ yorumlarına pek inanan kalmadı. Kilise de kendi saygınlığı açısından onca insana işkence ve baskı yaptıktan sonra modern fiziği kabullenmeye mecbur oldu.

Şimdi söyleyin, kilisenin saygınlığına kim zarar vermiş oldu? Bilim adamları mı, yoksa hiçbir kanıta dayanmayan akıl dışı yobaz yorumlar mı?

Şimdi aynı şeyler evrim teorisinin başına geliyor, çünkü bu teori farklı türlerin oluşumunu doğa kanunlarıyla açıklıyor. Dini bir çıkar aracı olarak kullanan dinciler de aynı kilisenin ortaçağ yöntemleriyle bu öğretinin halka yayılmaması için ellerinden geleni yapıyorlar. Sanki doğa kanunları Allah'ın kanunları değilmiş gibi!

Hz. Muhammed boşuna dememiş, İslam'da aracı olmamalıdır diye. Dincilikle gerçek İslam'ı karıştırmamak gerekir. Dine bilim adamları değil, halkın cehaletinden yararlanarak dini bir çıkar aracı olarak aracılar, yani dinciler zarar verir. Neden çoğu tarikat reisi para babasıdır, müritlerinden para toplar? Aslında müritlerin de çoğu farkındadır bu işin din değil bir çıkar zinciri olduğunun. Tarikat reisine körü körüne, kanıt manıt aramadan da inanır görünmek bu oyunun kuralıdır.

Bize dürüstlüğü, akılcılığı, dayanışmayı öğütleyen İslam bu değildir. Gerçek İslam'ın ne evrim, ne de başka bir bilimsel teoriyle bir sorunu yoktur.

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

aslında ıstediğimi bulamadım ama ıcınde guzel bılgıler tesekkurler

rabia atbasi 
 25.10.2008 12:48
 

Yaklaşık iki ay önce kendini din alimi diyen birisi ile evrim teorisini tartışdım.Adam en sonunda şunu dedi.Bilimle din çelişirse ben bilimi değil dine yani kuran'a inanırım.Tartışmayı orada noktaladım.Çünkü bugün evirm teorsine savaş açan mantık maalesef bu. Bildikleri dinle çelişiyormu o halde ret et ve en önemlisi çoğu (şüphe duyarım endişesi ile) tartışmaktan kaçınıyor. Üstelik doğrumu arkadaşımız gibi bildikleri çoğu zamanda eksik veya hatalı.

Ali İhsan UĞUZ 
 20.07.2008 22:41
Cevap :
Adam yine bir yerde dürüst davranmis, dini inançlarinin bilimin önünde geldigini açikça söylemis. Uyanik evangelistler ve islamcilar bilimi çarpitarak hakli çikma çabasi içindeler.  23.07.2008 0:04
 

Uygar bakış açılı yazınızdan dolayı kutlarım. Ne yazık ki kötü bir karanlık çağa u dönüşü yapmış dünya. ekonomik palazlanmayı din spekülasyonları çabucak sağlıyor...Yine de anlatmaktan açıklamaktan vazgeçmeyelim... Mutlu yıllar dilerim.

Ezgi Umut 
 31.12.2007 13:33
Cevap :
Yorumunuz için teşekkür ederim.  14.01.2008 23:41
 

Kopernikus'un hakkını yemeyelim lütfen. Batlamyus'un dünya merkezli evren anlayışı Hıristiyanlığın da resmi görüşü idi. O da, dünya evrenin merkezidir, Kilise de, Tanrının bu dünydaki kurumudur şeklindeki tezini, Kopernikus'un dünyanın evrenin merkezi olmasını bırakın sıradan bir gezegen olduğunu göstermesiyle çöktü. Bugün için Katoliklik evrim teorisini kabul etmiştir. Genel bir yoruma gelince; bilim dinleri dikkate almaz, o kendi yolunda ilerler. Ya dinler bilimi dikkte alır mı? Aslında almak istemezler, çünkü inançlar dogmatizme dayanırlar. Kilise niye çöktü? Yani iktidarı kaybetti? Çünkü, söylediği şeyleri bilim yanlışladı. O zaman dogmatizmin gücü biter. İslam'da, bilimin bulgularını, Kuran'da da var diyerek, bilimle uzlaşık olduğu gösterilmeye çalışılıyor, belki İncil'in başına gelen gelmesin diye. Şimdi bir din bilimle iyi geçinmek isteyebilir ama, bir din temel ilkeleriyle birlikte, bilim için, anlamsızdır.

Erdal Aydın 
 30.12.2007 21:55
Cevap :
Evet, katolik kilise nasıl Kopernik'in, Galileo'nun, Newton'un fikirlerinin genel olarak anlaşılması üzerine gezegenlerin yörüngelerini doğa kanunlarıyla açıklayan modern fiziği kabul etmişse, evrim teorisini de kabul etmeye mecbur kalmıştır. Çünkü katolik kilisenin merkezi papalık Avrupa'dadır ve Avrupa'nın ortalama bilimsel eğitim düzeyi artık eski mitolojilerden ve dinlerden gelen efsaneleri kabul edemeyecek kadar yüksektir. Fakat aynı şeyi ABD veya Türkiye için ne yazık ki söyleyemeyiz. Türkiye'de isterseniz yoğun bir dinci kampanyayla halkın çoğunluğunu dünyanın yuvarlak değil, düz olduğuna bile inandırabilirsiniz. Şaka değil, Avrupa'da bile hala dünyanın düz olduğuna inanan, dünyanın yuvarlak olduğunu ileri sürenleri dinsiz imansız gören bazı hristiyan mezhepleri vardır. Her şeyin başı akılcı eğitim. Bunu dinciler de çok iyi biliyor, o yüzden 30 yıldır milli eğitimde kadrolaşıyorlar. Sayın Gül boşuna mı Ankara'ya gelen Suud kralını otelinde ziyarete gitti?  31.12.2007 0:54
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 21
Toplam yorum
: 111
Toplam mesaj
: 43
Ort. okunma sayısı
: 1656
Kayıt tarihi
: 24.08.07
 
 

Adım Mustafa, inanırım sadece kendi aklıma. Makine mühendisiyim, ama başta doğa, İslam kültürü ve po..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster