Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Anadolum Ayağa Kalkarken Üsküdar Rıza

http://blog.milliyet.com.tr/ruskudar
Gökkuşağı…

Rıza Bey, ben not defterin, uzun süredir görüşemiyoruz, nasılsın bakalım? Bu arada 14 Şubat (Sevgililer Gününde) Bursa ile İstanbul’a akşamüzeri yağan yağmur sonrasında gökkuşağı oluşmasına ne diyorsun? Hele İstanbul’daki gökkuşağının daha belirgin görüntü vermesi. Ne dersin yaşadığımız sürecin sonuna geliyoruz diyebilir miyiz? Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

19 Şubat 2018 18:58
Beklenen Zamanın Eşiğinde (2)…

Buradayım, hem tanımlıyorum, hem de tanımlanıyorum; ama bütün bunların Allah’ın kontrolü altında gerçekleştiğine de inanıyorum. Çünkü O’na bağlıyım, O’nun dışında herhangi bir varoloşun kendini kandırmaktan öte bir anlamı olmadığını düşünüyorum. Düşüncem inanç temelli, inanmadığım bir şeyi söyleyemem; ancak inancım da düşüncem de benden ibaret değildir, her şeyi salt kendimle anlamlandıramam. Yaratana bağlı olmak, diğer yaratılanları da doğru anlamak demektir çünkü. Burası, bunun bilincine varma yeridir işte, mevsimlik dönme dolap değil. Sevgiler.

01 Ekim 2017 20:23
Beklenen zamanın eşiğinde…

Rıza Bey, ben not defterin, son bir yorum yazmak isterim yazına, hem de son yazına. İnsanlık her devirde, kadınına kızına, bu anlamda nice korumasıza, kancık, fahişe vb. sıfatlar kullanagelmiştir. Ama beşeri hayatın gerçek kancık ve fahişeleri insanlığı bir savaştan bir diğer savaşa sürükleyenler olmuştur. Bu kancıklar, kan döküp kan döktürmeden sevk alırlar, insanlığa hayatı dar ederler, hele toplumdaki nice korumasıza da hayatı zindan ederler. Bu yüzden fahişedirler, bu yüzden kancıktırlar. Bunların kimisi eli kalemli, kimisi eli silahlı, kimisi de ilk ikisini her daim kullanan beşeri tanrılardır. Bunların üçü de başsız kıçları üzerinde yaşarlar. Ve her daim insanlığı boğacak cehennem senaryoları yazıp oynasalar da, senaryoları ve oyunlarının bitişiyle de savrulur giderler. Bilmem anlatabildi mi? Beni sonsuzluk yolculuğuna çıkaran rıza, not defterin sana iyi yolculuklar diler; sen yürü, ben de yanı başındayım unutma.

10 Nisan 2017 18:17
İnsanların birbirine karışmaya hakları vardır

Sorduğunuz bilinmeyen bir şey değil ki, insanlık ta başlangıçtan beri onunla (ölçü) varolmuş, onu kaybettiğinde de başlamıştır bocalamaya. Ölçü, ister bireysel, ister toplumsal, isterse insanlık noktasında olsun, hak ve hukuk çizgisidir. Bu çizgi kayboldu mu insanlık yokluğa, tekrar keşfettiğinde de varlığa yönelir. Görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

26 Mart 2017 18:56
İnsanların birbirine karışmaya hakları vardır

Birlikte varolmak denir buna, ölçüyü kaçırmamak kaydıyla. Ölçü kaçtı mı zor, birlikte yaşayan insanlar bile içine döner, inine yani. İletişim kopar, zaman yaşanmaz olur, varlıkta yokluğa döner. Görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

25 Mart 2017 13:48
Dünyanın yarısı yangın yeriyse, o 'ateş' öteki yarıyı da yakar!

Evet, yakar ve daha yakacağı geride, eğer insanlık bu olup bitenlerden doğru bir sonuç çıkaramazsa. Bu arada paylaştığın Amerikan atasözü de oldukça önemli. George Orwell’in ‘Hayvan Çiftliği’ romanının şu son cümleleri kadar: “On iki ses hiddetle bağırıyor ve on ikisi de birbirine benziyordu. Artık domuzların yüzüne ne olduğunu sormaya lüzum kalmamıştı. Dışarıdaki hayvanlar, bir domuzdan bir insana, bir insandan bir domuza, gene bir domuzdan tekrar bir insana baktılar. Fakat hangisinin domuz, hangisinin insan olduğunu bilmek imkânı kalmamıştı.” Son yıllarda insanlık yeni bir ses arayışında, on üçüncü sesin arayışında, diğer bir ifadeyle yeniden insan olmanın arayışında. Görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

25 Mart 2017 10:25
Eskimiş doğum günleri için...

Gülümse… Ve medeniyetine sahip çık, nihayete kadar sürsün gülümseyişlerin… Eskişehir’den Mersin’e dostça selamlarımla.

24 Mart 2017 14:41
Eskiden fakirlik yokluktan değil bilgisizliktendi

Ya şimdi yedimiz önümüzde, yemediğimiz ardımızda; ama bu kez de akıl fukarasıyız. Akıl fukaralığı, bilgisizlikten değil, çok bilmekten ya da öyle zannetmekten. Çok bilen çok yanılırmış, bu anlamda bilgisini nerede, nasıl kullanacağını da pek bilmezmiş. Görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

23 Mart 2017 21:31
Bir şiir yaratmak!

Şu gün meselesine (Öğretmenler Günü, İnsan Hakları Günü, Kadınlar Günü, vs.) biraz mesafeli olsam da, buluştukları günler oldukça anlamlı. Şiir Günü’nün 21 Mart ile buluşması da buna dâhil. Hele 1999 yılından beri kutlanıyorsa! Şiiriniz de yeniden doğuşa, ya da yeniden inşaya bir atıf sanki. Baharla birlikte taze bir başlangıca. Görüşmek üzere, dostça selamlarımla.

21 Mart 2017 23:46
Gülgillerden bir tatlı esen rüzgardır Bahar

Son dizen, yeni bir başlangıç gibi sanki: “sevgi çoğu zaman meleklerin payıdır”, yeni gün ve de tazelenen bahar da her daim onların eseri olsa gerek. Nevruz Bayramı’nı kutlarım, tabiî ki okuyucularının Nevruz’unu da. Görüşmek üzere, sevgi ve saygılar.

21 Mart 2017 19:22
Toplam blog
: 3337
Toplam yorum
: 2160
Toplam mesaj
: 196
Ort. okunma sayısı
: 534
Kayıt tarihi
: 15.08.06
 
 

Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih-Coğrafya Fakültesi Tarih bölümü mezunuyum. Öğretmenliğim sırasın..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster
 
 
 


 
 
 
     
     
     
    Bu 14 vilayetin her biri planlıdır, programlıdır ve de geleceğe dair pek çok ipucunu barındırır.