Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Bir Garip Şair: Orhan Veli

40 yillik hatiri olan kahve içimi tadinda çok güzel bir özetleme...Fakat 107. doğum yildonumunde bile boylesi bir anımsanmanin ruhani tadı cok daha fazla...

14 Nisan 2021 11:32
HATIRALAR GETİRDİM SANA

Önümüze sisli bir zamanin içinden ama rengarenk sahnelerle gelen bu hatıralarla anlıyoruz ki BASKA BIR HAYAT MÜMKÜNMÜŞ.Belki şimdilerde de...Alıp başını-herseyin çok daha basit ve huzurlu olabileceği- bir köye yerlesmekle... Ruhunuza ve kaleminize sağlık!

12 Nisan 2021 00:24
Uzun Yaşamak Kişinin Elinde

Beklenmeyen kaza ve belalar hariç tabii ki...

10 Nisan 2021 01:45
Evrenin Sırrı Çözülür

Jale hanim tahminimce şöyle demek istedi sanirim."Makrokosmos" da da "mikrokosmos" da da esas olan kaostur...Ve er ya da geç her şeyin bir sonu var.Buna evren de dahil. Ama hep biri ölürken bir diğeri doğar.

28 Mart 2021 06:24
Evrenin Sırrı Çözülür

Ben sırra sır demem/ Çözül(e)meyecek oldukça/ A'dan Z'ye her şey buna dahil/ Evren'in ki de/ Şairin dediği gibi(ki A.Ilhan)/ Nasıl "sevdaya dahilse ayrılıklar da"!

28 Mart 2021 06:17
COVİD GÜNLÜKLERİ-1. GÜN

Çok geçmiş olsun.Tez zaman içinde şifa diliyor ve buna inanıyorum.Kendinize iyi bakınız.

28 Mart 2021 06:07
Son bir blog!

Haklisiniz.O dönemi yaşadım ve harikaydi. Ben de üç buçuk yıl kadar bir dönem koptum, pandemi ile bir "son blog" yazayım diye döndüm."Birinci son", "ikinci son"...derken bir de baktım 6-7 blog olmuş.Ulke de özellikle de son beş-alti yıl içinde kulturde, sanatta,eğitimde hemen her alanda kaygi, korku ve (oto)sansürün etkisiyle olsa gerek giderek hızlanan bir coraklasma var ve blog'da bundan payını aldı maalesef. Ama yine de umarim ki "son blog" öneriniz ilgi görür ve bir kısmı da benim (ve benzeri durumdaki arkadaşlar)gibi-apoletleri sökülmüş (güvenilir yazarlığı nedensizce elinden alınmış) bir konumda düşük yoğunluklu olarak yazmaya devam eder.Saygi ve selamlarimla.

28 Mart 2021 06:00
Süperberduş' a Saygıyla

Alıştırılip icsellestirdigimiz karmaşık ve kapitalist kent yaşamı nedeniyle içimizden "Ne fantezi bee!" diye bir yanımız haykirsa da bu süper berduş ben de bizim "Mandra filozofu" gibi bir izlenim birakti doğrusu... Onun A.B.D. versiyonu gibi sanki. Ayrica Thoreau'nun sözü gerçekten etkileyiciydi. Kaleminize ve ruhunuza sağlık.

28 Mart 2021 03:06
ilişkiler

Egemen olan kozmik ve küresel kaos ne kadar tanımlamalar yapıp, kurallar, yasalar koyup gelenekler olustursak, özel günler icat etsek bile bu- herseyin özü olan-"kaos" her yerden başını uzatıp her şeye müdahil oluyor. İliskiler de zaman içinde ister istemez bundan nasibini alıyor degerli yazarım. Ayrica not olarak belirteyim ki, 8 Mart'ti,anneler günüydü, 1 Mayis'di vs.icat edilen her özel gün artik kutlanmamaya başladığında amacına ulaşacak, her kutlanis, o alandaki tarihsel sorunlarin devamına işaret edecektir.

28 Mart 2021 02:44
Eskiden Savaşa Karşı Olan Yok

Binlerce yil öncesinin kabile dönemlerinden kalma "savaşma güdüsü" hepimizin beyin kortekslerimizde saklı. Kabile mensubu üyelerini dost, dışındakileri düşman olarak görür! Kabilenin nüfusu artip gıda ve arazi az gelince de o düşman bildiğine saldırır. Bu guduyu saptirip yumuşatmak için mücadele,yarışma, rekabet gerektiren zararsız (spor, olimpiyatlar vb.gibi) adrenalin gerektiren alanlarin çoğaltılması gerekir!(Bu konuda bkz."Yetke ve Birey",Bertrand Russel,Nobel 1950)

28 Mart 2021 01:42
Toplam blog
: 345
Toplam yorum
: 3284
Toplam mesaj
: 251
Ort. okunma sayısı
: 2362
Kayıt tarihi
: 05.10.07
 
 

Samsun/Ladik doğumluyum. Çocukluğum ve ilk gençlik yıllarım babamın görevi gereği ülkemizin Orta ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster
 
 
 
 
 
     
     
     
    "Bir ara insanları anladığımı sandım, sonra sandığımı anladım" S.Freud