Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Birlikte yaşayamaz mıyız?

Hayvanı kendi doğasında yaşamaya özgür bırakıp da tüm bakım hizmetleri yerine getirilirse ve tabi tuvalet terbiyesi de edindirilmişse ayak sayısı önemli değil, her hayvanla aynı evde yaşanabilir.

22 Aralık 2019 15:11
Erkekler Kokmaya Başladı...

Yanıtınızı okuyunca gördüm ki ben de doğru yazdığım sanısıyla yalış algıya neden olan ifade kullanmışım. "Yanlış olan, tüm Türkiye erkeklerini öyle algılatan anlatımda" demişim ya hani, işte onu bir önceki cümledeki "eskiden erkeklerin daha kibar ve şefkatli" olduğunu söyleyen genel kanıya bağlamayınca sanki tüm Türkiye erkekleri suçlanmış gibi algılanabiliyor. Düzeltme şansım olaydı düzeltirdim; ben de ek yorumla açıklama bari yapayım dedim. Kusura bakmayın.

04 Ekim 2019 10:17
Erkekler Kokmaya Başladı...

Erkeklik raconu gerçekten de çekilmez bir insan davranışıdır. Doğru. Ancak, eskiyle kıyasta bana göre eksik var. Modern ve eğitimli eski şehir erkekleri şimdiki şehir erkeklerinden kart be kat kibar ve şefkatliydiler. bunda yanlış yok. Yanlış tüm Türkiye erkeklerini öyle algılatana anlatımda. Varoşlarda ve yolsuz yordamsız ışıksız köylerde kadın erkek için tam bir mülkiyet hakkıydı. İstediği gibi tasarruf edebilirdi. Kadın erkekten izinsiz ağzını açamaz, erkekten önce asla yatamaz ve erkekten sonra yataktan çıkması da dayak nedeni sayılırdı.

03 Ekim 2019 09:12
Devlet Okulunda Para İstenmesi

güncel bir konu iyi irdelenmiş. Ancak sorun oy verirken düşünmeyele ilişkili değil. Ben kendimi bildim bileli devlet okulları yeni öğrenci kaydında bağış adıyla para isterler. Belki eskiden de oy verirken hata yapıyorduk, çok da emin değilim. Bugünse kayıtlar ikamet adresine göre neredeyse otomatik yapılıyor. Yani hiçbir okul müdürünün bağlı olduğu ikamet mahallinden gelen veliye "bağış yoksa kayıt da yok" deme şansı kalmadı. Evet, para isteniyor amma şantaj yapılamıyor en azından. Bakan da zaten öyle özel sınıflar falan kurulmasını, yani yüksek bağışçıların çocukları için özel sınıf falan açılmasını idari suç saydı; sıkı denetimini de yapıyor. Aslında var ya devlet okullarına veliler yılda ortalama 1000 lira bağış yapsalar hepsi yılda 40 bin ödenen özel okullar ayarına yükselir.

10 Eylül 2019 15:18
Felsefik Şiir

"Seni senden iyi kim tanıyabilir eğerisi ve doğrusuyla?" Çok doğru! Başkalarını tanıyarak akıllı, kendimi tanıyarak bilge oluyorum...

09 Ağustos 2019 15:04
Geldiğimce Giderim

Yüreğine sağlık! Sevdin mi, ayrılık acısını da seveceksin. Geldiği gibi gitmesine ve geldiğin gibi bırakılmaya özgür seveceksin...

09 Ağustos 2019 14:55
Tuzak, ya da Toplumsal İnanç

Geçmiş, bugünün acısıyla geleceğin müjdesini yapar. Emeğine sağlık; İnsanlık adına, toplumsal hafıza insanın bireysel hafızasından daha önemlidir. Toplum hafızasına düşülmüş değerli bir kayıt sayarım.

28 Temmuz 2019 10:31
"Yaşamın Detayları"

Ben aldım. Ağır ağır okumaktayım. Her şeyi bir başına deneyim bilgisi yapacak kadar uzun yaşamayacağım bilincimle başka yaşamların deneyimlerinden çalarım...

22 Temmuz 2019 22:00
Ramazan'ı İnsanlara Sordum

Bence, oruç tutmak maddiyatla ilişkili bir ibadet değil. Tamamen sağlık durumuyla ilişkilidir. Kaldı ki bir sağlık nedeniyle oruç tutmayan inançlı kişi orucunun fidyesini ödeyerek ibadetini yerine getirir. Bu fidye denen şey de öncelikle maddi yetersizlik çeken komşunun hakkıdır. Fidye veremeyecek sağlıksız kişiler de en azından komşusuna bir selem edip hâl hatır sorabilir. Sorun galiba yaşam biçimlerinin bireysel var oluş yeterliğine uyarlanması. Yani, yana yana ancak yalnız yaşamayı yeğlemeye başladık. Şehir çok kalabalık amma sokaklarında herkes kendi yalnızlığını gezdirmekte.

18 Mayıs 2019 13:26
Camilerimiz Dolu Dolu Amma

Hayırlı Ramazanlar, Bizde nedense vakit namazları dışında belli günlerde topluca kılınan namazlara rağbet büyüktür. Cumalar camide farz olduğundan kalabalıktır; Teravih ve bayram ile cenaze namazları da bir tür sosyalleşme geleneği olmuştur.

18 Mayıs 2019 13:15
Toplam blog
: 382
Toplam yorum
: 2803
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 1418
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster