Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
Gerçek zaman nedir?

Yerçekimi (gravitasyon) da zamanı etkiler, yavaşlatır; bu nedenle zaman bir gökdelenin alt katında oturanlar açısından yerçekiminden daha güçlü bir şekilde etkilendiklerinden üst kattakilere göre daha yavaş akar... öyle ki, yerçekiminin çok daha güçlü olduğu karadeliklerde zaman tıpkı ışık hızında olduğu gibi durma noktasına dahi varabilir (deniyor). Bu gökdelende zaman nasıl geçer ilginç konu.

26 Ocak 2014 17:04
Vücudumuzun uzun süre kullanılmayan bölümleri evrimleşerek işlevini yitirip kaybolabilir mi?

Sormak, öğrenmek ve anlamak için bir başlangıçtır; sorularınızla iyi bir başlangıç yapmışsınız ama belli ki Darwinci modern evrim kuramını, evrim - kalıtım - genetik - mutasyon - doğal seçilim (seleksiyon) ve çevreye uyum (adaptasyon) konularını yeterince araştırmamış ya da anlamamışsınız. Sizin sorularınıza kendi önerdiğiniz yanıtları Darwin öncesi evrim kuramlarında bulmak mümkündür (mesela Lamark'ın teorisi). Kullanılmayan organların körelmesi, çok kullanılanların gelişmesi bir birey bazında gözlemlenen bir şeydir; ama bunun üreme hücrelerine (sperm veya ovaryum) aktarılması mümkün değildir. Nihayetinde erkekde testisler ve kadında yumurtalıklar öteki organ ve dokuların başına gelenlerden bağımsız sahip oldukları genetik kodları aynen tekrarlar ve aktarırlar. Eğer bir bireyde sperm / ovaryum çevresel etkilerle (radyoaktif ışın, çeşitli kimyasallar vb.) bozulmaya uğrarsa bu yavruya bir mutasyon şeklinde aktarılabilir. Bu vb. konuları araştırarak anlayabilirsiniz (bkz. Internet). :)

28 Aralık 2013 11:53
Eski Dostlar Sohbeti

Selam sevgili blogdaşlar, çok zamandır MB ile yakından ilgilenememiştim; Aydın Bey'in sorularıyla buraya bir dönüş yapmış oldum... ilk yanıtlarımda bazı yazım yanlışları dikkatimi çekti, Aydın Bey'e bu nazik sunumu ve düzeltmelerle eklerimi buraya aktardığı için teşekkürler. Tekrar ve daha sık görüşmek dileğiyle herkese sevgiler.

02 Mart 2013 15:48
Modern insan ilkel insanı yedi

Almanya'da Max Planck Enstitüsü'nde Svante Pääbo öncülüğünde yapılan çalışmalarda ilk kez Neandertal fosilinden genom ve dna elde edilmiş (2010) ve Afrika'nın güney bölgelerindeki yerli halkı dışında günümüz insanın genomunda %1 - 4 oranında iz bıraktığı tespit edilmiş. Bu durumda modern insanın Neandertaller ile yalnızca savaşmadığı çok yoğun olmasa bile seviştiği de anlaşılıyor... ayrıca ortak döl verebildiklerine göre Neandertallerin modern insan ile aynı tür ve artık "saf ırk olarak" mevcut olmadıklarına göre atalarımız arasındaki yerini almış buluyor (kaynak Max Planck Topluluğu sitesi: http://www.mpg.de/611790/pressemitteilung201004292)

21 Mart 2012 09:43
Modern insan ilkel insanı yedi

Neanthertal modern insanla (homo sapiens) ortak bir atadan (homo erectus) gelir; akrabadır, fakat modern insanın öncüsü ya da atası değildir; ayrı bir koldur. Bir hipoteze göre (Erik Trinkaus) modern insan Neandertal ile bazı yerlerde birlikte yaşamış ve ortak döl verebilmiştir; ancak buna dair destekleyici genetik veri yoktur; hipotez çok az sayıda fosilin anatomik olarak hem Neandertal hem de modern insana benzemesine dayanır.

13 Ocak 2012 13:28
Hasretin kaleminden...

Türk kahvesi kıvamında hüzünlü ama tatlı bir ayrılık şiiri olmuş bu. Höpürtederek, hüüpleyerek değil; çok sıcak olduğu için temkinli ama aromasını ağza yayarak okunacak tarzda. Şimdi sıra bir bardak soğuk su gibi, lokum gibi şiirler bekliyoruz; ama çok bekletme kahvenin tadı henüz ağzımızdayken servise ver. Sevgiler....

11 Mayıs 2010 17:08
Blog'taki profil resmim

New York'da kelle paça çorbacısı mı açacaksın?! Bu resim daha çok boyun dibinden uçurulmuş bir kelleye benziyor?!

30 Nisan 2010 15:42
Bugünlerde Yeni Bir Dizüstü Almak İsteyenler Lütfen Okuyun..!

Ben de zamanında Dell'in Latitude serisinden bir kaç notebook kullanmıştım... performans, dayanıklılık, kullanılışlılık, sessizlik ne ararsanız vardı fakat sizin Insprion'dakiyle aynı değilse de benzer prensiple ortaya çıkan klavye sorunu vardı. Latitude sersindeki notebooklarda da ortalama 3 yıllık kullanımdan sonra (bu garanti süresinin dolmasına denk geliyor) I - K - L - M v.b. harf kombinasyonlarınının işlememesi şeklinde bir hata ortaya çıkıyordu. Internet'te araştırdım çok sayıda kullanıcı aynı şikayetten muzdaripti... en son iki hafta önce bir ticari satıcıdan aldığım ikinci el Latitude D600'de de sık sık ortaya çıkan açılmama sorunu da aynı modelde orataya çıkan ortak bir arıza (aracı iade etmek zorunda kaldım). Bu hatalar Dell'in bilinçli bir üretim ve pazarlama strajisi midir bilmem ama sırf bu yüzden piyasaya yeni sürülmüş bir Dell notebook almadan önce Internet'e düşen tüketici şikayetlerini araştırıyorum... bu bağlamda deneyimlerinizi baylaştığınız için teşekkürler.

02 Aralık 2009 01:12
Ney'den bir nefes...

üstelik istemediğin fotoğraflar seni nasıl sarhoş etti?! Ben istemediğim fotoğraflar bir daha bakmam bile, hatta tahrip ederim genelde. Bi açar mısın konuyu?! Sevgilerimle.

12 Ocak 2009 16:09
İslam ve ekonomi anlayışı (9) birleşmeyi öğrenmiş, paylaşmayı öğrenememiş "Birleşmiş Milletler"

Ahlaki yanı bir yana, köle dedin mi üretim ve işle ilgili her anlamda kullanılan bir iş gücünden söz ediyoruz. Alınıp satıldığı için kendi başlı başına ticari bir maldı; at, öküz veya araba gibi bir yatırım aracıydı. Çoğunlukla savaş ganimeti olarak devşirilirdi (bu savaşta yağmacılığın caiz görülmesi konusu da ayrı bir sorun). Kölecilik Müslüman toplumlarda 19. yüzyıla kadar görülen bir uygulama. Şimdi... Kuran'ın içindeki hükümler evrensel ve tüm zamanlara hitap ediyorsa bu o zamanın toplumuna göre olan olmayanı neye göre ayırt edecek Müslümanlar? Mesela, artık kölecilik bize lazım değil noktasına gelmek için neden o kadar zaman beklemeleri gerekti?! Allah'a güçlük mü vardı, çok mu zordu Kuran'da bir ayetle kölecilik bitmiştir, yasaktır, haramdır demek? Örnek olarak Muhammed ve yakın çevresi tüm kölelerden ve cariyelerden vaz geçemez miydi?! Konunun alkolün yararları ve zararlarıyla ilgisini de çözemedim ya, neyse.

17 Kasım 2008 10:29
Toplam blog
: 60
Toplam yorum
: 147
Toplam mesaj
: 3
Ort. okunma sayısı
: 1341
Kayıt tarihi
: 09.06.06
 
 

Arkeolog olarak arkeoloji, Eski Çağ tarihi, günümüzde sit ve çevre sorunları başlıca ilgi alanlar..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster