Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Başbuğ'un tutukluluğu geri alınabilir mi?

Yorum değil, yazıma ilave: Bunca zaman geçti İlker Başbuğ ve birçok aydının, laik demokratik cumhuriyetten yana olanların yıllardır hapsedildiğini görüyoruz. Soru: Halk ne yapabilir? Ana muhalefet ne yapıyor? Birinci soruya bu yazıyı okuyan sizler yanıy bukun ve yazın. İkinci soruya ben yanıt vereceğim: Ana muhalefet AKP'nin peşine takılmak istiyor; ama AKP izin vermiyor... Yeni CHP sanıyor ki bir kesime göz kırparak oy toplayacak;ama benim ve benim gibi düşünen on binlerin oyunu alamayacak! Yeter artık! Yarın 8 Nisan halk Silivri'de olacak... Türkiye'de demokrasi yoksa Kürt'e sunulan açılımın amacı başkadır! Silivri bu gerçekten uzak ve farklı değildir. Bu acıdan Türkler de Kürtlerde uyanmalı: Birileri sizi kandırıyor!

07 Nisan 2013 23:20
%99, %1'den büyüktür ama...

2001 krizinde Ecevit Başkanlığındaki hükumetin uyguladığı,Kemal Derviş'in hazırladığı ekonomik / finansal tedbirler / politikalar "SOSYAL POLİTİKALAR" kavramıyla ifade edilemez kanısındayım. Emekçiyi, emekliyi, dar gelirliyi ezip geçen; kapitali rahatlatan; emperyalist kapitalden yana olan bir politika idi.. Örnek: Gelir vergisine dokunmadan her yönden tüketim vergilerine / vasıtalı vergilere bindirmek sosyal politikalar mıydı? Yoksa sermayeyi rahatlatma uygulaması mıydı? Dünya Bankası ve IMF sermayeyi mi gözetir; eve bir ekmek götürme güçlüğünde olan fukarayı mı? Acaba niçin geçici bir süre için dahi olsa gelir vergisi ile kurumlar vergisi taban ve dilimler arası oranlar yüzde bir bile olsa yükseltilmedi; KDV'ler arttı, özel tüketim vergileri icat edildi ve şimdi de pırlantada KDV sıfır, ekmek de KDV sıfır mı? Son örnekte bir terslik yok mu?

15 Şubat 2012 17:32
Başbuğ'un tutukluluğu geri alınabilir mi?

Bağımsız yargı varsa saygımız elbette sonsuzdur! Başbuğun tutuklanmasından bir gün önce Ankara'da Kuvvet Komutanları trafiğini izliyoruz... Tabii, rastlantı!.?. Anayasanın 148 inci maddesi, Genel Kurmay Başkanlarının (emekli de olsa fark etmez.)YÜCE DİVANDA yargılanabileceklerini hükme bağlamıştır. Bu anayasa hükmünün aması falan yoktur. Cumhurbaşkanını, Başbakanı nasıl bir savcı sorguya çekemezse Genel Kurmay Başkanlarını da sorguya çekemez. Çünkü orgeneraller sıradan devlet memuru değillerdir. Kaldı ki sıradan bir devlet memuru hakkında savcılıkça işlem yapılabilmesi atamaya yetkili amirinin yazılı iznine bağlıdır.

08 Ocak 2012 18:51
Durgun/ su

Şiiri sevdim, doğadan bir kare olan resmin neresi olduğunu merak ettim. Belki okursunuz: http://kirmizidegirmen.azbuz.com/blog/yazi/oku/5000000013127234/Utandım%20Doğadan

27 Aralık 2011 19:30
Mecazları çözebilmek

"Mecazları Çözebilmek" yazısı, konusu itibariyle ilginç, benim gibi mesleği felsefe olmayıp felsefeyi insan beyninin dinamiği olarak görenler için dikkatle okunulması gerekli bir yazı... Yazının bütünü için değil, bir fıkrası için farklı düşünüyorum: "Bilimle dinin aynı gerçeği desteklediği" ifade ediliyor. Kuşku üzerinde duralım: Bilim; kuşku ile doğar, kuşku ile gelişir. Din; kuşku ile doğmaz, kuşku ile gelişmez. Bilim tartışmaya dayanır; din tebliğ ve kabule dayanır. Kuşkularla bilim anlatıla bilinir; fakat din kuşkularla açıklanamaz, anlatılamaz. Bu taktirde; bilimle dinin hiçbir konuda aynı gerçeği desteklemesi olanaksızdır. Esasen bilim için gerçek başkadır, din için gerçek başkadır. Bilim ile din arasındaki çatışma buradan kaynaklanır.

27 Aralık 2011 19:11
Küçük bir kaçamak

Çok hoş bir anı.. Şerefe diyeceğin daha güzel günlerin ve dostları olmasını dilerim.

20 Aralık 2011 19:08
Tema'nın Yuvarlak Çay zaferi

Hem doğa sever ve hem de o yöre insanı olarak mutluluk duydum. Emeği geçen tüm halkımızı kutluyorum; selam ve saygılarımı sunuyorum.

19 Aralık 2011 16:08
Ney aşkına döneriz

Cevaba cevap: Duyamadığınız belli; daha doğrusu anlamadığınız belli! Şahsınız hewdef alınmadı. Ben, NEY'e , TASAVVUF'a karşı, Mevlana'ya karşı bir duruş sergilemedim: Oluşturulan hikayenin malzemesini eleştirdim. Eleştirilere tahammüllü olmak gerekli... Mevlana düşünce dünyası da önemli ve saygın kültürümüzdür; Yunus Emre düşünce dünyası da saygın kültürümüzdür. Mevlana'yı da Yunus Emre'yi de özümsemek olgun beyinlerin işidir.

19 Aralık 2011 16:02
Ney aşkına döneriz

NEY'in öyküsünü okuyacağım diye başladım okumaya; maalesef, Yunan antik öykülerinden iki önemli alıntıyla oluşturulmuş bir hikâye okudum... Yunus Emre, dergaha hep dümdüz odunlar taşırmış ve söylediği her sözü ve dizelerini dosdoğru, açık, net, evirim çevirmeden söylermiş... İşte, Yunus Emre gibi olmak gerekli! Bu yazdıklarım için kimse kusura bakmasın.

18 Aralık 2011 19:28
Toplam blog
: 34
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 4
Ort. okunma sayısı
: 323
Kayıt tarihi
: 30.04.09
 
 

Bir kamu kurumu yönetim kademesinden emekliyim. Yazı dünyam gençliğimden bu yana sürer, bu kapsam..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster