Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Güle güle Metin Akdeniz

Başınız sağolsun Hocam, nur içinde yatsın Metin Bey. Size ve geride kalanlara sağlıklı ömürler dilerim.

21 Eylül 2020 13:37
Güncel Sanat'a Mektup

Değerli Hocam, Mustafa Kemal Yılmaz biz yeğenlerine de sık sık mektup yazmanın önemini anlatırdı. Bugün sizin yazınızda onu ve mektup konusunu anmanız büyük sürpriz oldu benim için. Ellerinize sağlık. Nur içinde yatsın Kemal Dayımız. Verdiğiniz dergi isimleri, edebiyat tarihi için önemli bir arşivlik bilgi, ne gibi girişimler yapılmış ve bunlar niye yaşamamış araştırmaya değer, ama siz zaten abonelik ödemeleri boyutundan da bu sorunun cevabını net vermişsiniz. Yaşayan çok az dergi kaldığı üzülerek görülüyor, bununla beraber Anadolu'nun bu sanatsal zenginliği yine de her zaman ümit veriyor bana. Bu bilgileri ve sorunları bizlerle paylaştığınız için, bu önemli analiz yazınız için çok teşekkür ederiz. Sevgiler, selamlar.

04 Eylül 2020 13:43
DEMİRLİ KÖYÜNE SELAM

Değerli Hocam, ağlattınız bizi de. Filmi yapılsa yeridir bu hüzünlü anınızın. 55 yıldır aileyle bağınızın kesilmemesi ne kadar anlamlı, sizin vefalılığınız bana her zaman örnektir. Tüm bu yaşanan acılara rağmen; Anadolu'nun birçok yerine öğretmenliğiniz ve yazarlığınız vesilesiyle ayak basabilmeniz, yine Anadolu'nun renklerini ve Demir Ailesi gibi güzel insanlarını tanıyabildiğiniz ve oralara eğitimciliğinizle ışık olabildiğiniz için ne kadar şanslısınız. Allah bizlere de böyle anlamlı izler bırakabilmek nasip etsin. Anılarınız ve deneyimlerinizden bizi mahrum bırakmadığınız, yazıya döktüğünüz için de gönülden teşekkür ederiz. Geçmiş bayramınız kutlu olsun. Sevgilerimle.

05 Ağustos 2020 12:57
Bilemediler

Değerli Hocam, "akıl bir kanat - gönül de diğer kanat, ve ancak çift kanatla uçulur" fikrini anlatan, bugüne kadar okuduğum en güzel şiir sizin bu şiiriniz oldu. Söke'ye sevgiler selamlar.

15 Temmuz 2020 21:51
Karanlıkta İki Aydınlık

Harika bir yazı. Gönül tellerimize dokundunuz. Ellerinize sağlık Nizamettin Bey. Bu kadar uzak coğrafyada yaşayıp aynı tınıları veren mucize adamlarmış. O saçtıkları ışıkların içinde uyusun iki dev . Sevgiler selamlar.

15 Temmuz 2020 21:48
Muhtar Zeki Acet'in Ardından

Başınız sağolsun Hocam. Allah bizlere de Zeki Bey gibi iyi izler bırakarak göçmek nasip etsin. Nur içinde yatsın.

05 Temmuz 2020 16:42
Yorgun Savaşçı

Her mısrası zihnimde birer sinema filmi karesini çağrıştırdı okuyunca Hocam, o kadar kuvvetli, elinize sağlık. Her şiirin ayrı bir dünya olduğunu hissediyorum şiirlerinizi okudukça. Sevgiler, selamlar.

01 Haziran 2020 14:45
Kültürel Yapı Taşları

Sevgili Nizamettin Bey, en sonda vurguladığınız yazınızın temel sorusuna ulaşırken bizi çıkardığınız felsefi yolculukta, Durant'ı ona yakışır şekilde, tıpkı onun bahsettiğiniz üslubu gibi mümkün olduğunca basit ve yeterli derinlikte, anlaşılır ve zarif biçimde anlattığınız için size teşekkür ederiz. Elinize sağlık. Selamlar, saygılar.

21 Mayıs 2020 13:17
Yaz Güneşi

Hocam, bu zarif şiirinizi "Eylül Sonrası" isimli şiir kitabınızda okuduğumda da çok beğenmiştim. Hemen hemen üç yıl sonra Blog'da paylaşmanız vesilesiyle bir kez daha o keyfi yaşamış oldum. Yüreğinize ve kaleminize bereket. Sevgiyle ve sağlıcakla kalın.

17 Mayıs 2020 15:04
Köy Enstitüleri ve Tarım

Nizamettin Bey, ellerinize sağlık. İsmail Hakkı Tonguç'u tanımlarken "Köy Enstitüleri'nin Kuramcısı" ifadesini kullanmışsınız. Ne kadar da hakkıyla bir tanım olmuş.. Geçtiğimiz yıl İşbankası Kültür Yayınları Tonguç'un "Canlandırılacak Köy" isimli eserini uzun onyıllar sonra ilk defa tekrar bastı, muhtemelen görmüşsünüzdür. Kitabı inceleyince çok şaşırmıştım. 80 yıl öncenin Orta Öğretim Genel Müdürü, uygulayacağı eğitim modelinin önce etraflıca teorik altyapısını sunmuş. Bunu sunabilecek birikime gelene kadar da yıllarca yurtdışı menbaında eğitim görmüş. Kitaptaki bilimsel yaklaşımı ve o dönem bu denli liyakatli isimlerin devlet kademelerinde görev aldığını görmenin anlamı çok büyük. Köy Enstitüleri'ne tepeden tırnağa tüm emeği geçenlere minnettarız. Umarım sizin de belirttiğiniz gibi zamanın koşullarına göre güncellenerek bir gün eğitim sistemimizde tekrar yerini bulur. Sağlıcakla kalın.

17 Nisan 2020 00:55
Toplam blog
: 25
Toplam yorum
: 39
Toplam mesaj
: 1
Ort. okunma sayısı
: 310
Kayıt tarihi
: 06.01.18
 
 

Aydın'da dünyaya geldim. İlk ve orta öğrenimimi Aydın'da tamamladıktan sonra İstanbul Teknik Üniv..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster