Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Çocuk yetiştirmek ıskalamaya gelmez

Sayın Katharsis, "mutlu çocuk mu", "başarılı çocuk mu" soruları geldi aklıma yazınızı okurken. Başarı derken, ilk olarak okul ve iş başarısı geliyor insanların aklına. Belki de önemli olan "insanın kendi hayatını başarıp, başarmadığı" sorusudur. Bir insanın mutlu olması, beraberinde bana göre okul ve iş başarısını da getirecektir. Peki mutlu bir çocuk nasıl yetiştirilebilir. Öncelikle çocuğun yetiştirildiği evde huzur ortamının sağlanması ile. Üç yaş dolmadan özgüven ve her şart altında sevileceği ve ebeveynleri tarafından kabul göreceği hissi ile. Daha sonra, anne-baba olarak güzel davranışlarla örnek olmak ile. Çocukların çok iyi gözlemlenip, eğilimleri belirlenerek yönlendirilmeleri ile... Tabi bu da farkındalık seviyesi yüksek ebeveynler ile ortaya koyulabilecektir. Dünya üzerindeki en verimli ve karlı yatırım iyi yetiştirilmiş çocuklardır :-)

18 Kasım 2012 21:11
Dilek Pastanesi

Sayın Nurten Hanım, yemeğimizi farklı yerlerde yesek de, Dilek Pastanesi arkadaşlarımızla tatlı - pasta yemek için illa ki uğrak yerimizdir. Bizim için klasikleşmiş bir yerdir. Not: Ara sıra ünlülerin de uğradığı oluyor :-)

15 Kasım 2012 11:26
Ayakkabılarınızdan memnun musunuz?

Sayın Yılmaz Bey, emin olmamakla birlikte kuvvetle muhtemel, keçi derisi olabilir, kullanıcı yorumuna göre ayağınızda ayakkabı olduğunu hissetmediğiniz (çok yumuşak) ürünler varmış :-) Üsküdar'da - İhsan Kundura, Adres : Kapalı Çarşı D:206-207, Tel : 216 553 04 23

14 Kasım 2012 14:10
Kediler ve blog yazarları...

Sayın Erol Bey, kedimiz yanaklarını neden bilgisayar ekranına, kitaba sürüyor diye merak ediyordum. Yazınız sayesinde bilgilenmiş oldum :-)

12 Kasım 2012 15:46
6.Beyoğlu Sahaf Kitap Festivali

Sayın Rojdda, iyi düşünülmüş bir etkinlik, iki kez gitmemize rağmen tüm sahafları gezip, kitapları inceleyemedik. Kitaplarin arasinda vaktin nasil gectigini anlayamiyor insan. Festivalin ilgi gördügünü gözlemlemek sevindirici, okuyucu sayısı her gün artıyor, güzel bir gelişme :-)

06 Ekim 2012 20:38
Neden başkalarını sevmiyorsunuz?

Sayın Mutlu Bey, Perihan İder'in bir şiiri durumu özetlemeye yardımcı olacaktır sanırım :-) "senin beni sevmeni sevdim , gözlerime aşkla bakmanı sevdim yüreğindeki yerimi sevdim, gelmeyişimde merakla beklemeni sevdim, çaresizliğimde bana umut vermeni sevdim, gözyaşlarıma siper olmanı sevdim, beni hesapsızca özlemeni sevdim, bana dair ne varsa hepsini senle sevdim şimdi bende yüreğimde koca bir yer açtım senin için senin beni sevdiğin gibi bende seni seviyorum". Kısacası kimse önce veren olmak istemiyor, bencillik ile çoğu insan önce almayı istiyor. Tabi sonuçta gerçekten sevebiliyorlar mı oda ayrı bir tartışma konusudur, ayrıca "sevgi ve sevmek nedir" in tanımlarını da ayrıntılı bir şekilde yapmak lazım.

05 Ekim 2011 13:51
Gerçeği agılamak

(2)“Özgürlük; herhangi bir kısıtlamaya, zorlamaya bağlı olmaksızın düşünme veya davranma, herhangi bir şarta bağlı olmama durumu, serbestî”, “Her türlü dış etkiden bağımsız olarak insanın kendi iradesine, kendi düşüncesine dayanarak karar vermesi durumu, hürriyet”. http://www.tdk.org.tr. “Özgürlük; insanın gerçekleştirebildiği kadarıyla benliğini, dış dünyasıyla birlikte kendi ruhsal dünyasına kabul ettirmesidir. Yani kişisel bütünlüğünü sağlamasıdır. Özgürlük, insanın öncelikle kendisinden memnun ve sonra diğerlerinden hoşnut olmasıyla elde ettiği bir duygudur” http://ebrar.wordpress.com (toplam 2 yorum).

05 Ekim 2011 10:31
Gerçeği agılamak

(1) Sayın Mutlu Bey, birey doğduğu andan itibaren önce ailesi daha sonra da dahil olduğu çevre ile etkileşerek bir kişilik oluşturmaktadır. Kişilik şekillenirken; mensup olunan ailenin inanç değerleri, hayat görüşü, alışkanlıkları; çevre ile birlikte ise aileden biraz farklı bir grubun hayat görüşü ile iç içe olunmaktadır (her küçük topluluk genelde kendi hayat görüşüne ve inanışına daha yakın topluluk ile temas etmektedir).Bize sunulan farklı alternatifler arasından seçim yapmak gerçekte özgür olmak mıdır ? Daha önce aile ve içinde bulunulan çevre tarafından tüm alternatifler arasından seçimler yapılmış ve önümüzde kısıtlı sayıda seçenek konulmuştur (kendi hayat görüşlerine göre doğru olanlar). Bu durum bu şekilde sürüp gitmekte ve bence fasit daire içinde kalınmaktadır. Burada birazda gerçekte "özgürlük nedir" sorusu ortaya çıkmaktadır.

05 Ekim 2011 10:29
Dünyanın Göz Bebeği

Sayın Yılmaz Bey, Amasra küçük (bana göre) ve şirin bir yer. Hafta sonları çok kalabalık oluyor. Amasra'ya gidildiğinde tekne turu yapmadan ve balık yemeden dönmemek lazım :-)

04 Ekim 2011 11:33
Anne babalar, okullar açıldı

(3)Bu nedenle halk kitlelerini manipüle etme yollardan biri olan televizyon ile bu çalışma yapılmaktadır; ek olarak toplum mühendisliği çalışmaları ile halkın eğitim ve farkındalık seviyesinin düşmesi için çalışmalar da sürdürülmektedir (toplam 3 yorum).

03 Ekim 2011 15:56
Toplam blog
: 0
Toplam yorum
: 2
Toplam mesaj
: 0
Ort. okunma sayısı
:
Kayıt tarihi
: 11.10.06
 
 

Gözünden görünenleri paylaşmayı borç bilen bir adem evladı. ..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster