Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
İnsan, Zulüm, İman, Ramazan

Kuran'ı anlama niyetiyle okumak özgür bilincin önemsemesi gereken bir iştir. Gene de insan uygarlığının içinde dolaşan korkunç melekleri sadece Kuran'ı anlayarak yok edebileceğimizi sanmıyorum. Çünkü tüm dünyayı Kuran ehli Müslüman yapamayız; Tanrı, insanı insanla sınadıkça bu yapılabilir bir şey olmaktan çıkmaktadır. Herkesi iyi Müslüman yapamayız belki de, herkesi iyi insan olmaya eğitip yüreklendirebiliriz. Tüm Müslümanları iyi bir Kuran ehli yapmış olsak bile bu dünya nüfusunun sadece dörtte biri eder. İnançları değiştirmek inandırmaktan bin kat daha zordur. Bu nedenle insan ancak bilimsel fakat vicdan uyarıcı bir eğitim sistematiğiyle daha iyi ve güzel olmaya geliştirilebilir. İnsan inancından dolayı Müslüman olmayı reddedip Kuran'ı inkâr edebilir; ancak kimse bilimsel olup vicdanlı insan yetiştirmeye azimli bir eğitim sistemini reddetmez.

18 Mayıs 2018 11:41
Yağmur ve Gözyaşı

Güzeldi... İki bedenli ruh gibi...

13 Mayıs 2018 11:38
Yanlışlar, tepkiler, tepkisizlikler, zıtlıklar ve zıtlaşmalar...

Çok açık ayrıntıyloa anloapşılır bir yazı. Bazı yanlıpşlara ve haksılzlıklara tepki için doğru yer ve zaman beklenebilir olsa da, doğru gördüğümüze ve haklıya gecik.eden olumlayıcı tepkiyi vermeliyiz.

06 Mayıs 2018 17:53
Yeşil Düşüm

Renklerin coşkusu özellikle bahar aylarında şifacı etkisi yapıyor. Düşlerinizden ve düşüncelerimizden ileri yaşamınız sevdiğniz renklere boyansın.

08 Nisan 2018 11:03
Mihnetsiz Aşk, Aşk Değildir

Ne kaldıysa elimizde onu sevgiyle büyütelim ve saygıyla özgür bırakalım...

20 Mart 2018 19:19
Hastane doktorluğu (hekimliği) zor zanaat...

Dileğinize can içre gönülden katılırım. Bir doktorlara bir öğretmene saygım sevgim sonsuzdur.

17 Mart 2018 16:20
Kendi Var Adı Yok

Çok güzel bir yazı; teşekkürler. Çok değil, 40 yıl öncesi daha da kötüydü. Kadın erkek kahvehanesinin önünden geçemezdi. Şimdi aynı yerde aynı kahvehanede tek tük de olsa kadının oturup çayını içtiğini görmüşlüğüm vardır. Erkeğin zihniyeti de biraz düzelmiş anlaşılan. Dediğiniz gibi sorun kadın sorunu çerçevesinden taşmaktadır; insanlık sorunudur. Kadın erkek birlikteliğiyle çözülebilir bir sorundur. Yasal altyapımız oldukça yeterlidir; artık gelenek görenek ve yaşam biçimlerindeki kusurlu yanlarımızı fark edip düzeltmek kalmıştır.

16 Mart 2018 08:40
Şiirin Güzel Annesi

Valla pek bir güzel demişsiniz. Hayatın acısı da tatlısı da gönlümüzde tanrı misafiri. Fakat dediğiniz gibi ikisini birlikte ağırlayamayız. Bu yüzden acının yasını tutmak sevincin yolunu gözlemek gibidir.

14 Mart 2018 18:51
Keşkeler

Keşkeler insanın kendisini değil de başkasını kurtarabilir bilgiye dönüştürülebilir. Bu yüzden keşke diyenleri can kulağıyla dinlerim; aynı keşkeyi ben de demek zorunda kalmayayım diye.

06 Mart 2018 20:32
Başbakan Avrupa'nın Güvenliğini Biz Sağlıyoruz Dedi, Doğru; Türkiye Avrupa'nın Sınır Karakolu Gibi

Aynı kanıdayım. Avrupa sıkışmayınca bunu hatırlamıyor.

21 Şubat 2018 13:21
Toplam blog
: 610
Toplam yorum
: 2786
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 833
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster