Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Milliyet Blog’ta Yazdıklarım

Merhaba uzunca aradan sonra. Hayatın sorumluluklarla akışı birikmiş yaşıyoruz. (anneciğime bakmakla meşgulüm)Nice yazılarınız ve blog'da buluşalım diyorum selamlarımı gönderiyorum.

25 Şubat 2019 01:17
76 yıllık ömrüne, 76 asır sığdıran Prof. Dr. Şadan Gökovalı'yı tanır mısınız?

Şiir de mi sesim vardı. belki oralara geldi, fıslıdaştı üstadım. Şiire heyecan az olur mu? Günler öncesinden . haydi okuyalım. Ben bu şiiri okuyamıyorum!!! heyecan artıyor olmayacak . Okuyamam. Bırakın beni şiirle baş başa. Onu şairi duyguyla yazmış, o ruhu yakalıyorum işte şair yazdığı gibi, dantel gibi ördüğü Şadan hocam için şiiri işte o vakit geldi çattı. Konuklar mı yüzü gülen Vali Yardımcısı, Menteşe Kaymakamı Zeki bey o sade duygusu ile yanlarına Şadan hocamı almışlar. Heyecan sahneye seslerle yükseliyor; Duyulur Karadağlar'dan Kerimoğlu Türküsü, narlı bahçelerden sürgündür Şadan öyküsü...Şairi mi Ayhan Çıkın hocam . Türkiye ekonomisinde bilimsel sıralamada en önde gelen isimlerden. Duygu dolu kalp, Ayhan Çıkın. Şiiri ezbere okudum. Karya yaşama gebe bir afrodit'tir,Arşipel'de derken. Biz bu geniş coğrafyanın toprakların kokusunda , Bitkilerin Aşkı'nda Karya'da doğduk selamlar, sevgiler, özlemler yolluyorum, üstadım. (Yerkesik. Nabide Kılınç) Az kaldı unutacaktım, teşekkürler

27 Haziran 2015 15:26
57 nci Alay, hiç böyle anılmamıştı. Anıtkabirde Ata, sabaha kadar böylesi türkü dinlememişti.

Üstadım bu ne tat, ne coşkulu gerçekçi bir yazı. O gece tüm ulusun, milletin kalbi her daim olduğu gibi orada daha milyonlarca çoğalarak Sevgili Ata'sında attı. Sevgi Ulusun yolunu, milletin yolunu da aydınlatmalı ki, bu millet Ata'sının kalbindeki izleri yaşasın yolu ve önü aydınlık geleceği ferah olsun. Güzel ve yaşanılır, huzurlu ve ferah bir Türkiye'de millet daha bahtiyar yaşasın.(N.K)

30 Nisan 2015 10:57
Soruyoruz: "Bartın'da asırlık evler çöktü çökecek. Tedbir alındı mı? Bu vebal ve utanç kimin olacak?

üyk bir keyfile okudum üstadım yazınızı aynı zamanda hüzünle aynı .dertle. Ev sahipleri ve evler birbirlerinden bıkmışlar değil mi? Şimdi SİT denen şey Muğla'nın da meselesi. Meselesi diyorum sorunu der bir başkası. Muğla'nın o evlerini önce koruma çabalarının gerçekleştirilmesi gerekmiş, yaşamının korunması ve betondan uzak durmak. Öyle ya yazın yanmadan, kışın donmadan durursunuz bu tarihi evlerin içinde. Koruma çabalarının arayışı beraberinde yasal desteklerle sağlanığ SİT ilan edilmesi gerekmiş. Buraya kadar doğru. Ancak bunu yerel yönetimle gerçekleştirmiş Muğla'da. Sit beladır deselerde böyle demek yerine, sonraki yıllar aynı çabaların devlet desteği ile yasalara bağlanıp evlerin kurtulması ve restorasyonu için gerçekleşebilmesi için çok çabalar, proje tasarımları gerçekleşti , kuruldu ancak bir türlü yasal ve sağlam zemine dayatılamadı bu sorun her yer için Bakanlık yetkilerine alınmadı. devlet destekli onarım gerçekleşmeli. Aynı mesele Muğla'nın meselesidir, o nedenle. Ancak kesin inancımdır ki betonlaşmadan kaçmak çabaları SİT . Ancak bu çabalar yasal zemine oturtulup restore edilse ne çok geciken ele alınması gereken bir konudur. Şimdi Bartın'a gelelim; Kültür Müdürü sanırım bu parçadan söz etti. Ancak değil mi ki işin içinde restore için maddi mevzu var vatandaşın da o kadar hem parası yok hem de artık güven duymuyor hele bu iş para ise. Demek ki çekiniyorlar. Bartın'a valilik, belediye el ele verse kaç restorasyon gerçekleşebilir ki? Safranbolu'ya gelince, galiba üstadım Unesco'nun gündemine alınmıştı. Çok sevgive selam binlerce. İyi seneler, nice buluşmaya şu Kalakoğlu, havalar düzelsin programı yapalım artık öz,ledik.(N.K)

08 Ocak 2015 17:14
Efsane Okulun Efsanesi : "Mor Salkımlar"

Üstadım büyük bir heyecan ve zevkle okudum. Laitfe Hanım Köşkü. Mor Salkımlı ev. O güzel çocuğu ne çok anlıyorum. Demek ki iyi okumuş özümsemiş Ata'sını. Öylesine dokunaklı içli hissedip o korkuluklara, merdivenlere eli değimiş midir diye öpmesi. Şu ültimatomu yazdırması Latife Hanım Köşkünden mi üstadım. Biliyorum daha sonra oraya geçti Mustafa Kemal Paşa. Önce karargahının başka bir yerde olduğunu yangın sebebiyle ve Latife Hanımın daveti üzerine daha sonra geçtiğini başka kaynaklar yazmakta. O nedenle hep diyorum ki tarihi yazacak olan dikkatli ve gerçekçi belgelere, görsele dayanarak yaşanan olayların kaleme alındığı tarih yazmak önemli. Pek çok diziler okudum, okumaktan usanmam senelerce. Mustafa Kemal Atatürk ile ilgili dizileri ve Latife Hanımı takip ediyorum. Yazarlar dört gözle beklemekte. Türk tarih Kurumu'ndan çıksa belgeler derhal yazacaklar. O nedenle şimdiye dek ancak Latife Hanımla ilgili yazılanlar sadece ikinci üçüncü şahısların yakın varsayımların diliyle yazıldı.

10 Haziran 2014 17:00
Ört ki, Ölem !

Üstadım büyük bir zevkle okudum. Sizin yazılarınız ise çarpıcı. Çok teşekkürler. Okumak özgürlükten öte yazmak aşk. Her zamanki şen duygularınız, coşkularınız ile. Marmaris'e gelip yine çarpmışsınız kaleminizle. Ört ki ölem, harika. selam, sevgi, saygı ile. Valimiz İsa Küçük beyefendi Halet abla destanı kitabı ile bilimde dev kadın Halet Çambel'e Karatepe'den Gökova'ya samanyolunda yıldızlarla eşlik etti. Gösterim apayrı tat ve etkileyiciydi. Valimize selam, sevgi ve saygılarımı yolluyorum. Halet abla destanı ile Muğla'da izler, Marmaris'te hizmetler bıraktı. Ve bir de Bartın değil mi ki üstadım. Hele Bartın İsa Küçük'le hayat buldu... Sizin gibi ÖRT ki ÖLEM... Asker arkadaşınızı da bulduk. Yaşar Poyraz... Şu Yerkesik meğer eskiden tanışık gibiymişiz, üstadım. Nabide Kılınç. Yerkesik.

20 Mayıs 2014 16:07
Sizin için seçtiğim

Çok teşekkür ederim, Ünal ağabey zahmet etmişsin. Gönlüne sağlık.

12 Şubat 2014 15:20
İzmir'liler, "Halet Abla" ile düşten geleceğe, "masalsı" bir gün yaşadı.

GÜNEŞE YOL KAZIYAN KADIN HALET ÇAMBEL; Daha önce Akyaka'da İsa Küçük'ün kitabından sahnelenen gösterim şiirsel destan "Halet Abla Destanı" Muğla Sanatseverler Derneği tarafından sahne almıştı.Şimdi ise Konak Belediye Başkanı Hakan Tartan'ın öncülük ettiği oyun destan bir başka yapımcı ve devlet sanatçısı Meral Orhonsay'ın ve Celil Yağız'ın sahneye koyduğu gösterim İzmir'de Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi'nde seyiriciye ulaştı.. Büyük ilgi uyandıran destan İzmir'de bir başka ruh ve organizasyonla zenginleşip, çoğalmış. Halet abla Akyaka mimarisinin eşsiz devrimcisi Nail Çakırhan'ın eşi. Halet Çambel Karatepe kazıları ile bilime giden yolun dev arkeologu. Karatepe'den Akyaka'ya bir destan yıldız yıldız yağdı. Yer altındaki uygarlık cennetini yeryüzüne kazıyan Karatepe'ye hayatını adayan, kültürleştiren bilim kadını Halet abla . Güneşe yol kazıyan kadın Halet Çambel.(N.K)

07 Aralık 2013 13:56
Her yol artık, "Roma'ya" çıkmıyor !

Çok keyifli bir yazı. Her yol aşk çıkar. Bartın'ı renklendiren Bartın yangunu sizsiniz ya üstadım .

28 Kasım 2013 16:46
Bir Kadın Valimiz

Müthiş ve yakın, halkına. Biliyorsunuz ki, İlk Kadın Valim Karya'da Lale Aytaman'dı. Sevgili Valim Muğla'ya hareket ve bereket, bolluk getirmişti. Sevgilerimi, selamlarımı yolluyorum.

28 Kasım 2013 16:45
Toplam blog
: 641
Toplam yorum
: 400
Toplam mesaj
: 79
Ort. okunma sayısı
: 518
Kayıt tarihi
: 19.07.08
 
 

Muğla'nın YERKESİK  beldesinde dünyaya gelmişim.  Yöremin o solunacak havasını, coğrafyasını çok ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster