Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Laiklik - Din - Adalet

İyi irdelenmiş. Laiklik özde görülmüştür. Teşekkürler. Bence laikliğe aykırı olan siyasetin dinsel görüş bildirmesi ve hizmet eylemi değildir. Aykırı olan din adamlarının dinsel görüyle siyaset yapmasıdır. Bizim dikkat etmemiz gereken de budur; Din yetkilisi sayılanların, resmi ya da sivil olsun, dinsel görüyle siyaseti biçimlendirip laik devleti teokratik devlete dönüştürme gayretidir. Laik demokraside devlet yöneticilerinin dinsizmiş gibi davranma gereği ve zoru yoktur. Sadece her inanca ve inançsızlığa aynı hizmet sunumu sağlamakla görevlidir. Laikliği biçimsel kavramından çok öz kavramıyla tanımlamaya çalışan değerli bir yazı olmuş.

10 Eylül 2021 20:19
ISTE YETER KI

Cemile Torun adına tıkladığımda sizin yazı başlığı çıkmıştı. Ben de önceki yorumu yanlışlıkla onun adına hitaben yazdım. Onu yok sayalım. Bu yorumda tebrik edeyim sizi. "Yeter ki iste ve sabırla gayrete gel;" zaman her şeyi oldurur. Doğrusu azminize ve sabırlı gayretinize hayran kaldım. Çok güzel bir örnek yaşam yazısı olmuş. Tebrikler!

05 Şubat 2021 14:39
Bilimsel Terapi-Yaşam Koçluğu

Başımıza gelen her şey ne bizim kusurumuzdan ne yeteneğimizdendir. İşte bu gerçeği görmeye yardımcı güzel bir yazı olmuş. Tebrikler! Bize düşen hayatın yaşamsal olgularını bilmeye ve bildiklerimizle kendimize yaşamsal bir anlam biçmeye gayretli olmaktır. Bunun için de birlikte yaşadığımız insanları tanırken kendimizi de onlara gerektiği kadar ancak dürüstçe tanıtmalıyız. Kim kendi anlamını sadece bir kişiye danışarak ve kendini başkalarından saklayarak saptayabilir ki?

18 Kasım 2020 11:02
Hayatın İpuçları-Kendine Göre

Sıkı bir felsefe yapılmış. İnsanın kendini bilmesi, aynen kendiliğini, yani benliğini başka benlerin eleştirisine minnetle görünür edip bilinir yapmasıyla anca olası. “Kimseden üstün olmadığını anlayacak, fakat herkesten farklı olduğunu kavrayacak kadar kendini bilmeyenin bilgeliği yalandır.” Muharrem Soyek * “İnsan, kendi yerini doldurabilecek bir başkasının her zaman bulunabileceğini kabullendiği an bilge olmaya başlamıştır.” Richard Evelyn Byrd) (Vazgeçilmezlik, tanrısal bir niteliktir…)

11 Kasım 2020 18:16
Çılgın projem!

Milliyet Blog dünya gündemine oturabilir... Vazgeçme devam!

14 Eylül 2020 22:48
Yılmaz Güney!

Sanata saygının koşulu olmaz amma sanatçının kişiliği ile sanatı bir tutulmaya.

12 Eylül 2020 06:03
Denemeli Anılar

Arkadaşım Öktem Kalaycıoğlu uyardı. Her ne kadar bu kitap bir otobiyografi olmasa da Darüşşafaka tarihine saygımdan düzeltme gereği duydum. DAÇKALI RUHUM başlığı altında okuldan ayrılışımı konu eden bölümde iki maddi hata yapmışım: 1) Murat Birecik, bizimle birlikte ayrılmamıştı; o lise birde ayrılmış. Benim hafızam bir karmaşa yaşamış anlaşılan. 2) Teodora takma adını Zerrin Kürkçüoğlu’na değil gerçekte Meliha Alagün Öğretmen’imize yakıştırmışız. Kitap, en kısa zamanda düzeltme metniyle güncellenecektir. Haziran 2020.)

23 Temmuz 2020 12:59
Kapılar, kapılar...

Bazı kapılar vardır anahtar deliği bile yoktur. Gönül kapıları onlardan olsa gerek.

27 Ocak 2020 11:18
Birlikte yaşayamaz mıyız?

Hayvanı kendi doğasında yaşamaya özgür bırakıp da tüm bakım hizmetleri yerine getirilirse ve tabi tuvalet terbiyesi de edindirilmişse ayak sayısı önemli değil, her hayvanla aynı evde yaşanabilir.

22 Aralık 2019 15:11
Erkekler Kokmaya Başladı...

Yanıtınızı okuyunca gördüm ki ben de doğru yazdığım sanısıyla yalış algıya neden olan ifade kullanmışım. "Yanlış olan, tüm Türkiye erkeklerini öyle algılatan anlatımda" demişim ya hani, işte onu bir önceki cümledeki "eskiden erkeklerin daha kibar ve şefkatli" olduğunu söyleyen genel kanıya bağlamayınca sanki tüm Türkiye erkekleri suçlanmış gibi algılanabiliyor. Düzeltme şansım olaydı düzeltirdim; ben de ek yorumla açıklama bari yapayım dedim. Kusura bakmayın.

04 Ekim 2019 10:17
Toplam blog
: 367
Toplam yorum
: 2808
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 1653
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster