Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Ben, Sen ve Biz derken...

Tezer Özlü'nün değindiği gibi, kadın ya da erkek kendi yolunu diğerine göre çizdiğinde hayal kırıklığı çoğu kez kaçınılmaz oluyor. Bu bağlamda, sevdiğimiz kişiyi kendimiz olma halini koruyarak sevebilmeliyiz. Tabii bunu ne kadar başarabilirsek... İzninizle Leo Buscaglia'dan bir alıntı yapmak istiyorum,sevgili profesörümüz konuya ışık tutmuş: "Birbirlerinize yüreklerinizi verin, ama birbirinizin yüreğine sahip çıkmayın, çünkü yalnızca yaşamın eli yüreğinize sahip çıkabilir. Birlikte ayakta durup sevgi tapınağınızın sütunlarını oluşturun, ama tapınağı ayakta tutmak için birbirinize çok fazla yanaşmayın.,ayrı ve bağımsız olarak durun. Meşe ve selvi ağaçları birbirlerinin gölgesinde büyümezler. Hiç bir zaman bir başkasının gölgesinde büyümeyin. Kendi gün ışığınızı kendiniz bulun."

29 Mayıs 2021 14:54
Yarım...Önce Hep Yarım...

Bülent Ayyıldız'ın bahsettiğiniz çalışmasını PDF olarak google'dan bulup okudum.İki yazarın da Tezer Özlü üzerindeki etkileri Yaşamın Ucuna Yolculuk'ta açıkça görülüyor zaten. Konu üzerinde C.G.jung'ın düşüncesine katılıyorum. İntihar=kaçış. Hayatın anlamsızlığına karşı ona bir anlam yükleme çabasından yorgun düşen insanın kaçışı. Tavsiyeniz için teşekkürler.

26 Mayıs 2021 15:41
Yarım...Önce Hep Yarım...

Hayatı da yarım yaşamıyor muyuz Ersin Bey? Tezer Özlü mesela, 43 yaş ölüm için hem erken, hem de bir yarım kalmışlık değil midir? Onun gibi hemen aklıma geliveren O. Veli 36, F.Ferruhzad 32, S.Soysal 40, Oğuz Atay 43 yaşında arkalarında yarım kalmış bir yaşam bırakmadılar mı?Aslında yaşanan sürenin uzun ya da kısa oluşu da yarım kalmışlığın, eksiklik duymanın tek nedeni değil tabii. Ah, şu hiçlik duygusu... Tezer Özlü alıntı yaptığınız kitabın son cümlesini Pavese'nin sözüyle tamamlar: "Ve yaşam yalnız rüzgar, yalnız gökyüzü, yalnız yapraklar ve yalnız bir hiçtir..."

24 Mayıs 2021 15:22
Öte

İnce bir sitem, jilet kesiği bir sızı var satırlarda. Ya da bana öyle geldi... "Bazen sözcükler ne sevmeye, ne yüklenen manaya" yetmese de, iyi ki varlar. Yoksa biz bu satırlardan nasıl haberdar olacaktık? Uzun bir aradan sonra hoş geldiniz.

16 Mart 2021 13:23
Dostlara Özlem...

Umarım hayal ettiğiniz gibi sağlıklı günler yakındır. Yoksa milletçe salgından olmasa da stresten öleceğiz. Sağlıklı ve huzurlu günlere...

02 Aralık 2020 15:59
DÜNYANIN TÜM KİTAPLARINA

Hoş geldiniz. Umarım burayı seversiniz. Eski hali çok daha iyiydi ama yine de birçok blog sitesinden hallice. Raci Hoca'yı ve elbette Cezmi'yi de bekliyoruz yazılarınızda. Kolay gelsin diyorum.

16 Ekim 2020 12:14
BÜYÜKŞEHİR'DE TEMPO

Etrafınıza pozitif enerji saçıyorsunuz... Bu zamanda hala sizin gibi harika düşünceli gençlerin olması ileriye dönük umutlarımı arttırıyor. Sevgiyle kalın.

29 Mayıs 2020 18:58
İÇSEL BİR YOLCULUK

Sevgili Sufi, ben de en çok babamı sevdim, biliyor musun? Ve sanırım aynı ortak paydada ve arayıştayız... Sevgiyle.

16 Mart 2020 13:52
'Öz'ne-Siz 'Sev'İşler

Sev'i üstüne söylenmiş her şeyi severim ben. Özellikle böylesine güzel cümleler kurulmuşsa. Keşke biraz daha yazsaydınız... Sevgiyle.

08 Şubat 2020 17:31
ŞAŞIRMAYACAĞIM

Sevnek böyle bir şey sevgili Sufi. Gideceğini, biteceğini bile bile, hata yapa yapa severiz... En büyük hata, kaybettiğinde, kendinde dolduramayacak kadar boşluk yaratacak bir sevgiyle sevmek zaten. Yazı size mi A.Batman'a mı aitti bilemedim. Ama güzeldi. Sevgiyle kalın.

16 Ocak 2020 12:23
Toplam blog
: 235
Toplam yorum
: 1840
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 2025
Kayıt tarihi
: 26.09.07
 
 

Burada yazarken kim olduğumuzun, ne olduğumuzun bir önemi olmadığını düşünüyorum. Önemli olan yaz..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster