Mlliyet Milliyet Blog Milliyet Blog
 
Facebook Connect
Blog Kategorileri
 
cdenizkent

Merhaba Canmehmet Bey...M.Kemal'in, İngilizlere sıcak baktığını,yazdığım bir kitapta da, bunun bir yanını dile getirdim.Selahi R. Sonyel'in, "Türk Kurtuluş Savaşı ve Dış Poltika,Cilt-2" adlı kitabına bakarsanız, bu sıcaklığın daha ileri boyutlara vardığını okuyabilirsiniz.Her okuduğumuz kitabı doğru kabul edersek olmaz.Üstelik, bazı durumlarda ve şartlarda insanın ağzından sonradan pişmam olacağı şeyler de çıkabilir.Bunun üzerine asılıp, "bu hep böyleydi" gibi bir sonuca da gitmek de yanlıştır.Bu nedenle, ben M.Kemal İle o İngiliz gazetecisinin, özellikle M.Kemalin, Anadolu'da "İngiliz valisi" olmak istediğini asla kabul edemem. Ve derim ki,"Tarih yazmak, tarih yapmak kadar önemlidir.Yazan yapana sadık kalmazsa değişmeyen hakikat insanlığı şaşırtacak bir mahiyet alır"(M.Kemal Atatürk).Umarım, Atatürk'ün bu sözü de başkasına ait değildir.Atatürk, İstanbul'da kaldığı 6 ay süreyle yaptıkları, Milli Mücadele'nin düşünce ve planlama hazırlıklarıdır(doğrusu ve yanlışı ile).Selamlar.

24 Kasım 2016 16:59
Selda Çakmak

Canmehmet Bey, Mustafa Atilla Bey'in yazısına yazdığınız yorum galiba benim içindi..Şifa gibi geldi, çok teşekkür ederim..Zorluklar nimettir, Allah'a şükrediyorum ondan gelen her acı başım üstüne..Ne mutlu bana, inanıyorum ki çektiğim acılar hayatımın dönüm noktası olacak..O kadar iyi geldiniz ki, binlerce teşekkürler..Allah sizden razı olsun..Sevgi ve selamlarımla..

09 Mayıs 2016 20:00
CEVAP

Değerli Selda Çakmak, Bilirsiniz, Yaşam da bir yol misalidir. Yağışlı ve soğuk havalarda otomobilin kontrolü de -yaşam gibi- kolay değildir. Siz, akıllı ve zeki insansınız. Yazılarınızdan sizin yaşam deneyimlerinizin de birhayli olduğu tahmin edilebiliyor. Yorum aslında bizim-sizin-hepimizin yaşadıklarıyla ilgilidir. Şu anda sizin yaşadıklarınızı inanınız birçok insan yaşamaktadır. Biliriz ki insan yaşadıkları ile olgunlaşmaktadır. Ve yaşamda hiçbir şey, bir insanın hayatından ve sağlığından daha değerli değildir. Bir yılda nasıl dört mevsim varsa; Yaşamımızda da sadece, "Kış-Sonbahar" Solmuş yaprakların döküldüğü "Hazan" mevsimi yoktur. İlkbahar da vardır. Her kış kendi içinde baharı, çözümü de barındırır. İzninizle bir Tibet atasözü ekleyelim. "Hayat, Bizim ondan yaptığımız şeydir." Sağlıcakla ve sabırlıca kalınız.

11 Mayıs 2016 09:45
MehmetYanmış

merhabalar. drmehmetyanmis isimli sayfamda Kurtlerle ilgili bir yazima yorum yazmissiniz. ilginize tesekkurler. blog isinde yeniyim ve yorumlari bir sure goremedim. size o sebeple cevap yazmadim. acikcasi cok okunmak onemli ama suan kisisel arsivimi olusturdugumu dusunuyorum. genelde de okumayi sevmiyoruz maalesef. hele konu Kurtler olunca istek azaliyor. belki sizin gibi tecrubeli birilerinden tavsiye almaliyim. selamlar

10 Mart 2016 22:43
CEVAP

Değerli MehmetYanmış, Bilgilendirme nezaketinize teşekkür ediyorum. Yazınızı yayına alma aşamasında: "daha fazla resim eklemek istiyorum" seçeneğinin altında : "Blog yorum yazılabilsin: evet..., Hayır..." sütunundaki, "Hayır" kelimesini işaretlerseniz, okuyanlara yazınızın altında "yorum" seçeneği görülmeyecek ve size artık yorum gelmeyecektir. Çalışmalarınızda kolaylıklar ve başarılar diliyorum. Sağlıcakla kalınız.

11 Mart 2016 14:42
cdenizkent

Merhaba Canmehmet bey...Bu mesajlar, pek okunmadığı için yorumunuzun Hurşit Tolon ile ilgili kısmını buraya aldım...Önce şunu söyleyeyim, askerlerin çoğu, makale ve kitap yazmayı bilmezler.Kaynak kullanmayı ve "dipnot" yazmayı ise hiç bilmezler(orada çalıştığım yıllardaki tespitim)Sadece kopya ederler. Bir gün Akademilerin bütün generalleri beni çağırdı. Genelkurmay'dan "Sevr ve Lozan" ile ilgili bir kitap yazılması emrini almışlar...Akademilerde pek çok rütbeli kurmay subay olmasına rağmen bu görevi bana verdiler. İsten kitabı yazdım ve 1999'da yayınlandı. Ayrıca yazdığım bu kitabın, sonradan Akademilerde "ders kitabı" olarak da kullanıldığını öğrendim...Hurşit Tolon'un kitabı sanırım 2005 yılında yazılmış. Bu konuda söyleyeceğim bu kadar. Anlatyan anlar...Selamlar.

17 Haziran 2014 14:31
Ali Özdemir

Sayın Mehmet Bey Ufuk açan yorumunuz için teşekkür ederim. Saygılar sunarım. www.aliozdemir.net

21 Mayıs 2014 19:44
CEVAP

Değerli Ali Özdemir Bey, teşekkür ediyorum.

22 Mayıs 2014 12:31
Halil Güven (Sökeli)

yorumunuzu yanıtlarken yanlış yere bastım özür dilerim. Ancak sorduğunuz soruya yanıt vereceğim: Evet kurtuluş savaşı sırasında özellikle İngiltere ikili oyunlarla Mustafa kemal'in yanında yer almıştır. İngiliz muhipler cemiyeti başkanıyla Mustafa kemal sıkı ilişkiler içine girmiştir. Nutukta i-İngiliz Muhipler cemiyeti başkanına sitemde bulunur Mustafa Kemal... Emperyalizm sürekli ikili oynar ve asla kaybetmez! Önce Yunanlıların yanında durdular baktılar iş yürümüyor tuttular çöpe attılar onları ve Mustafa kemalin hareketine göz yumdular... Bence bu taktik Sovyet ihtilalinde de görüldü o zamanki rakamlarla özellikle ingiliz petrolleri vasıtasıyla lenine 14 milyar dolar yardım yapıldığını okumuştum bir yazıda... Bu böyle... Tekrar özür diler saygılar sunarım...

29 Nisan 2014 13:33
CEVAP

Değerli Halil Güven (Sökeli) teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalınız.

30 Nisan 2014 13:14
Mesut KARİP

Yeni yılınızı en içten duygularla kutlar, sağlık, mutluluk ve hırsızlardan uzak bir yıl geçirmenizi temenni ederim.

30 Aralık 2013 12:03
CEVAP

Değerli Mesut Bey, nazik mesajınız için teşekkür ediyorum. Gelen yılın, size, ailenize ve yakınlarınıza hayırlar getirmesini dilerim. Sağlıcakla kalınız.

30 Aralık 2013 17:35
Ayhan Özcimbit

sizi Ali bey önermiş bende ekledim önerdiğim yazarlara bu yüzden..

24 Aralık 2013 03:20
CEVAP

Değerli Ayhan Özcimbit, nezaketinize ve ilginize teşekkür ediyorum. Sağlıcakla kalınız.

24 Aralık 2013 13:41
Meltem Şahin

bilerek mi yoksa bilmeyerek mi yapıyorsunuz anlayamadım ama yaptığım yoruma, özellikle kendi yazınızın içeriğinin dışında yanıtlar vererek dallandırıp budaklandırarak gerçek düşüncenizi açıklamaktan kaçınıyor musunuz yoksa bunu bilerek yapıyor muğlak ifadelerle okuyanın ve yorum yapanın takdirine mı bırakıyorsunuz .. her ne olursa olsun yaptığınız her alakasız açıklamanın yanıtı bende var ama bu yanıtları yazmak için zamanımı harcamalıyım o konuda şüphelerim var...

06 Kasım 2013 12:17
CEVAP

Saygıdeğer Meltem Şahin, İzninizle işaret ettiğiniz durumu açıklayalım. Örnek; "Atatürk'e muhalefet" veya "Atatürk'ü koruma kanunu" ilk bakışta, "Atatürk'ün hatırasına veya anılarına hakareti önlemek" amacıyla çıkarıldığı düşünülmektedir. Eğer, Bu yasayı çıkaran (DP kurucusu da olan)Celal Bayar olmasaydı; Eğer, Celal Bayar, Atatürk'ün, İş bankasını ona kurdurmamış ve yaşamı boyunca ona emanet etmemiş; Eğer, İş Bankası'nın sermayesi, Hintli Müslümanlarca ve sadece 'İstiklal Savaşı'nda kullanılmak üzere gönderilmemiş olmasaydı; Eğer, O dönemde büyük yolsuzlukların adı geçen banka ile ilişkilendirilmiş; Eğer, Celal Bayar, Hem Atatürk'ün hem de İnönü'nün başbakanı (mutemet adamı) olmasaydı. Bunların cevabı verilmeden, "Atatürk'ü Koruma" yasasının arka planını anlamak mümkün müdür? Bu anlayışlarla önce konulara çatıdan bakılarak tüm fotografın görülebilmesi ve konunun doğru anlaşılması için etrafı genişletilmektedir. (Cevap;06.11.2013)Sağlıcakla kalınız.Yayın tarihi; (?)

13 Kasım 2013 10:20
çalıkuşu

Sevgili Ahmet bey "Selim Bayraktarın" yazısına yaptığınız yorumu okudum.Bir web sitesi kurduğunuzdan bahsediyorsunuz.Bu konuda benide biraz bilgilendirirmisiniz.Çünkü MB'de yazı yazmak eskisi kadar keyif verici değil.Bu Web sitesi halka açıksa katılmam mümkünmü?Cevabınızı bekliyorum.Selam ve saygılarımla.

04 Kasım 2013 09:09
CEVAP

Değerli Çalıkuşu, web sitemizin teknik alt yapısı ne yazıkki (Birden çok) profesyonel yazılara imkan sağlamamaktadır. Ancak (http://tr.wordpress.org/) adresinde yardım alabilir ve burada kendi web sitenizi oluşturabilirsiniz. İzninizle bir hususu açıklamak istiyorum. Milliyet "blog" grubu, her ne kadar onlara kimi zaman serzenişte bulunsakta, Türkiye'nin en iyi teknik altyapılarından birine sahiptir. Acizane önerimiz, oluşturacağınız web sitenizle birlikte (bizler gibi) burada da yazmaya devam etmeniz. Sağlıcakla kalınız.

04 Kasım 2013 14:06
Toplam blog
: 1115
Toplam yorum
: 2713
Toplam mesaj
: 242
Ort. okunma sayısı
: 1730
Kayıt tarihi
: 29.08.06
 
 

Ticari ilimler akademisindeki öğrenciliğim sırasında, bir kamu iktisâdi kuruluşunda başladığım ça..

 
 
Yazarı paylaş
  • Tümünü göster