Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
 

Rumikorman (Korman Türkmen)

http://blog.milliyet.com.tr/rumi
Mayalar, 2012 ve Büyük Değişim

Güzel bir inceleme olmuş. Severek okudum. Mayalılar ile ilgili blog yazılarımı da okursanız sevinirim. Sevgi ve Saygılarımla.

22 Ekim 2010 12:13
Mevlana Mesnevi'sinde Ney ile neyi kastediyor? Mevlana'nın Mesnevi'sinin ilk 18 beyti tercümesi

Mevlana, aslında Mesnevisinin ilk on sekiz beytinde bütün eserinin kısa bir planını vermiştir: 1- Olgun olmayan kişinin hali (işsiz güçüz kişi). 2- Tanrı"nın varlığını hisedip uyanmaya çalışan kişi 3- Her şeyde O"nu aramaya ve görmeye başlayan kimse. 4- Dünyanın aldatıcı şeylerine kanmayan. 5- Gam ve kederlere O Yaratan"ın sevgisi uğruna aldırış etmeyen kişi. 6- Tanrı"da yok olan kişinin hali v.b.

14 Ekim 2010 01:13
Duygular, ruhun mesajları, iç dünyamızın hava raporlarıdır.

güzel bir yazı olmuş, severek okudum. Selam ve Saygılarımla.

18 Ocak 2009 21:21
Ruhun bedene seslenişi...

Yazınızı okuyunca çokduygulandım, sağolun içinizdeki maneviyatı kaleme almışsınız. Bu sizin ruhunuz ile barışık bir insan olduğunuzu gösteriyor. Her daim huzur içinde ve ruhunuz ile barışık kalın, zira gerçek mucizeler ve sonsuz kainat enerjisi (Takyon Enerji) sizlere o zaman bildirilecektir. Allah'ın bizlere vermiş olduğu sonsuz nimetler için şükredelim ve ışığımız ile etrafı aydınlatalım. Sevgiyle Kalın..

06 Kasım 2008 00:40
Hayvanlara ne olursa, insana da aynısı olur!

Yazınızın en sonundaki Şefin söylediklerine canı gönülden katılıyor, her daim huzuru bulmak istiyorsak yüm canlılara ve dünyamıza zarar vermememiz gerektiğini hatırlatmak istedim. Teşekkürler...

18 Nisan 2008 14:01
Gönül sahibine erişmek

Selamlar,
Mevlana ile ilgili bu yazınız için öncelikle içten teşekkürler. Ama bu Mevlana'dan Deyişler için referans olarak babam Prof.Dr Erkan TURKMEN'i gösterseydiniz çok iyi olacaktı. Zira tamamiyle ona aittir.
Teşekkürler.

16 Eylül 2007 23:56
Dua 2

Güzel bir yazı, teşekkürler. Duygusal ve içten olmuş. Allah inancı positif olan bir insansınız. Bu güzel. Bize bizden yakındır Allah bunu asla unutmayın. O bizi en yüce şekilde ve kendi nuru ile yaratmıştır. Amaç her daim Allhı zikretmek ve düşünmekdedir. Doğru ve yanlış İnsanın kendi içindedir. Sorular hiç bitmez mantıkla düşünürsek. Gönül ile dinlemek, duymak ve hissetmek gerek. Allah ile bir olan İnsan her daim mutlu olacaktır. Sevgiyle kalın.

23 Mayıs 2007 12:51
Havva, Selam ve uzaylılar

İnsan doğmadan önce geçirdiği bütün aşamaları anne karnından büyüyene kadar devam ettirir. Bu gelişme bu aşamalardan birinde takılırsa insan maymunlara benzeyebilir, bu gibi olaylar büyük bir ihtimal gen bozukluğudur. Ama bu olay maymunların atalarımız olduğu görüşünü desteklemez. Teşekkürler.

21 Aralık 2006 15:02
Havva, Selam ve uzaylılar

Darwin'in teorisi ve insan ve maymunun ortak bir atası olduğu görüşü hominist insanlar için geçerlidir. Halbuki insan yaradılış bakımından tüm canlılardan daha üstündür ve cennetde yaratılmıştır, sonra dünyaya indirilmiştir. Adem ilk peygamberdir ve yüce insandır, dünyada evrimini tamamlarken asla maymun olarak kalmamış veya onlarla herhangi bir bağlantısı olmamıştır. Hominist ise bir maymun türüdür ve asla atalarımız olamaz.

15 Aralık 2006 10:02
MEVLANA- Açılan Bir Kapıdır Dosluğa

Mevlana'nın meşhur sözü: "Gene Gel Gene Gel, her ne olursan ol Gene Gel.." rubaisi ile bize ne anlatmak istemiş olabilir? Mevlana rubaisinde, acaba Gene Gel, her ne olursan ol Gene Gel mi demiştir? Cevap: Hayır... Mevlana'nın bu rubaisi gerçek anlamında tercüme edilmemiş olup, doğru tercümesi aşağıdaki gibidir: "Tövbe et, tövbe et (vaz geç) Ne olursan ol, tövbe et İster ateşe tap, ister puta, İster yüz kere tövbeni bozmuş ol, Yine Tövbe Et (vaz geç) Zira bu kapı umutsuzluk kapısı değildir." "Baz Ameden" fiili Farsça'da iki anlamda kullanılmaktadır: 1) Gene Gelmek 2) Tövbe Etmek veya vaz geçmek İşte tercüme ederken kelimenin ilk anlamı ile tercüme yapılmaya çalışılırsa, yanlış bir tercümede yaparız ve anlamdan uzaklaşırız. İşte Rubai'deki yanlış buradan kaynaklanıyor, yani 1. anlamı direk kullanmak yanlış olacaktır. Doğrusu 2. anlamda olan "Tövbe Etmek veya Vaz Geçmek" olarak kullanılırsa, rubai nin verdiği anlam daha net ve doğru olacaktır. Bu k

04 Aralık 2006 18:45
Toplam blog
: 81
Toplam yorum
: 85
Toplam mesaj
: 18
Ort. okunma sayısı
: 9505
Kayıt tarihi
: 01.12.06
 
 

1968 Ankara doğumluyum. Selçuk Üniversitesi, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Fars Dili ve Edebiyatı Bilim..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster