Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 

11 Ocak '08

 
Kategori
Müzik
Okunma Sayısı
7344
 

Türkiyem, Türkiyem, cennetim - Benim eşsiz Milletim.

Türkiyem, Türkiyem, cennetim -  Benim eşsiz  Milletim.
 

Türkiyem, Türkiyem cennetim. Benim eşsiz Milletim

Yukarıdaki sözler, Türk Sanat Müziğimiz hanımefendi sanatçısı Müşerref Tezcan'ı, Müşerref Tezcan denilince de bu şarkı hatırlanıyor. Ama bu yazımın konusu son dönemlerde yok olma sürecine giren Türk Sanat Müziğimiz.

6 Ocak 2008 Pazar günü gündüz saatlerinde, televizyonda TRT 4. Kanalda bir Türk Sanat Müziği programı vardı. Gece saatlerinde yayınlanmış programın tekrarı. Solist Müşerref Tezcan. Kanallarda gezinirken yakaladığım bu programı bırakamadım, sonuna kadar izledim. İzlerken çok keyif aldım ve gözlerim yaşardı.
Müşerref Tezcan, gerçek bir sanatçı ve gerçek bir hanımefendi. Şelale gibi çağlayan billur gibi bir ses ve olağanüstü güzel bir icra. Açılıp saçılmadan, zıp zıp zıplamadan, kıvır kıvır kıvranmadan.

Bir saate yakın sürede güzel eserleri seslendirdi. Sonunda da meşhur şarkısı Türkiyem ile sonlandırdı programını:
‘ Türkiyem, Türkiyem cennetim. Benim eşsiz milletim ‘’

Önüne gelenin nota bilmeden kendisini müzik sanatçısı diye ilan ettiği, gerçek beste ve güzel melodi özelliklerini taşımayan şarkıların ortalığı doldurduğu bir ortamda, nadir denebilecek bir sanatçı ile bir müzik programı bu.
Özel TV kanallarında varsa yoksa diziler, yarışma programları. Güzel bir müzik programı kalmadı. Türk Sanat Müziği zaten hiç kalmadı.
Popüler müzik her alanı işgal etti. İster doğu, ister batı kökenli olsun.
Güzel melodi özelliklerinden yoksun. Hep aynı besteye farklı sözler.
Ve hatta hip hop denen şarkıdan ziyade yalnızca sözler.
Gerçek bir müzik eserlerinden ziyade, estetik ameliyatlarla durmadan düzelttiği oralarını buralarını sergileyen kadınlar. Bu tür kadınlardan daha çok kalçalarını kıvıran süzgün gözlü erkekler. Ve erkekle kadın arası, ne idiğü belirsiz yaratıklar.
Ve Türk Sanat Müziğimizin bu yaratıkların eline kalması...


Sahi nereye gitti bizim Türk Sanat Müziğimiz...
Nerede gazino salonlarını assolist olarak dolduran o gerçek hanımefendi, beyefendi özelliklerindeki Türk Sanat Müziğinin gerçek sanatkarları.Nerede ortalığı kasıp kavuran, herbiri aylarca dillerden düşmeyen, insana gerçek güzel müzik zevki tattıran, alıp sürükleyen besteler, şarkılar...Aylardır, yıllardır güzel bir beste, güzel bir şarkı ortaya çıkmıyor.Hep nostalji ile idare ediliyor.Türk Sanat Müziğimiz nerede ise tamamen nostalji oldu.Tüm bize özgü değerlerimiz ve güzelliklerimiz gibi, müziğimizi de kaybettik. TRT de olmasa, Türk Sanat Müziğimiz tamamen gitti gider.

Ben müziğimizi özlüyorum,
İstiyorum.
Nerede benim Türk Sanat Müziğim ?

Önerilerine Ekle Beğendiğiniz blogları önerin, herkes okusun.

 
Tıklayın, siz de blog yazarı olun! Aklınızdan geçenleri paylaşın!
 
 

Bir dostım beni uyarmıştı .Türk sanat müziği deyince.Efendim sanat müziği olmazmış.Türk müsikisi olurmuş.Klasik Türk musikisi olurmuş,Türk halk müziği olurmuş.Türk musikisinin sanat musikisi diye bir şey olmazmış.Ama alaturka dersek o da bir tarz.eski makamların yerini ,şimdilerde salla yolla lar aldı .evet özledik alaylıları.Onları TRT de dinleyebiliyoruz.Özel kanallar ise arza göre talep veriyor .Saygılar.

ütopik 
 12.01.2008 17:47
 
Facebook hesabınızla yorum yapın, daha çabuk onaylansın!
 
Toplam blog
: 1593
Toplam yorum
: 2083
Toplam mesaj
: 170
Ort. okunma sayısı
: 1844
Kayıt tarihi
: 18.08.07
 
 

Bir Kur'an sevdalısı, İslamda Kur'an'dan başka referans tanımayan,  amatör bir araştırmacı. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster