Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Emperyalizm, Kapitalizm, Kemalizm... Bu Kavramlar Daha Çok Su Kaldırır

2.) Eger bir ülkede dinsel ve yönetsel feodalite 21 yy´da bile hala devam ediyorsa, ve bundan kimse rahatsiz bile degilse (liberté, égalité, fraternité) özgürlük, esitlik ve kardeslik hala insa edilememisse, sorun gecmiste degil, dünümüzde, bu günümüzde ve gelecektedir. Ben size bir sey daha sorayim müsadenizle; Degisik zamanlarda yapilan mübadeleler sonucu, mevcut gayri müslim burjuvanin, kücük burjuvanin ülkeyi terk etmesinden sonra, Atatürk´ün en büyük hatasi yerli burjuva olusturma gayreti icine girmesidir. Hatta özel sektöre yerli ucak yapimi icin kredi bile verilmistir. Hatta üretilen ucaklari Menderes hükümeti satin almamis, kurulan fabrika iflas ederek kapatilmistir. Sizin bu konuda ki görüsünüz nedir ögrene bilirmiyim? Yalniz yazacaginiz yazinin ikinci bölümü icin 1929 Büyük Dünya Buhrani´na, o dönemin Ìmparatorluk (Bismarck) Almanya´sin da bile % 300-400´leri bulan enflasyondan ve Osmanlinin son döneminde Galata Bankerleri´nden alinan borclara deginmenizi de öneririm...

08 Kasım 2012 17:14
Emperyalizm, Kapitalizm, Kemalizm... Bu Kavramlar Daha Çok Su Kaldırır

1.) Aslinda fazla sözcük harcamaya gerek yok. O yüzden uzunca bir yoruma da gerek duymuyorum. Yasadiginiz topraklara ne liberalizm ne de sosyalizm 1945´den sonra ugramaz olmustur.Birakin sosyalizmi, liberalizmin bile ilk önce saldirdigi feodal yapidir. Bana sordugunuz sorunun yaniti ise, dinsel ve yönetsel feodal yapinin hala tüm heybetiyle hatta eskisinden daha güclü bir sekilde devam etmesinde gizlidir. Büyük Fransiz Ìhtilali´nde bile Jakobenler´i suclayan zihniyet, sosyalizm gibi, liberalizminde siyasi doktrinin temelini olusturan özgürlük, esitlik ve kardeslik( liberté, égalité, fraternité) kavramlarini malesef sahip cikip savunamaz. O yüzdendir ki oportünistlerin solcu gecindigi, ücretli modern kölelik düzeni olan kapitalizm treninin biletsiz kacak yolculari liberalimsilerin gecmis hakkinda fikir beyan etmesi, aydinlanmanin miladi olan ve yarim yamalak tepeden inme devrimlerle kurulan cumhuriyetten hesap sormalari abesle istigaldir.

08 Kasım 2012 17:07
Emperyalizm, Kapitalizm, Kemalizm... Bu Kavramlar Daha Çok Su Kaldırır

Tipik bir Fikret Baskaya mantigiyla yazilmis bir yazi olarak gördüm yazdiklarinizi. Eksik olan Cumhuriyetin mevcut iktidari zorla ilga edip, devrim degil, darbe yapildigini yazmamissiniz sadece. Ben bir soru sorayim o halde... Osmanlidan kalan borclarin, önceden imparatorluk sinirlari icinde olan, sonradan bagimsizligini kazanan ülkelere Lozan´da Ìsmet Ìnönü´nün gayreti ve girisimleri sonucu paylastirildigini, Makedonya´nin ve Fas´in bu borclari odeyemedigini biliyor musunuz? Eger bu borclar o ülkelere tahakkuk ettirilmeseydi, genc cumhuriyetin altindan kalkmayacagi bir borc yükümlügünün altina girilecegini biliyor musunuz acaba? Ben bunlara da deginmenizi isterdim acikcasi. Hersey yazilmis ama objektif olunamadigi icin, görüldügü gibi degil,görülmesi istendigi bicimde kaleme alinmis. Yazinizin devamininda umarim gözlügünüzü, degistirip objektif gören bir gözlük kullanirsiniz. Düyun-u Umumiye´nin yabancilarin eline gectikten sonraki borc stogunu yazarsaniz sevinirim.

07 Kasım 2012 17:09
Engin Ardıç’ın Şafak Pavey ve CHP’ye çirkin tavrı

Üstadim, ekosistemin devaminda hicbir rolü olmadigi kanitlanan sivrisineklerin dahi yasamaya hakki oldugunu savunan ben, böylelerinin yasamamasi gerekliligini savunuyorum. ( En azindan toplumdan tecrit edilmeliler.) Cünkü bir insanin özgürlügü, digerinin özgürlügünün basladigi, kisilik haklarinin sinirina dayandiginda biter. Kimsenin kimseye hakaret etmeye, dogalligiyla ilgili ahkam kesmeye, yasamin zorla dayattiklarini yüzüne vurmaya hakki yoktur. Bir yazisinda " bu ülkede Kurtulus Savasiyla Canakkale Savasini karistiran, ayni oldugunu zanneden dangalak coktur " diye yazdiginda ona hak dahi vermistim. Cünkü bilgisizlik, insanin kendi eliyle kendini düsürdügü, ici pislik dolu cukurdur ama, her zaman o cukurdan kendisini kurtarma yetisine sahiptir. Fakat sayin Pavey´in durumu, insanliginin ve cesaretinin ona taktigi övünc madalyasidir. Bunu kavrayamayan korkak cikarcilarin, artik bu ülkede toplumu zehirlemesine izin verilmemelidir.

18 Şubat 2012 14:57
Engin Ardıç’ın Şafak Pavey ve CHP’ye çirkin tavrı

Savunmasiz bir kadina dayilanan ve saklandigi kösesinde pusu kuran bu kabadayiyi düelloya davet etmek isterdim. Erkekliginin ve kabadayiliginin kac karis oldugunu ölcmek icin. Safak Pavey gibi dünyanin en güzel ve kusursuz bir kadini icin ölmekte, öldürmekte bana onur verir cünkü. Ama kasimdaki buna deger mi? Ìste o biraz muallakta.

17 Şubat 2012 22:32
Depremin altından kalkamayanlar çareyi Cumhuriyet Bayramı törenlerini iptal etmekte buldular

Varsa bile Immanuel Kant´in “ Sapare aude“ aklini kullanma cesareti göster sözünün bilincine varamayan cok büyük bir toplum kitlesinin oldugunu görmezden gelemeyiz. Karar alicilarin oldugu ve secmenin bireysel tercihinin üzerinde. karar alicilarin kararlarinin dogrudan uygulandigi bir toplumda 1923 ile 2011 yillari arasinda herhangi bir toplumsal aydinlanmadan söz etmek abesle istigal olur. Son söz olarak sosyolojik bir gercegi yazmak istiyorum. Askeri rejimler icin, daha dogrusu baskici rejimler icin dinsel bilgiler, sanayi rejimleri icinse teknik bilgilerin kullanilmasi gerekliligi sosyolojik bir gercektir. Bilgi kullanim kapasitesi bir toplumun nerede oldugunun göstergesidir. Bu konuda bir yazi bile yazmistim ama blogda yayinlamayi gereksiz gördüm. Sevgilerimle... Olmayan cumhuriyetin bayrami yinede kutlu olsun diyeyim bari... Adet yerini bulamazsa sen tarif edersin artik... (:-))

31 Ekim 2011 16:35
Depremin altından kalkamayanlar çareyi Cumhuriyet Bayramı törenlerini iptal etmekte buldular

Olmayan cumhuriyetin, daha dogrusu 1950´den sonra bilincli sekilde adim adim ici bosaltilan cumhuriyetin bayramini kutlamak gereksiz diye düsünüyorum. Biz bu cumhuriyeti, toplumun her kesiminin onayini alarak kurmadigimiz icin, daha dogrusu tepeden inme devrimlerle (bir hak edis söz konusu degil) zoraki bir kabullenis oldugundan, ben zaten istemsiz kutlanmasina karsiydim. Cünkü eger bir halk, hak ederek elde ettiklerinin farkina varirsa onun degerini bilir. Atatürkün putlastirilmasindan dem vuran, saygi durusunu sap gibi durmak olarak niteleyen, yine, Atatürk´ün devrim degil darbe yaptigini söyleyen, sonrada kendini devrimci aydin statüsünde gören oportünistlerin harman oldugu bir cografyada bagimsizligin anlami yoktur. Aslinda sevgili Aynur; dinsel ve yönetsel feodaliteyle yillardir kol kola yürüyenlerden, birak solcu, liberal bile olmaz. Cünkü liberalizmin bile ilk önce saldirdigi feodal yapidir. Oysa Türkiye´de birey olma bilincine sahip ve o erinci benimseyerek özümseyebilen var mi

31 Ekim 2011 16:34
Araftan Med Cezir Manzaraları

Bizlere demli bir siir okuttugunuz icin tesekkürler. Bir siir ikindisi demlenirken gözlerimizde gurup vakti... Degisik kalibreli anlamlar denemeliyiz anlamsizliklarimiza... Mutlaka kendi anlamsizligimiza uyacak bir anlam buluruz. Dogru yerde duraganliga cipa atip beklemektense... Yanlislikta olsa, yol almak cok daha anlamlidir bence... Kavustugunuz kendi cennetinizde yolunuz mutluluga olsun diyorum ve Almanya´dan Ìzmir´e sevgi ve selamlari yolluyorum. Selam söyleyin Ìzmir´e benden...

17 Haziran 2011 02:34
Sandığın şifresi gözbağı...

Sayin Tüfekci Türkiye´de yaklasik 4 milyon asgari ücretli var. Yine yaklasik olarak ,9 milyon 288 bin emekli sayisi mevcut. Bu durumda kendilerine verilen 600 lira asgari ücretle ve kendilerine ödenen 600 ila 800 lira arasi emekli ayligindan saniyorum herkes memnun. Asgari ücretlinin 2002 yilinda ki asgari ücretiyle satin aldigi ekmek sayisinin 2011 yilinda ki ekmek sayisindan 300 adet fazla oldugunun hesabini yapamiyorsa daha dogrusu yasamin idamesi icin önemli olan ekonomik durum degilse söylenen her söz, yazilan her satir abesle istigalden öte bir girisim olacaktir. Allah memurlarin, iscilerin ve emeklilerin tadini bozmasin, ayliklarinin alim gücü 2002 yilindan daha da azasin diyelim ve artik matematigin bile bizim toplumumuzda yalan söyler oldugunun altini cizelim yeter.

14 Haziran 2011 19:38
AKP'nin açık ara galibiyetine yorum !!!

Uzun uzun yazmaya, sosyolojik ve psikolojik nedenler siralamaya gerek yok efendim. 1. Cumhuriyetin finalindeyiz malesef. Buraya yorum yazan yorumcular bile bidon kafa, göbegini kasiyan adam betimlemelerine taktiklari kadar "Ananida al git " sözüne taksalardi sonuc % 50 olmazdi. Unutmayin efendim, bizler kabadayilara saygi göstererek onlari kutsayan ve onurlandiran milletiz. Oysa kabadayilik = magandaliktir. Yalniz maganda olunca kötü, kabadayi olunca iyidir. Birde statüko ve muhafazakar sözcüklerinin anlamini bilmeyiz. Statükocu olunca kötü ama muhafazakar olunca iyidir. Yine muhafazakar = statükodur. Bizler bilmedigimizin farkindaligina vardigimiz an önce ögrenmeyi ögrenecegiz. Ögrenmeyi ögrenmeyen bilmediginin farkina varamaz cünkü. Sevgilerimle efendim...

14 Haziran 2011 13:05
Toplam blog
: 50
Toplam yorum
: 174
Toplam mesaj
: 29
Ort. okunma sayısı
: 878
Kayıt tarihi
: 06.10.08
 
 

İzmir ili Torbalı ilçesi Karakuyu beldesi doğumluyum. İktisat fakültesi 2.sınıf terkim. 18 yıldır Al..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster