Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Evlilikte Yapılan 10 Büyük Hata!

Değerli Meryem Kadıoğlu, Hoşgörünüze sığınarak insanın ve yaşamın gerçeklerini (yetişkin dört evlat sahibi de olarak) aktarmak istiyorum. 1)İnsanlar ağaç misalidir. Meyveleri (davranışları) köklerinden beslenir. Mutlu bir yuvada büyüyen bu mutluluğunu/mutsuzluğunu evine taşıyacaktır. 2)Kadın duygularına; erkek gerçeğine/gerçeğe göre davranır. 3)"Aşkım, canım, cicim" vb, kelimeler, aşkın değil, açlığın eseridir. açlık bitince bu ifadeler de kaybolur. 4)Geçinmeye niyeti olan paylaşır. Hem derdi, hem de keyfi! 5)Kendini "almak" fiiline hazırlayandan sadece serzeniş-şikayet alırsınız. 6)Kadın her şeyin en iyisini istemekte, elde edemeyince, bunu çeşitli (şikayetlerle)ambalajlarla vitrine/yaşama sorun olarak taşımaktadır. 7)Batıyı iyi tanımayan insanımız, her şeyi, Sinema ve reklamlarda gördüğü ile değerlendirmektedir.(bilenine) Batı'da, 15-35 arası bayram! öncesi-sonrası ekşi ayrandır! Toparlanırsa, Evlilik: öncesi ile, "aşk" değil, sorumluluktur. Aşk, sonra gelir. Sağlıcakla kalınız.

23 Kasım 2017 17:25
İngiltere Başbakanı May, Rusyayı Türkiye İçin mi Tehdit Etti.

Değerli Ruhi Bey, Bilirsiniz, Almanya/Protestan, Dışındakilerden: Fransa Roman Katolik, İngiltere, Anglikan/Roman Katolik, İtalya-İspanya Roman Katolik, Avusturya roman Katolik, Polonya Roman Katolik’tir. Romanya/Bulgaristan/Rusya Ortodoks’tur. I. Ve II. Dünya Savaşı’nda Protestan Almanya (muhalif) yerini korumuştur. Konuya gelirsek: Rusya, Hristiyan olmasına karşılık, Ortodoks (Mezhepçe) “dünya devleti” iddiasına sahiptir. Ancak, Rusya’nın Dünya Devletliği Ne Avrupalıların, ne de Türkiye-İran’ın işine gelir. NATO'nun, Avrupalıların, kendilerini Rus/Amerika’ya karşı korumak için kurulduğu bilinir. Ancak, bugün birçok Varşova paktı üyesi NATO’ya geçtiği için bunun da anlamı sorgulanmaktadır. Özetle: İngiltere-Rusya (ve AB) ekonomik olarak zordadır. Bugün ekonomik ve teknoloji üretiminde yükselişe geçen, geçebildiği için ancak, şimdi Milli Mücadele’ye girişen bir Türkiye vardır. Son NATO rezaleti, (büyümemizin) hazımsızlığına en büyük kanıttır. Sağlıcakla kalınız.

17 Kasım 2017 17:09
Bölgemizdeki "Terör İttifakı" Haberini Görmeyen "Türkiye Gazeteleri" Hangileri?

Değerli Ali Bey, Haber Cumhuriyet gazetesine aittir. http://www.cumhuriyet.com.tr/haber/diger/443556/Robert_Kolej_150_yasinda.html “Robert Kolej 150 yaşında Ne isimler yetiştirmiş Robert Kolej, yetiştirmeye de devam ediyor. Dile kolay, tam 150 yıldır ayakta duran bir eğitim kurumu burası. Her mezunu orayı evi gibi görüyor…1863 yılında erkek öğrencilere hizmet vermek amacıyla... (Misyoner) Cyrus Hamlin ve Christopher R. Robert tarafından Birleşik Devletler sınırları dışında kurulan ve halen devam eden ilk Amerikan okulu…Kimler yok ki mezunları arasında..” (Mezunlarının isimlerini kolayca ulaşabilecekleri için meraklılarına bırakalım!) “Robert Kolej’de okuyan Müfide Ferit Tek, ecnebi mekteplerinde Türk çocuklarını nasıl feci bir akıbetin beklediğini “Pervaneler” isimli romanında şöyle özetlemiştir: “Gerçekte buraya Türk giremez demek doğru değildir. Türk girer, fakat Türk çıkamaz.” ülkemizdeki Yabancı Okulların amacının para kazanmak olmadığını da açıklamış olalım. Sağlıcakla kalınız.

16 Kasım 2017 09:46
Zaman, Krallık, İmparatorluk Zamanı Değil

Değerli Mehmet BURAKGAZİ, Dünyanın petrolünü sömüren İngiltere, "Birleşik Krallık"; Avrupa'nın en çok GSMH'na sahip Norveç, Krallık; Dünyanın nakit zengini ve teknoloji devi Japonya bir İmparatorluk'tur. "Zaman Krallık, İmparatorluk zamanı değil!" derken, herhalde kastedilen farklı bir anlayış olmalıdır. (Özellikle ulıslararası) Siyasi-iktisadi meseleler, "Otu çek köküne bak!" felsefesi ile değerlendirilir, başlangıca gidilirse ortaya daha anlaşılır bir tablo çıkacaktır. İslam; bir, birlik olmayı öğütlerken, iktidar hırsı ile, mezhep-fırkalara ayrılmanın, islam ile bir ilgisi bulunmasa gerek. Suudiler, bir kez kuyruklarını (emperyalistlere) kaptırmış bulunmaktadır. Ve bu kuyruk sanıldığı kadar kolay bırakılmayacaktır. Çünkü Batının refahı sömürgelerine bağlıdır. (Bölgemizin) meselelerini anlamak için yaklaşık son ikiyüz yılımızın her günü didik didik edilmelidir. Bu yapılmadığı sürece vitrindeki mankenlerle zamanımızı geçirir, yaşadıklarımızı kavrayamayız. Sağlıcakla kalınız.

05 Kasım 2017 18:00
Beklendiği Gibi, Almanlar "Türkiye'nin Otomobilinden" Rahatsız Oldu!

Değerli Ali Bey, Bilirsiniz, Bir ülkenin yerli otomobil üretmesi, sadece otomobil ithalatını önlemesi, döviz kaybına engel olmasıyla ilgili değildir. Bir otomobil üretilmesi için yaklaşık 2500 ayrı işyerinde değişik parça üretilmesi, bunları geliştirmek için değişik (2500) AR-GE bölümünün kurulmasıdır. Bu sonuç, işsizliği azaltmakta, nitelikli insan yetiştirmesine, yeni teknoloji üretilmesine katkı sağlamanın yanında, ülkenin buradaki tecrübesini diğer alanlarda kullanıma sunulmasıdır. Özetle: otomobil üretimi görüneni ile bir, görünmeyeni ile yüz fayda sağlayan sektörlerin başında gelmektedir. Ülkemiz, ihtiyacı olan askeri teknolojiyi üretmeye başlamıştır. Otomobil üretimi de sivil teknoloji ihtiyacımızı karşılayacaktır. Acı olan, medyanın anlı-şanlı yazarlarının milli meseleye bu pencereden bakmamalarıdır. Elinize sağlık. Sağlıcakla kalınız.

05 Kasım 2017 10:00
50 Yaşından Sonra Kadın !!!

Değerli Sabiha Rana, “İnsan nedir?”, Sorusunun cevabının, “Farkındalık”, “Farkındalığın, Rafine/işlenmiş olduğunu biliriz. İnsanlığı ileriye taşıyanların başında; iş birliği ve iletişim (Bilgi aktarımı) geldiğini de. Ve bilgi eşek yüküdür. Eğer, ondan ihtiyaçlarımıza uygun yeni bilgiler üretemiyorsak. Konuya gelirsek: İnsanlar (kadın-erkek) duyguları, beklentileri, değerleri ve deneyimleri paralelinde düşünebilen; düşünerek davranış sergileyen varlıklardır. İnsanı başarılı kılan sahip olduğu (maddi-manevi) değerler ise de bu işin tutkalı; onu karakterize eden içerisinde olduğu psikolojik (Moral) durumudur. İnsanın diğerine özenmesi- taklit etmesi, onun ayakkabısı-elbisesini giymesi misalidir. Taşıdıkları bir şekilde rahatsızlık verir ve hoş durmaz! İnsanın güzelliği doğallığından gelir. Toparlanırsa: Akıl yaşta değil baştadır. Rekabet, insanı harekete geçirir, (kendisine) yarar getirmez. Ve arı yer bal yapar örümcek zehir! Sağlıcakla kalınız.

04 Kasım 2017 11:17
Seven İnsan Aldatır mı?

Değerli Sevil Eskicioğlu Özkal, İzninizle önce iki kapı açalım. 1)"Kralı sevmek fena değildir, ama kralın seni sevmesi daha iyidir" 2)Sevdiği kızla evlenen adam mutludur, ama evlendiği kızı seven kadar değil." (Kız süreçte kendisini sevdirmeli midir?) Peki, "Sevmek" nedir? Kısa cevabı: "Eylem" olmalıdır. Bir eylemde harekete geçme sırası kimindir? Elbette "....." "Aldatmak": Arının bir çiçekten alacağı toz/polen kalmayınca diğer çiçeğe geçmesi midir? "Sevgi-sevmek", maddi boyutta bir mana ifade etmez. Karıştırılan yer burasıdır. "Sevgi-sevmek", ahlaki değerlerde hayat bulmalıdır. Değilse, (kadın-erkek) bir çiçekten alacağı çiçek tozu kalmayınca, başka çiçeğe geçecektir. Eğer, onu engelleyen bir değerler kümesi yoksa. Sağlıcakla kalınız.

03 Kasım 2017 15:37
Mercedes'e Rakip Olarak Geliyor

Değerli Ruhi Bey, Osmanlıyı birkaç yüz çadırdan bir cihan devleti yapan kendine olan özgüvenidir. “Turan olalım derken viran olduk!” diyen Enver Paşa, aldığı ağır yenilgiye rağmen yılmamış, Türk illerinden topladığı ordu ile savaşına devam etmiş, o uğurda şehit olmuştur. Çanakkale’yi "geçilmez" kılan; Kut’ül Amare’de İngiltere’ye diz çöktüren Osmanlının kendine olan özgüvenidir. “Osmanlı da Sanayi yoktu” diyenler, kötü niyetli değilse koyu cehalet içindedir. Gerçeğe ulaşmak isteyenler: Prof. Donald Quataert’ın “Osmanlı İmalat Sektörü”nü okuyabilirler. Endüstri bir kaynak işidir. Osmanlıya, 1800’lerin başından itibaren isyan-savaşlarla göz açtırılmamış; bu doğrultuda gelişmesine-eğitimine kaynak ayırmasına mani olunmuştur. Cumhuriyetle birlikte halkımızın özgüveni bilinçli olarak "Biz adam olmayız!" yalanları ile, aşındırılmasına rağmen yüce milletimiz bugün yeniden hakettiği yere ulaşmayı başarmıştır. Konya-Antep-Bursa-Kayseri yerli otonun en iyisini yapar. Sağlıcakla kalınız.

02 Kasım 2017 11:25
Güzel Yönetilelim istiyorum

Değerli Halil Güven (Sökeli) Ülkemizde dün "iyi", bugün "kötü" olan ekonomik gelişmelere bir örnek verebilir misiniz? Bilirsiniz, bir ülke ekonomisinin yükselmesi: halkının katma değeri yüksek mal-malzeme ve düşünce üretimi ile doğru orantılıdır. Rekabetçileri kadar ihtiyacı olan sivil-askeri teknoloji üretemeyen toplumlar sömürge toplumlardır. Bugünlerin dünlerden doğruğunu da unutmadan. Sağlıcakla kalınız.

02 Kasım 2017 08:05
Türkiye Cumhurbaşkanı'na "Faşist Diktatör" Diyen CHP, Emperyalistlere Niye Hiç Laf Etmiyor?

Değerli Ali Bey, Bilirsiniz, devletlerin birisinin büyümesi diğerinin küçülmesi anlamındadır. Aralarındaki rekabet bu noktada başlar. Tarihçi G. Kurth rekabetin ana nedenini anlatır: “İslam başka hiç kimsenin yapamadığı, hatta cesaret edemediğini yaptı. Haç herkesi yenmişti. Hilal ise haçı yenilgiye uğrattı.“ Sultan Mehmed ile Sultan Süleyman Hristiyan memâlîğindeki (Ülkelerinde) muzafferiyeti Hilâl’in Sâlib’e muzafferiyetidir. Hristiyan Batı bu (yenilgiyi) sonucu değiştirmek için asırlarca uğraşmış, fırsatı (1923’de) Lozan’da yakalamıştır. Antlaşma onaylanmak üzere (1924’de) İng.Avam Kamarası’na geldiğinde, Kral V. George kürsüde :–“Lozan’ı ilgilendiren bu tasarı kabul edilir edilmez YENİ BİR ÇAĞ AÇILACAKTIR “ Der. Bu çağ (Fatih'in açtığı): “Sevr anlaşması öncesi Lozan’daki İngiliz temsilcisi Lord Curzon’un açıkladığı:“Türkleri Avrupa’dan ve İstanbul’dan sürmek için 500 yıldır beklediğimiz fırsat”tır. Bunları kavramadan yaşananları anlamak kolay olmayacaktır. Sağlıcakla kalınız.

01 Kasım 2017 10:24
Toplam blog
: 913
Toplam yorum
: 2547
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1652
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster