Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Halkımız, CHP’nin İngiliz ve Amerikancılığının Nedenini ve Ortadoğu Planına Olan Desteğini Bilseydi

Değerli Mehmet Binlik, Sorularınızla ilgili (Eğer, bu konuda samimi iseniz) sizden (kaynak ve belgelere dayalı) bir yazı bekliyoruz. Bilirsiniz, tarih, bir ilimdir ve ilim de iddia ve karşı iddiaları ile anlam kazanmaktadır. Sağlıcakla kalınız.

21 Şubat 2018 11:01
Halkımız, CHP’nin İngiliz ve Amerikancılığının Nedenini ve Ortadoğu Planına Olan Desteğini Bilseydi

Değerli Mehmet Binlik, Bazı gerçeklerin kabulü nedense çok zor olmaktadır!!! Ve Kaynağı doğrudan veriyorum: 11 Mart 1928 tarihli, The New York Times gazetesindeki "Turks are getting many habits" başlıklı haber. Haber linki : http://query.nytimes.com/mem/archive-free/pdf?res=9D06E1D81438E23ABC4952DFB5668383639EDE&legacy=true . Yazının ilgili kısmının Türkçesi : "Ankara, ulusal bayrağının standart ebat ve renkte olmasına karar verdi. İngiltere'ye büyük miktarlı sipariş verdi. Teslimat yapıldığında, (bayraklar) hükümetçe piyasaya verilecek." Kendimize bir pay çıkarmak için söylemiyoruz: ancak, yazılarımız, kaynak olabilecek derecede, ciddi araştırmalara, belgelere dayalıdır. Sağlıcakla kalınız.

20 Şubat 2018 15:57
Osmanlı (ya da Müslüman Türkler) Barbar mı?

Değerli Fehmi Asna, Okumayan : okumadığı için araştırma yapmayan toplumlar, kendilerine biçilen rolü ve dayatılan eğitim-öğretimi yaşamaya başlarlar. Batı'da "demokrasiyi uygulamaya çalışan ülkeler!" grubuna, İngiltere’nin (Çin-Hindistan'ı), Fransa’nın (Cezayir-Kuzey Orta Afrika), Amerika (Ortadoğu, Pasifik ülkelerini, Japonların tepesine atom bombalarını, Almanların (Yahudi) katliamlarını koyduğumuzda, hayal aleminde yaşadığımızı görürüz. Son 15-20 yılda milyonlara Arap ve Afganlıyı ülkelerinden kovarak ölüme terk eden Batılılar değil midir? Gelelim Lozan’a: Biz, Millet olarak Lozan'da tüm değerlerimizden soyulduk ve galiplerin gönüllerine göre bir devlet kuruldu (sözde kurtulduk!) Açıkça ifade ediyorum: Hristiyan Batı, Bu millete kendi değerlerini yaşatmamaya kararlıdır. Çünkü bizler (bölge için) emperyalizmin önünde tek engeliz. Örtülü savaşın nedeni budur;Lozan'da kurulan masanın da. Özetle: tartışmak gelişmek, (karşılıklı) kör noktaları aydınlatmaktır. Sağlıcakla kalınız.

20 Şubat 2018 13:14
Halkımız, CHP’nin İngiliz ve Amerikancılığının Nedenini ve Ortadoğu Planına Olan Desteğini Bilseydi

Değerli Mehmet Binlik, bizler sizin yorumunuzu gördüğümüz an yayınlar ve cevaplarken; sizin yorumunuz hemen yayına alınmasına rağmen cevaplarımız, yazı tamamen gündemden düşünce alınmakta (gözden kaçırılmaktadır) Bu nedenle, lütfen, görüşlerinizi hiçbir sınırlama olmadan kişisel web sitemiz üzerinden gönderebilirsiniz. Ve bayrak siparişi bir "ima" değil, Kaynağı The New York Times olan bir haberdir. Sağlıcakla kalınız.

19 Şubat 2018 11:00
CHP'nin Mecbur Siyaseti...

Değerli Fehmi Asna, (Gerçek) Demokratik Cumhuriyetlerde, yönetimlerin, yöneticilerin siyasi uygulamaları eleştirilir. Ancak, Bir siyasetçi ve devlet adamı Mustafa Kemal Paşa’nın uygulamalarını eleştirmek (çıkarılan yasa ile) suçtur. CHP, bir siyasi parti değil midir. Gelelim konuya: Biz. I. Dünya Savaşı’nı kaybettik ve kurtuluşu, galiplerin kültürüne geçmekte bulduk. Bu kurtuluş değil, galiplerin potasında erimek, süreç içerisinde yok olmaktır. Yazımızda vurgulanmak istenen budur. Bizler Lozan’da tüm değerlerimizden ve iddialarımızdan vazgeçerek, Hristiyan inancından kaynaklanan yasaları aldık, adına da “modernleşme” dedik. Özetle, bu konuları (nedenlerini) tartışmıyor, tartışanları da hoş karşılamıyoruz. Mustafa Kemal Paşa'nın dönemini anlatan silah arkadaşlarının anılarının nerede ise tamamının yayını yasaklanmıştır. Buna eşi Latife Hanım'da dahil. Bu nasıl, demokrasi, nasıl Cumhuriyettir? Ve Mustafa Kemal Paşa'nın Serveti hakkında düşünceniz nedir? Sağlıcakla kalınız.

17 Şubat 2018 21:17
Sonunda Kadınlar Çıldırdı!

Değerli Ayşegül HAYVAR, görüşlerimizi bu yorumla sonlandırırken, hoşgörünüzle sormuş olalım: Yemek tarifi peşinde koşan annelerimiz, neden çocuk eğitimi (tarifi) peşinde koşmazlar? Komşularını ağırlamak için günler öncesi hazırlığa başlayan annelerimiz, bu özeni eşine göstermekte midir? Erkeği elbete eğitelim de; kadınlarımız doğuştan eğitimli olduğu için eğitilmesin mi? Bunları yanında, (kadın-erkek) aile yuvasında: sevgi-şefkat görmemiş ise, kendi yuvasına "çeyiz!" olarak ne götürecektir? (Nefretini mi!) Özetle: Bu mesele, okyanusa benzer, okyanus üzerindeki kayıkla (kadın-erkek) cehaleti ile açıklanacak kadar yüzeysel değildir. Okyanusun suyunu boşalttığımızda altında devasa bir dünya görürüz. İnsan, doğumu ile birlikte yaşadıklarını (ileride kullanmak üzere) hafızasına doldurur. Bu noktada (Kanaatimize göre) ana mesele: Çocukların yanında yapılan (anne-baba) çatışmaların çocuklarda bıraktığı onarılmaz izlerdir. Anlayışınıza, sabrınıza teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalınız.

12 Şubat 2018 19:18
Sonunda Kadınlar Çıldırdı!

Değerli Ayşegül HAYVAR, Toplumumuzda, "kadın-erkek" konusundaki sorunlar ancak, (tarafların birbirlerini anlaması için) bilgi, hoşgörü ve samimiyetle tartışmasına bağlıdır. Bizler ne yazık ki, tartışamıyor, diğerimizi suçluyoruz. Aramızda kaç kişi, Antik Yunan dönemi (son 2500 yıl) dahil, Batı toplumunda kadının yerini ve konumunu bilmektedir? Bu anlayışla (Doğu) İslam ülkelerindeki kadının yerini de. Ve Kadın gerçekte hangi şartlarda mutludur? Her yeni (gelen) ortam kendi (dayatmalarını) şartlarını getirmekte değil midir? İnsan bunu öngöremediği için sanki gelen durumu "daha iyi" olacak değerlendirir. "Kadın-erkek" bir insandır, zaaf ve beklentileri vardır. Çatışma gerçekte bu noktada mı çıkmaktadır? Yoksa kimse kendisine biçilen rolü oynamak istememekte midir, öyle ise neden? Toplum, erkeğe bir rol biçmekte, onu (savaşçı!) yetiştirmekte değil midir? Gerçeğinde kadınlarımız, Kelebek, erkeklerimiz (affınızla) "Eşekarısı!" mı dır? Bunlar da (imaj) tartışmalıdır. Sağlıcakla kalınız.

11 Şubat 2018 17:36
Sonunda Kadınlar Çıldırdı!

Değerli Ayşegül HAYVAR, “Eğitim” ne yazık ki, tek başına “şiddet” konusuna bir çözüm getirememektedir. Buna: Ekonomik, tarihsel ve kültür değerleri ile birlikte bakılmadan. Erkek, aileyi-ülkeyi koruyacak, evine ekmek götürecek ve “erkek” gibi davranacak, güçlü olacaktır. (Kadın şiddetinin (pasif-agresif) gündeme taşınmadığını da unutmadan). Ve baba, ekmek parası peşinde iken! Annenin çocuk eğitiminde daha fazla etken olduğu genel kabuller arasındadır. Ve insanlar, (kadın-erkek) kafalarındaki imaja göre davranır, ona göre diğeri ile ilişki kalitesi-şeklini belirler. Önce bunlar tartışılmalıdır. Özet: Sorunlar, suçlayarak değil, anlaşılarak çözülmektedir. (diğer şartları hazırlamadan) AB yasalarına “uyum” adı altında, acele çıkarılan “koruma kararı” uygulaması aile kurumunun altına dinamit koymuştur. Bunu da ilgilisine iletmiş olalım. Sağlıcakla kalınız.

07 Şubat 2018 09:38
Sonunda Kadınlar Çıldırdı!

Değerli Ayşegül HAYVAR, yorumumu yazmadan evvel siz de uygun görür ve lütfedersiniz, "çocuk eğitiminde daha etken olanın; anne mi, baba mı?" konusunda görüşlerinizi almak isterim. Teşekkürler, sağlıcakla kalınız.

06 Şubat 2018 17:42
Kadınlar Ne İster?

Değerli Simge Eldem, Yakın zamana kadar, (kişisel davranış kalıplarının) eğitimin, aileden alındığı genel-yaygın kabuller arasındadır. Son araştırmalar, en az aile kadar çevrenin de davranış kalitemizde etkili olduğunu göstermiştir. Bunlara, Sanayi Devrimi ile birlikte kadının çalışma hayatına çekilmesi, davranışlarını değiştirmesi de eklenmelidir. Kadınlarımızın, benzemek istedikleri (model aldıkları) Batılı kadınların (özel hayatlarını) tam olarak bildiklerini söyleyemeyiz. Elbette Batılı kadınların bu sonuçlarla geldikleri (Aile-Çocuk konulardaki) yerlerini de. Sanayi toplumunun gereğini yerine getirmenin yanında, farklı bir kültüre geçişin (yanlış-doğru) sıkıntıları bizde de evlenmeleri ileri yaşa taşımakta ve boşanmaları artırmaktadır. Erkeklerden beklentiler sıralanırken, onlara (eşitlik adına) uzatılan elde neler sunulduğu dikkate alınmakta mıdır? Batıda kadınlar için 15-35 arasının bayram olduğunu dikkate alsak dahi, 35'den sonra bir 35 yıl daha vardır. Sağlıcakla kalınız.

04 Şubat 2018 18:59
Toplam blog
: 932
Toplam yorum
: 2558
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1676
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster