Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Tekinsiz bir gece, dört idam

Cumhuriyet tarihi bir yerde Türkiye aydınının, devrimcisinin cezaevi anılarının ve ölüm karşısından bile inançlarından taviz vermeden onurlu duruşu gösterebilen insanlarının inandıkları değerler için savaşımlarının tarihidir. Sanırım bu 'bir yerde' kurtuluş savaşı öncesinden bu yana Türkiye halkının aydınlık gelecek kavgasının destanıdır. Selam olsun o hikayenin bütün kahramanlarına. Selam olsun celladının gözlerinde korkunun eserini göremediği korkusuzca inandıkları dava için canını veren yiğit insanlara. Onların kavgasının bir parçası olmaktan her zaman onur duydum. Öykülerimin çoğunda o yaşamların içinden kimi yaşanmışlıkları yansıtmaya çalışırım. Çünkü benim için Türkiye gençliğinin geleceğine bıraktığı en onurlu mirastır o anılar. Yazdıklarınız bende bu duygu ve düşünceleri uyandırdı; paylaşmak istedim.

29 Ocak 2015 05:59
Mustafa Kemal’e çeşitli saldırılar üzerine bazı düşünceler

Merhaba Vildan Hanım. Az önce durumumda On Kasımla ilgili bir anımı paylaşıp Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla selamladım. Bugün On Kasım Atatürk adını kullanıp Türkiye Halkına onca zulüm yapanları veya Cumhuriyetin kuruluş yıllarının özellikle sonlarına doğru Dersimde Kürt Halkına yapılan katliamı gösterip Mustafa Kemal'e saldırmak isteyenlere inat Kurtuluş Savaşının büyün önderi bugün hala hiç karşılıksız Türkiye Halkının büyük çoğunluğunun gönlünde saygı ve sevgiyle yer alan Kurtuluş Savaşının önderi ve Cumhuriyetin Kurucusu Mustafa Kemal Atatürk'ü saygıyla selamlarken benzer kaygıları ve düşünceyi barındıran yazının için sizi de kutluyorum. Yazınızı çok beğendim.

10 Kasım 2014 12:24
Mustafa Kemal’e çeşitli saldırılar üzerine bazı düşünceler

sayfama düşen yorumlardan çıkardığım; özellikle seksen öncesi siyasi yelpazenin bir tarafında yer alanlar o yıllarda "Kemalist algının etki alanına girdikleri için" çok derin bir mahcubiyet ve pişmanlık yaşıyor gibiler. Atmış dört yaşındayım. İyi kötü kitap okumuşluğum, araştırmışlığım ve seksen öncesi kimi demokratik örgütlenmelerde çalışmalara katılmışlığım da var. Ama "Kemalist algı" ne ifade ediliyor anlamış değilim. Eğer "Kemalist algıdan" anlatılmak istenen bugün sıkça söylenen "Atatürkçülük veya Kemalizm" ise; algı yaratacak öyle bir ideolojinin varlığına hiç bir dönem inanmadım. Yok eğer "Kemalist algıdan" kasıt Mustafa Kemal'in başını çektiği 'özellikle' kurtuluş savaşı ve o sürecin etkileriyse; o 'algı' gerçekten çok özeldir ve adına 'kurtuluş savaşı' denen bir süreçte halkın güven duyduğu bir önderle kendi gerçekliği içinde yer almasının ifadesidir. Bugün adına çözüm süreci denen sürecin; daha doğrusu özellikle son zamanda yoğunlaşan ve Kobane ile somutlaşan sürecin doğru an

26 Ekim 2014 06:56
Öykülerle yolculuk (on ikinci bölüm)

Bir süreden beri Milliyet blogda yazılarımı paylaşıyorum. Gördüğüm bütün yazılarımın az veya çok her gün okunduğu. Bu durum beni ziyadesiyle mutlu ediyor. Bu nedenle Milliyet Blog ve okurlarına çok teşekkür ederim.

08 Temmuz 2014 12:59
Öykülerle yolculuk (onuncu bölüm)

Evet yeni başladım yazmaya. Geçmişten özlemimdi yazmak. Bir bir sohbet sırasında yaşanmış anekdotu dinleyince onu öyküleştirdim. Çevremde beğenenler çok olunca devam ettim. Zor bir hastalığım var. Yazark o hastalığı yeneceğimi düşünüyorum

01 Temmuz 2014 12:18
Victory, Valentine, Vagina ve Dans… İşte bu yılki Sevgililer Günü

Ben kadın sorunlarının insanların genel sorunlarından ayrı olmadığı konusunda ısrar ediyorum. Ancak bir milyar gibi olağan üstü rakamda kadının, kadının cinsel kimliğini istismarına yönelik tepki gösteren bir eylemde bulunmasını çok önemsiyorum. Dileğim bu milyar kadına en az bir milyar da erkeğin eklenerek dünyada istismar edilen insan hakları konusunda, hukuksuzluklar konusunda dünya çapında etkinlikte buluşmasıdır. Eğer böyle bir yönelim gerçekten amacını doğru belirleyip örgütlü bir nitelik kazandırılarak ortaya konabilirse umarım o gün kadın erkek insanlığın yaşadığı pek çok soruna çözüm için çok mesafe alınmış demektir.

12 Şubat 2013 21:14
Toplam blog
: 182
Toplam yorum
: 8
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
: 225
Kayıt tarihi
: 12.02.13
 
 

Sanat Enstitüsü yapı bölümünden 1967 yılında Denizli'den mezun oldum. Buca Mimar Mühendislik Özel..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster