Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Demokrasi ve İktidar Nedir?

Bu makalenin önemi gün geçtikçe daha da artıyor.Çünkü günümüzdeki olaylara, demokrasi-iktidar ilişkisine baktığımızda, ülkemizdeki demokrasinin pek de gerçek anlamda uygulanmadığını, iktidar-suç örgütü-tarikat ilişkilerinin iktidarın iktidar olması ve iktidarını korumasında ne denli etkin rol oynadığını Suç Örgütü Lideri Sedat Peker'in yayınladığı videolardan, TV'lerdeki tartışma ve yorumlardan anlıyoruz. Eğer bir iktidar iktidarını sürdürmesi ve ayakta kalabilmesi için herhangi bir suç örgütü ve yasal olmayan tarikatlarla ilişki kuruyorsa, orada demokrasinin birinci koşulu olan halk egemenliği ve eşitlikten söz edilemez!Suç örgütünün devlet bürokrasisi ve finans kaynakları ile ilgili açıklamaları üzerine yasal işlem yapılamıyorsa, o devlette çürüme ve kokuşma başlamış demektir. Eğer demokratik bir cumhuriyet isek, "yasama, yürütme ve yargı" erklerinin tam anlamıyla, kimseden korkmadan görev ve sorumluluklarını yerine getirmesi gerekir. Demokrasinin toplum bilimsel anlamı budur!

08 Haziran 2021 16:00
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Neden Birleştirilemez?

16 Temmuz 2018'de bu sütunda " Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı neden birleştirilemez?" başlıklı bir değerlendirme ve eleştiri makalesi yazmıştım ama hiç kimsenin dikkatini çekmediğini, bir sosyolog olarak hayretle izlemiştim. Aradan 3 yıla yakın( 2 yıl, 8 ay, 5 gün) bir zaman geçmiş ve yaptığım, dikkat çekmeyen yorum ve eleştirimde haklı çıktığım bugün anlaşılmıştır. O günlerde Cumhurbaşkanlığı Hükumet Sistemi'ne uygun olduğu düşünülerek birleştirilen Aile Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, bugün yani 21 Nisan 2021'de yeniden ikiye bölünerek Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı olarak eski şekline dönüştürülmüşlerdir. Bence bu karar çok isabetli olmuş ama atamalar yine eleştirmeye açıktır. Çünkü bana göre Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı'na, bir avukatın yerine akademik kariyeri olan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığına atanan sosyoloğun getirilmesi, bu bakanlığın yapısı, işlevi ve kurumları açısından daha yerinde ve nesnel olurdu! Umarız, aile ve sorunlarıyla ligli etkin kararlar alınır, uygulamalar yapılır ve her gün birkaç kadının erkeklerce öldürülmesine tanık olmayız..

21 Nisan 2021 15:16
Yaşar Kemal: "Kültür bitince insanlık biter"

BU DÜNYADAN BİR 'YAŞAR KEMAL'GELİP GEÇTİ! Bugün Türk Edebiyatının büyük ustası, çınarı romancı, öykücü,çok iyi gözlemci, halkbilimci Yaşar Kemal'in ölümünün 6. yılı.O'nu 28 Şubat 2015'te kaybetmemiz üzerine, "Kültür biterse insanlık biter" çok anlamlı sözleri üzerine yazdığım makaleyi Milliyet Blog'umda paylaşmıştım.Elbette hepimiz, tüm insanlar, tüm canlılar ölümlüyüz! İnsan, tüm canlılar gibi doğar, büyür, yaşam kurar ve sonunda ölür. Bu süreçten kaçış yoktur..Mademki dünyaya geldik, onun hakkını vererek ölmeliyiz. İşte büyük yazın ustası Yaşar Kemal bu hakkı verenlerin başında gelmektedir. Cenazesi bile bir halk kahramanı, halk bilgesi olduğunu gösteriyordu. Yaşar Kemal yapıtlarıyla, söylemleriyle, insanca davranışlarıyla halkın gönlünde yer etmiş; Nobel'ini halktan almış bir Anadolu aşığıdır. Gençlerimiz, geçmiş kültürümüzü, köy yaşamını, emeği, yokluğu, yoksulluğu anlamaları için Yaşar Kemali ve yapıtlarını açıp okumalı!Yoksa kültürlü olamazlar!Saygı ve rahmetle anıyoruz.

28 Şubat 2021 12:59
Doğan Cüceloğlu'nun Ardından

Doğan Cüceloğlu( 1938-2021): Çok değerli insan ve toplum psikoloğu idi.İnsan davranışını anlamaya ve anlatmaya çalıştı ömrü boyunca. Dürüsttü, alçak gönüllüydü,çalışkandı, bilimi kendi çıkarı için değil toplum yararına kullanıyordu. Onun derdi insanı ve ruhsal sorunlarını anlayıp toplumun daha mutlu ve biz olmasını sağlamaktı. Onlarca bilimsel makale ve kitap yazmıştı. Geriye bunları bıraktı ve elim bir kaza sonucu bu dünyadan göçtü.Gidişi ani ve erken oldu! Rahmeti bol, mekanı güleç yüzü gibi aydınlık olsun..Görevini yapmanın huzuru içinde sonsuza dek rahat uyusun..

17 Şubat 2021 14:04
Bozkurt Güvenç’in Ardından…

Bozkurt Güvenç'in 2. ölüm yılında onu, çocukları, yetiştirdiği öğrencileri ve sevenler İstanbul Beykent Üniversitesi Sosyoloji bölümünde "Bozkurt Güvenç ve Sosyal Bilimler: Yaşamak ve yazmak üzerine hotlar" başlığı altında düzenledikleri etkinlikle andılar ve bu etkinlik ZOOM üzerinden gerçekleştirildi. Beykent Üniversitesi Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof.Dr. Akile Gürsoy'un önderliğinde yapılan bu toplantıyı ben de zoom üzerinden izledim. Peşinen vurgulamak isterim ki "ölümlü" olan insanın arkasından yapılan bu gibi etkinlikler, bilime ve konuya ilgi duyanlar için çok yararlı oldu. Çocuklarının bir bilim insanı, bir insanbilimci olan babaları hakkında konuşmaları, otobiyografisini ve özelliklerini anlatmaları çok ilginçti. Derslerine girdiği, akademik süreçlerinde birlikte oldukları hocalarını, tüm yönleriyle anlatmaları geleceğin antropologları, sosyologları, sosyal bilimcilerine ışık tutacak ipuçlarını ve nasıl antropolog olunması gerektiğini gösterdi...

12 Aralık 2020 14:08
Sedat Veyis örnek ve Türk Halkbilimi

Ölümünün 40. yılında Sedat Veyis Örnek'i saygı ve minnetle anıyoruz. O, etnoloji, halkbilim(folklor) alanında gerçekten bir ekol niteliğinde, bilim tarihi ve literatüründe yer alacak olan yapıtlar bırakmıştır. Yalnız, bilip bilmeden onu ve yapıtlarını "halk edebiyatı" ve halk edebiyatçılarıyla karıştırmak çok büyük bir hatadır. O halk edebiyatçısı değil bir etnolog, bir halkbilimcidir. Her şeyden önce bilimle, bilimsel araştırma ile halk edebiyatını yanyana koyamazsınız. Ayrıca "antropolojik folklor" diye de bir kavram yoktur. Bu yanlış bir tanımlama, uyduruk bir kavramdır. Böyle bir kavram olsaydı, Örnek 'Etnoloji Sözlüğü/1971)' de böyle bir kavramı tanımlardı!. Gerçekten Sedat Veyis Örnek, örnek alınmalı, yapıtları satır satır okunmalı ve bu alandaki gençler, uzmanlar onu ve eserlerini tartışmanın ötesinde yeni araştırmalar yapmalı, yeni yapıtlar üretmelidirler ki Örnek hocamızın hakkı ödenebilsin! Ölümünün 40.yılında onu minnet ve saygıyla yeniden anıyoruz..

27 Kasım 2020 17:35
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 9
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 259
Kayıt tarihi
: 27.03.13
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Antropoloji (Sosyal Antropoloji) mezunu 1971; F..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster
 
 
 
 
 
     
     
     
    "Söylemek yetmez, durdurmak gerek!" başlıklı blog yazım neden sayfamda yayınlanmadı?