Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
"Bir Zulme Engel Olamıyorsanız Onu Herkese Duyurun!" Çocuklara Dokunmayın Efendiler!!!

Melekler ağlatmasın. Her çiçek birbirine benzemeyecek kadar kusurluydu; ve her çiçek birbirini incitmeyecek kadar masumdu... Çiçeğin masumiyetinden utanıp biraz insan olalım. Çocuklarını şiddetten ve cinsel sömürüden koruyamayan bir toplum vicdanına lanet olsun. Bu iş öyle kestirmeden "idam" diyerek çözülmez. İdam çare olaydı cinayetleri önlerdi. Kendini bilmez sapıklar için ceza elbette olacaktır. Fakat bir yandan yaşam huzurunun temeli geçim kaygısını giderirken şiddet bilincini sıfırlayıcı bir eğitimden geçmemiz gerekiyor. Tüketim medyası da buna göre uyarlanmalıdır. Örneğin oyuncak silahlar toplanmalıdır. Cinsel sapıklar ya hadım edilmeli ya ömür boyu ağır hapse atılmalıdır.

19 Şubat 2018 17:41
Şiirin Güzel Annesi

Şu Türkiye aşkından ne güzel şiir yapmışsınız! Şiirin anası Anadolu'nun sütü helal olsun.

19 Şubat 2018 14:00
Fatih Projesi Rafa mı Kalkıyor?

FATİH devam ettirilmelidir. Bu zaten hemen öğrenciye tablet veya bilgisayar vermekle olacak iş değil. Entegre bir eğitmenlik sistemi. Öğrenci kadar okulun teknolojik alt yapısı ve öğretmenin de hazır edilmesi gerekiyor. Maliyet bence sorun değil. Zorunlu eğitim boyunca her yıl basılan kitap maliyetine yakın olacağı kanısındayım.

19 Şubat 2018 13:50
Dam Üstünde Saksağan, Vur Beline...

Gençliğinde huysuz olanlar yaşlanınca uslanırmış. Kısa saç iyidir. Kadın da olsam saçımı kısa tutarım. Yıkaması, kurutması, taraması ve kapatması çok kolaylaşıyor. Mutfakta da hijyen kolaylığı. Uzun saç erkek cinsini çekmek için bir hiledir. Kısa dönem ilişkilerde işe yarasa da uzun dönemli plan için erkeği sarıp sarmalayıp bağlayacak kadar Rapunzel olmaya da ömür yetmez hani.

19 Şubat 2018 13:40
Ütopya nedir ve nasıl kurulur?

"Binlerce yıldır var olan sistem bu haksızlıkları kendi kendisine üretmektedir. Çünkü anlamsız bir şekilde yönetim yetkileriyle donatılan insanlar akla zarar bir şekilde yönetmek yetmezmiş gibi bir de kendi yasalarını kendi kendine belirlemek gibi ahlaksızca bir kural koyuculuk yetkisiyle de donatılmaktadır." Bu tespit kendi içinde gerçekçi bir "ütopya" yapabilmenin ipuçlarını da saklıyor. Karl Marks'ın yanılgısı toplumu sırf üretim unsurlarıyla yapılandırma hayali oldu. Tüketim unsurlarını da hesaba katmalıdır. Dağdaki çoban ile bağdaki futbolcu temel yaşam tüketim ve haklarında koşulsuz eşit olabilmeli. Yasama-yürütme-yargı kesinlikle özerk yapıya getirilmeli. Her iş bilimsel ehline danışarak toplumsali şleve alınmalıdır. Bu nedenle, çıkartılacak yasa yasanın ilgi alanında uzman kişilerin çalışmasıyla yapılmalıdır. Onay makamı siyasi meclis olabilir tabi.

18 Şubat 2018 14:36
Ekonomi Kanalları 'Keriz Silkelemesi' Oyununun Psikolojik Harekat Ayağı mı?

Finansal araçlarla yapılan emperyalist sömürüye parmak basmanıza sözüm yok. Doğrudur. Sadece uzun vadeli kesin çözüm üzerine yorum yaptım. Yazıdaki tespitte aynıyız. Çözüme dikkat çekmek istedim. Finansal çözüm değindiğiniz sorunu çözmez diyorum. Burada da aynı şeyi söylüyorsak gerçekten de boşuna gevezelik etmişim. Böyle gizli uygarlık sömürüsüne parmak basan yazınızı yeniden kutlarım. Saygılar.

18 Şubat 2018 13:50
Ekonomi Kanalları 'Keriz Silkelemesi' Oyununun Psikolojik Harekat Ayağı mı?

Ben diyorum insan uygarlığı temelden hatalı, siz bana yanıt olarak "finans olmadan ekonomi nasıl üretsin?" sorusunu önüme sürüyorsunuz. Anlatamadığımı çok belli etmişsiniz. Bugünkü finansal sektör kusuru insan uygarlığının temeldeki sömürü rekabetinden besleniyor. İnsan adil paylaşım uygarlığına evrimleşmeden bu kusurunu düzeltemez. Finansal kusurları gene finansal araçlarla düzeltme gayreti sorunu çözmez. Bir sorun sadece kendi içindeki çelişkileri dengelemekle çözülmez. Beslendiği dış kaynakları da arıtmak gerekir. Sorunun aslı finans falan değil; sorunun aslı insan uygarlığının parayı kutsamasıdır.

17 Şubat 2018 18:30
Üç canlı

Güzel; çok güzel! Aşk olsa da ağlatır insanı şair böylesi hüzün yağınca. Teselliyi altın suyuna banmış dünyaya tutunmakta değil de birlikte ağlaşmakta bulanlar gene aşkın merhametiyle kurtulurlar.

17 Şubat 2018 17:55
Âşıklar Şarabı Doldurayım

Can ile canan bileşik kaplar gibidir. Kimi kimle doldurur aşk hiç bilinmez.

17 Şubat 2018 13:30
Ekonomi Kanalları 'Keriz Silkelemesi' Oyununun Psikolojik Harekat Ayağı mı?

Son paragraf çok iyi niyetli bir dilek. Ancak gerçekçi değil. Çünkü finans sektörü emek ve mal sömürüsünün nedeni değil sonucudur. Kusur, insan uygarlığının para istifi üstünde yücelten toplumsal varoluşun öğretilmiş bilincinden kaynaklanıyor. O bilinç üzere insanlar hayattaki en büyük varoluş başarısını herkesten daha zengin olma sanmasıdır. Kapitalizm bu gazla yürütülüyor. Asıl sömürü finans sektöründen çok doğrudan üretim alanında yapılmaktadır. Finansal piyasa da kısa yoldan zengin olma hayali kuran parasal birikimleri iç etme tezgâhıdır.

16 Şubat 2018 18:50
Toplam blog
: 646
Toplam yorum
: 2772
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 772
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster