Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Klasik bir farsa klasik bir yorum… ‘İkinin Biri’

oyun komikti, özellikle noel crismas bir harikaydı :) tüm oyunucları kutluyorum.

08 Ocak 2010 23:53
Sigaranın dumanı burnundan gelir inşallah

...böyle bi temenninin ardından muhtemelen zaten zar zor iş yapan adamcağızın yetmiyomuş gibi para cezası ödemek zorunda kalmamak için de böyle acı bir durumla karşılaşmış olması daha gerçekçi geliyor. zaten şöyle bişey de var ki yurdum insanının yaşama şevkinin ne acı ki pek de iç açıcı olmadığını yüzlerine bakarak (kim zaman kendi yüzümüzden de okunur bu) okuduğumuz günümüzde sigara ya da alkolle derdine deva bulmaya çalışması da maalesef doğal :( cafe, restoran vs neresi olursa olsun içilen ya da içilmeyen bölüm düzenlemesi yapmak ne kadar zordur bilemem ama kahvehanelerin sigarayla özdeş olduğu düşünülürse buralarda serbest bırakılmasından da daha doğal bişey olmasa gerek..

06 Ocak 2010 20:05
Sigaranın dumanı burnundan gelir inşallah

sigaradan rahatsızlık duyan biri olarak bu konuda düşüncelerimi paylaşmak istiyorum. Günümüz kahve kültürünün ve buradaki kahvehane sahibinin tutumuna gelmeden önce, bilinen o ki ilk olarak Yemenden getirilerek saraylarımıza giren, ardından kahvecibaşılık gibi bir rütbenin de doğmasına sebep olan kahve ve sonrasında gelişen kahve kültürü incelendiğinde kahvehanelerin bugüne kıyasla daha kültürel mekanlar olduklarını(kitap ve tavla iç içe)tarih sayfalarından okumak mümkün. Kültür değerlerimizden Sait Faik incelendiğinde de, hikayelerinde kahvehanelerle ilgili hoş tespitler yaptığı görülebiilir. Günümüzde ise içerisinde kitap okunan bir kahvehanenin varlığından şahsen ben şimdiye dek haberdar değilim. Konuya gelirsek belirttiğiniz kimi mekanlarda sahiden sigaraya izin veriliyorsa bu korkunç bi anomalidir. Cafe kavramının da pek iç açıcı olmadığını da düşünürsek kahvehane sahibi, burada en doğal hak olan "temiz hava soluma hakkı" nı savunarak çağdaş bi tutum sergilemiş gibi geliyor bana.

06 Ocak 2010 18:29
Sembollerin Sırrı

özellikle modern edebiyatta yabancı yazarların da sıkça işlediği konulardan biri olarak semboller günümüzde meraklılarının epey ilgisni çekiyordur. ben de detaylı inceleme fırsatını henüz bulamadığım bu konuya gösterdiğiniz ilgi için öncelikle tebrik etmek istiyorum sizi. bu anlamda literatürde "dictionary of symbols" adlı bir kitap olduğunu biliyorum. (bu kitabı bi elime geçirsem başka şey istemiyorum ya o da ayrı) Son bişey daha, örnek olarak bir iki sembolden de bahsedeceğiniz devam niteliğinde yazınızı okumayı isterim. kolay gelsin.

05 Ocak 2010 16:58
Yahşi Batı, bir kovboy filmi

eskiden beri türk sinemasına baktığımızda çok içten çabalarla tarihi filmler çekildiğini görebiliyoruz ve o zamanın yapımcılarının mecburen eldeki kısıtlı imkanlarla ellerinden geleni yapmaya çalıştıklarına inanmak istiyorum. günümüzde ise teknolojik imkanların erişemeyeceği uç noktalar yok denecek kadar azalıyor. hatırlarsınız, başrolerinde tom cruseun oynadığı son samuray isimli bir film vardı. onu izlediğimde samurayların kıyafetlerinden hayatlarına yansıyan asalete hayran kalmıştım. o ne muhteşem el işi işlemeler ve ne muazzam bir görsel şölen... sonrasında ise neden bizim tarihi filmlerimiz detaylarıyla bu derece hafızalara kazınmıyor diye hayıflandığım da olmadı değil. ancak son yıllarda yayınlanan yakın tarihe dayalı diziler bu anlamda başarılı çalışmalar olma yönünde ilerliyor diye düşünüyorum. Zirvede ise özellikle arog'daki ilk çağ görünümleri ve son olarak yahşi batı'daki görsel şölenle cem yılmaz gerçekten de yahşi işlerin adamı olduğunu bir kez daha gözler önüne seriyor.

05 Ocak 2010 14:53
Ya şimdi ya hiç... Oray Eğin

sırf talksov yapmış olmak için bu derece tahammül edilemez bi programı Uğur dündar gibi çok saygın ve ülkemizin en önemli değerlerinden biri konumundaki bir kişinin de bulunduğu kanala yakıştıramadım.

06 Aralık 2009 13:32
Toplam blog
: 18
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 9
Ort. okunma sayısı
: 845
Kayıt tarihi
: 18.01.09
 
 

Üniversitede Sanat Tarihi eğitimi, Fotoğraf meraklısı, Yazma heveslisi. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster