Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Bilimsel Terapi-Yaşam Koçluğu

Başımıza gelen her şey ne bizim kusurumuzdan ne yeteneğimizdendir. İşte bu gerçeği görmeye yardımcı güzel bir yazı olmuş. Tebrikler! Bize düşen hayatın yaşamsal olgularını bilmeye ve bildiklerimizle kendimize yaşamsal bir anlam biçmeye gayretli olmaktır. Bunun için de birlikte yaşadığımız insanları tanırken kendimizi de onlara gerektiği kadar ancak dürüstçe tanıtmalıyız. Kim kendi anlamını sadece bir kişiye danışarak ve kendini başkalarından saklayarak saptayabilir ki?

18 Kasım 2020 11:02
Hayatın İpuçları-Kendine Göre

Sıkı bir felsefe yapılmış. İnsanın kendini bilmesi, aynen kendiliğini, yani benliğini başka benlerin eleştirisine minnetle görünür edip bilinir yapmasıyla anca olası. “Kimseden üstün olmadığını anlayacak, fakat herkesten farklı olduğunu kavrayacak kadar kendini bilmeyenin bilgeliği yalandır.” Muharrem Soyek * “İnsan, kendi yerini doldurabilecek bir başkasının her zaman bulunabileceğini kabullendiği an bilge olmaya başlamıştır.” Richard Evelyn Byrd) (Vazgeçilmezlik, tanrısal bir niteliktir…)

11 Kasım 2020 18:16
Çılgın projem!

Milliyet Blog dünya gündemine oturabilir... Vazgeçme devam!

14 Eylül 2020 22:48
Yılmaz Güney!

Sanata saygının koşulu olmaz amma sanatçının kişiliği ile sanatı bir tutulmaya.

12 Eylül 2020 06:03
Denemeli Anılar

Arkadaşım Öktem Kalaycıoğlu uyardı. Her ne kadar bu kitap bir otobiyografi olmasa da Darüşşafaka tarihine saygımdan düzeltme gereği duydum. DAÇKALI RUHUM başlığı altında okuldan ayrılışımı konu eden bölümde iki maddi hata yapmışım: 1) Murat Birecik, bizimle birlikte ayrılmamıştı; o lise birde ayrılmış. Benim hafızam bir karmaşa yaşamış anlaşılan. 2) Teodora takma adını Zerrin Kürkçüoğlu’na değil gerçekte Meliha Alagün Öğretmen’imize yakıştırmışız. Kitap, en kısa zamanda düzeltme metniyle güncellenecektir. Haziran 2020.)

23 Temmuz 2020 12:59
Kapılar, kapılar...

Bazı kapılar vardır anahtar deliği bile yoktur. Gönül kapıları onlardan olsa gerek.

27 Ocak 2020 11:18
Birlikte yaşayamaz mıyız?

Hayvanı kendi doğasında yaşamaya özgür bırakıp da tüm bakım hizmetleri yerine getirilirse ve tabi tuvalet terbiyesi de edindirilmişse ayak sayısı önemli değil, her hayvanla aynı evde yaşanabilir.

22 Aralık 2019 15:11
Erkekler Kokmaya Başladı...

Yanıtınızı okuyunca gördüm ki ben de doğru yazdığım sanısıyla yalış algıya neden olan ifade kullanmışım. "Yanlış olan, tüm Türkiye erkeklerini öyle algılatan anlatımda" demişim ya hani, işte onu bir önceki cümledeki "eskiden erkeklerin daha kibar ve şefkatli" olduğunu söyleyen genel kanıya bağlamayınca sanki tüm Türkiye erkekleri suçlanmış gibi algılanabiliyor. Düzeltme şansım olaydı düzeltirdim; ben de ek yorumla açıklama bari yapayım dedim. Kusura bakmayın.

04 Ekim 2019 10:17
Erkekler Kokmaya Başladı...

Erkeklik raconu gerçekten de çekilmez bir insan davranışıdır. Doğru. Ancak, eskiyle kıyasta bana göre eksik var. Modern ve eğitimli eski şehir erkekleri şimdiki şehir erkeklerinden kart be kat kibar ve şefkatliydiler. bunda yanlış yok. Yanlış tüm Türkiye erkeklerini öyle algılatana anlatımda. Varoşlarda ve yolsuz yordamsız ışıksız köylerde kadın erkek için tam bir mülkiyet hakkıydı. İstediği gibi tasarruf edebilirdi. Kadın erkekten izinsiz ağzını açamaz, erkekten önce asla yatamaz ve erkekten sonra yataktan çıkması da dayak nedeni sayılırdı.

03 Ekim 2019 09:12
Devlet Okulunda Para İstenmesi

güncel bir konu iyi irdelenmiş. Ancak sorun oy verirken düşünmeyele ilişkili değil. Ben kendimi bildim bileli devlet okulları yeni öğrenci kaydında bağış adıyla para isterler. Belki eskiden de oy verirken hata yapıyorduk, çok da emin değilim. Bugünse kayıtlar ikamet adresine göre neredeyse otomatik yapılıyor. Yani hiçbir okul müdürünün bağlı olduğu ikamet mahallinden gelen veliye "bağış yoksa kayıt da yok" deme şansı kalmadı. Evet, para isteniyor amma şantaj yapılamıyor en azından. Bakan da zaten öyle özel sınıflar falan kurulmasını, yani yüksek bağışçıların çocukları için özel sınıf falan açılmasını idari suç saydı; sıkı denetimini de yapıyor. Aslında var ya devlet okullarına veliler yılda ortalama 1000 lira bağış yapsalar hepsi yılda 40 bin ödenen özel okullar ayarına yükselir.

10 Eylül 2019 15:18
Toplam blog
: 373
Toplam yorum
: 2807
Toplam mesaj
: 236
Ort. okunma sayısı
: 1586
Kayıt tarihi
: 04.08.08
 
 

Parasız yatılı Darüşşafaka Özel Lisesi'nde iki yılı hazırlık sınıfı olmak üzere yedi buçuk yıl ok..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster